Avaleht » Filmiliigid

Fritsud ja blondiinid (2008)

Dokumentaalfilm Kestus: 84:54

Huviinfo

Filmist ja selles kajastatud sündmustest

Dokumentaalfilmi valmimist toetas Euroopa Nõukogu filmitootmisfond Eurimages 28 000 euroga. See oli neljas Eesti filmiprojekt, mis Eurimages`ist toetust saanud.
Allikas: Eurimages toetab dokumentaalfilmi projekti “Fritsud ja blondiinid”. Efsa uudised, 29.05.2007, http://www.efsa.ee (14.03.2013).

Läti leegionäride mälestuspäev, mida filmis tähistatakse, toimus Riias 16. märtsil 2007.

Pronksöö sündmused Eestis algasid 26. aprilli õhtul 2007, ööl vastu 27. aprilli, ja kestsid kuni 28. aprillini 2007. Filmis on kajastatud sündmusi Tallinnas Tõnismäel 26. aprilli õhtul.

Film oli juba ette kõmuline. Enne esilinastust 9. mail 2008 kõrvaldati Tallinna linnavalitsuse nõudel filmi reklaamivad plakatid saksa mundris sõduriga (pildil läti kaasprodutsent Askolds Saulitis) ja asendati need Eve Kivi kujutisega ühesilmalise natsiohvitseri rollis.
Soonvald, U. (2008). Ajastatud fritsud. SL Õhtuleht, 9. mai.

Filmi kõmuline originaalplakat on hoiul OÜ Kuukulgur Film kontoris.

Filmist kriitiku pilguga

Vaatamata filmi pealkirjale pole selles eriti juttu Balti blondiinidest, erandiks on vaid Eve Kivi ühesilmalise natsiohvitseri rollis. Kokkuvõttes on see ajalooliselt aus film, mida vääristab Uldis Lieldidžsi põnev isiksus. Filmi teema on huvitav ja õigeaegne, sest paljud näitlejaid, n-ö teenelised fašistid, on juba lahkunud. „Fritsude ja blondiinide” plussiks on huvitavad minevikukaadrid ja vanad näitlejad, kelle elutee on katkemas.
Filmi üks peategelasi - Leedu näitleja Algimantas Masiulis suri 2008. aasta augustis 77-aastasena vähki. Ta jõudis küll enne filmi ära vaadata ja olevat sellega rahule jäänud.
Laulik, J. (2008). Fašistide elust. Teater. Muusika Kino, nr 10, lk 114-117.

Tootjafirma sünopsis:
"Fritsud ja blondiinid" on film Balti näitlejate saatusest nõukogude kinokunstis. See on pilguheit ühele lõigule nõukogude kinoajaloost, milles balti näitlejatel oli täita üks teatud roll. Ühtlasi on see ka film kunstniku vastutusest ja valikuvõimalustest. Filmi peategelasteks on legendaarsed balti näitlejad - Tõnu Aav Eestist, Uldis Lieldidžs Lätist ja Leedu näitleja Algimantas Masiulis.

 

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm