Avaleht » Filmiliigid

Huviinfo

Filmi saamisloost

Maran ei plaaninud mängufilmi teha, aga mõistis peagi, et sellist lugu pole võimalik dokumentaalselt üles võtta. Esmalt pidi film näitama, et looduses on oma seaduspärasused, millele võib inimene oma mõistmisega sekkudes vaid kahju tekitada. Ent teisalt soovis ta ka filmivaatajas esile kutsuda tunde, mis kandis tegijaid endid – mida kõike võib loodus inimesele pakkuda, kui inimene on selleks valmis. Loodus on inimese jõualliks.

Inimestest osatäitjate leidmine mängufilmi „Laanetaguse suvi“ polnud lihtne, sest kohe alguses otsustati, et kutselistest näitlejatest püütakse hoiduda. Loomade valik oli aga veel keerukam. Alguses pidi peategelaseks saama saarmas, ent teda ei õnnestunud sel aastal leida. Siis kobras, kes aga osasse lihtsalt ei sobinud, sest ei soovinud üldse inimestega kontakteeruda. Nii said peategelasteks valitud hundikutsikad.

Koppel, A. (2015). Rein Marani omailm [lisatud Peep Puksi, Elen Lotmani, Tõnu Talpsepa, Timo Marani, Tiit Marani ja Joosep Matjuse kommentaarid]. Eesti Naine: Elu Lood, talv 2015, lk 6-16.

Filmi maapoisid Mihkel, Timo ja Hannes tulid Abja-Paluojalt, sealse loodussõprade ringi kaudu. «Peamine nõuanne filmis kõlas: käitu loomulikult ning lõpuks muutus filmimine üheks elu osaks, paljud igapäevaelu seigad aga kujunesid hiljem osaks filmist,» meenutab ainulaadset kogemust filmi-Timo ehk Enn Pinsel.

«Rein Marani film oli teistmoodi, mitte klassikaline mängufilm ega ka tõsielufilm, ta oli päris. Võib-olla selle pärast jäigi film inimestele meelde. Rein Maran teadis täpselt, mida ta filmist tahtis, ning lõpuks läksid ka osalised selle vooluga kaasa – olime nii, nagu olime,» meenutab Anne Maasik. Mälestustesse jäid talle looduseinimesed, kes ei pidanud filmis mängima, vaid olema, kandma edasi oma hinge: metsavaht Vidrik – Fred Jüssi, vana metsavaht Jürka – loodusemees Hillar Pärjasaar, rabavana Irdel – Arkadi Irdt, Nigula raba laudraja looja.

«Vana metsavaht Hillar Pä­rajasaarest kujunes meile nagu tõeline vanaisa, kellega suhtlesime kuni Hillari elu lõpuni 1997. aastal,» kõneleb Enn Pinsel, kes enda sõnul elab praegugi nagu Laanetagusel, loomad jalutavad ümber maja ning liiga vara lendu läinud pääsupojad on ta filmis õpitud tarkuse järgi elule tagasi aidanud.

Järv, E. (2009). Laanetaguse suvi püsib sinu taskupõhjas alles. Roheline värav, nr 24 (84), 17. apr, lk 1. http://vana2.rohelinevarav.ee/images/upload/jkxdi49eafdf03235a24netti.pdf (24.05.2012).

Eesti lastefilmide sari

3. oktoobril 2013 alustas ilmumist Eesti lastefilmide sari - põnevad, lõbusad ja õpetlikud lastefilmid 30 DVD-l, mis peaksid olema igas kodus! DVDd tulevad järjest poodides müügile koos Eesti Ekspressiga igal neljapäeval alates 3. oktoobrist. Nii 30 nädalat järjest. Sarjas on 60 lühianimafilmi, 4 täispikka animafilmi ja 16 mängufilmi. Filmid on valitud nii, et esindatud oleksid meie parimad filmitegijad, iga žanri parimad filmid, eri ajastud ja kõik meie tähtsamad lastefilmide tegelased.

„Laanetaguse suvi“ on sarja 15. film, ilmunud 09.01.2014.


Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm