Avaleht » Filmiliigid

Vanad ja kobedad saavad jalad alla (2003)

Ülipopulaarse teleseriaali "Vanad ja kobedad" ainetel

Mängufilm | Komöödiafilm Kestus: 100:00

Huviinfo

Tootjafirma sünopsis

Naljakas, kuid mitte mingil juhul naeruväärne lugu maalt pärit andekast raadiodiskorist, kes olude sunnil elab, magab, sööb ja hingab raadiostuudios. Etendades ülipopulaarses kuuldemängus nii mees- kui naistegelasi, paneb ta väljamõeldud tegelased jahtima iseenda kõige pöörasemaid unistusi. Ta unistab oma kodust, tõelisest armastusest ja soojast söögist. Kui aga väljamõeldis põrkub tõelise armastusega, peab õnneliku lõpu nimel sekkuma NATO.
Eesti film/Estonian Film 2000-2006. (2008) Tallinn: Eesti Filmi Sihtasutus, lk 50.

Filmi tootmisest

Filmi rahastamine:

EFSi arendustoetus                        300000 krooni
EFSi tootmistoetus                       3100000 krooni
Eesti Kultuurkapital                        500000 krooni
Tootja omafinantseering               2624930 krooni  
                                                 6524930 krooni

Eelarve läks ligi poole miljoni krooniga lõhki, sest film tuli arvestatust pikem ja marketingi osas olid kulud tugevalt alaplaneeritud.       

Ettevalmistusperiood                 92 p          25.03.-25.06.2002

Võtteperiood                            35 p          26.06.-17.07.2002   15.09.-30.09.2002

Järeltootmine                           61 p          01.10.-01.12.2002

Film võeti üles digitaalkaameraga HD-Cam ning kanti seejärel 35 mm filmilindile.

EFSA toetustaotluste dokumendid

Mängufilm Maiest ja Valdurist - publikumagnet või kummaline palagan?

„Eesti kino vajab hädasti kodumaist filmi, mis ajaks elevile mitte ainult kriitikud, vaid kogu kinopubliku Tallinnast Võrumaani. Filmi, mis läheks südamesse ja tekitaks soovi seda veelkord vaadata. Just sellise komöödia lubavad jõuludeks kinolinale tuua režissöör Rando Pettai ja produtsent Tõnis Haavel firmast Ruut.

Tegijad kirjeldavad linateost kui stiilipuhast naljafilmi, mille mõistmiseks ei pea olema tingimata eestlane. Alustuseks lubatakse lüüa kodumaine publikurekord. Tehakse tööd selle nimel, et tulemus poleks halvem menukomöödiatest “Neli pulma ja matus” või “Siin me oleme”.

Kõrvalseisjaid võtab selline enesekindlus pehmelt öeldes ahhetama.

Skeptikud viitavad asjaolule, et Maie ja Valduri temaatika seljas sõidetakse juba viimased kolm aastat ja järel on vaid tühjakspigistatud sidrun. Suvel mööda Eestit tuuritava “Vanade ja kobedate” show naljad ületavad paljude jaoks hea maitse piiri. Kaheldakse selleski, kas Madis Millingu ja Henrik Normanni näitlejavõimed ikka kannavad välja täispika mängufilmi."
Laanem, T. (2002). Mängufilm Maiest ja Valdurist - publikumagnet või kummaline palagan? SL Õhtuleht, 12. aug, lk 12-13.

Filmi vastuvõtust

BDG levitatud "Vanad ja kobedad" kogus 2003. aastal 81 912 vaatajat ning oli vaadatuim film Eestis. Filmi piletituluks oli 4,3 miljonit krooni.
Mullused vaadatuimad filmid olid "Vanad ja kobedad" ning "Kaks kantsi" (2004). Eesti Päevaleht, 14. jaan.

Kriitiku pilguga:

Donald Tomberg: „Stsenaarium ei realiseeri eeldustes olevat potentsiaali. Teostus — rütm, visuaalne külg, režiiline ülesehitus, muusikaline külg — on sellel filmil aga väga hea.“
Täpsemalt:
Tomberg, D. (2003). Improviseeritud lugu ja žanriga mäng. Teater. Muusika. Kino, nr 3, lk 81-84, http://www.temuki.ee/arhiiv/2003/03/03marts_k02.htm (2.11.2012).

 “Vanad ja kobedad” vallutavad Ameerikat

Eesti menufilm «Vanad ja kobedad saavad jalad alla» üritab Ameerikat vallutada. Paar nädalat tagasi ilmus eesti menufilmist üsna soodne arvustus Hollywoodi piibliks kutsutavas ajakirjas Variety. Möödunud nädalavahetusel linastus komöödia, mille ingliskeelne pealkiri on lihtsuse huvides «Made in Estonia», St Louis’s Websteri ülikoolis. Produktsioonifirma Ruut otsus müüa levitamisõigused USA proffidele hakkab end ära tasuma.

«Vanad ja kobedad saavad jalad alla» esilinastus Põhja-Ameerikas 6. novembril Rehoboth Beachi indie-festivalil Delaware’i osariigis. Filmitutvustuses nimetatakse eestlaste linateost naljakaks, ent mitte mingil juhul naeruväärseks tragikomöödiaks, millele toob happy end’i NATO sekkumine.

Režissöör Rando Pettai on kogemata ristitud Ronadoks. Filmiandmebaasi Internet Movie Database kasutajad annavad «Vanadele ja kobedatele» kümnest punktist 8,1. Hääletajaid oli eilse seisuga 26.

Põhjalikumalt arvustab «Vanu ja kobedaid» Hollywoodi piibel Variety oma 15. detsembri numbris. «Bravuurselt ning pigem sümpaatia kui vihaga tehtud «Made in Estonia» esindab ehtsat kerget satiiri, mis on pakkunud Eestis rõõmu massidele, kes tunnevad pärast kohaliku filmitööstuse pikka põuda nälga kodumaise kraami järele,» ütleb maineka ajakirja kriitik Leslie Felperin arvustuse eessõnas. «See linateos võib olla poliitiliselt korrektsele rahvale veidi liiga seksistlik ja potentsiaalselt liiga sisekaemuslik, et jõuda kaugemale Kesk-Euroopa kinodest, kuid film on juba välja valitud festivalidele, mis igatsevad soolakat balti maiku, ning võib festivalidel kauemakski ringlema jääda.»
Tael, T. (2004). “Vanad ja kobedad” vallutavad Ameerikat. Õhtuleht, 10. jaan, lk 18-19.


Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm