Avaleht » Filmiliigid

Metskannikesed (1980)

Mängufilm | Põnevusfilm Kestus: 88:40

Mälestused

Arvo Kukumägi:

Filmi režissöör Kaljo Kiisk kutsus mind Pöögelmanni tänavale Tallinnfilmi võttepaviljoni ja ütles: „Terrvist, Kuku, mul on sulle roll!“ Ta pani käe mulle laubale ja tõstis juuksed üles, need olid mul siis hästi pikad ja lokkis: „Voh, väga hea, sul on kõrge laup. Rohkem me ei räägi.“ Ta oli natuke napsine. Ja nii kinnitati mind kohe rolli peale, mingeid proove ei pidanud tegema.

Filmimise ajal asus meie baas Jõhvis, võtted olid Kuremäe kandis, soodes ja tuhamägedes.
/---/
Kaljo Kiisaga oli mul hea klapp. Tollal oli mu isa veel elus, aga Kaljo oli nagu teine isa. Ta usaldas ja toetas mind, ja kui mul oli vaja vaba päeva, siis võimaldas selle.
/---/
Metsavend Tõnu rolli tegemine läks mul ludinal. Sain stsenaariumi varakult kätte ja mul oli pikalt aega ette valmistada. Oli aeg ja teema mis ta oli – ajast üle ei hüppa -, aga see on üks väheseid rolle, millega ma olen enam-vähem rahule jäänud. Ütleme, et olen 80protsendiliselt hakkama saanud.
/---/
Seda filmi tehes saingi esimest korda kokku Tõnu Kargiga, kes mind toetas ja õpetas. Ta on ürganne. Minul ei ole nii palju orgaanilist jõudu kuskilt võtta. Kaks kuud elasime Tõnuga ühes hotellitoas. Hommikuti ta venitas hantleid ja röögatas kell kuus, nagu režissöör Kaljo Kiisa režiim nõudis: “Kuku, raibe, ärka üles, au ja kuulsust teenima!” Mina loomulikult lihaseid ei treeninud, ainult vahel painutasin ja võimlesin. Ja harjutasin oma psühhotehnikat. Kui sul on vastas selline mägi, siis pead talle väga terava puuriga vastu minema, et mitte tema kõrval halliks jääda. Tuleb kasutada kavalust.
Partnerina on Tõnu super! Kui sul on hea partner, siis on võttepäeva lõpus nii õnnis tunne, nagu oleksid pühitsetud mees. Nädal aega on nii hea olla! Tunned, et elu on elamist väärt. Et tekkis midagi suuremat, kõrgemat... jalad on natuke maast lahti.
Kivimaa, E. (2009). Arvo Kukumägi. Alasti elu. Tallinn: Menu Kirjastus, lk 49-51.

Kaljo Kiisk:

„Selle „Metskannikeste“ filmiga oli igavene jama, liikusid meeleolud, et film läheb keelu alla. Mulle on räägitud, et film jõudis oma läbivaatamise järjega tollase KGB juhi Juri Andropovi ette, kes vaatas filmi ära ja ütles: just nii peab. Eriti meeldis talle viimane stseen, kus julgeolekumees läheb väsinult ja tülpinult mööda teed metsavennaga, vaata et peaaegu kaelakuti koos. Lähevad mehed uuele elule vastu. Me võtsime selle filmi üles Kuremäe kloostri kiriku tornist.“
Laasik, A. (2011). Filmilavastaja ja näitleja Kaljo Kiisk. Ikka hea pärast. Tallinn: Eesti Päevalehe Kirjastus, lk 349.


Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm