Avaleht » Filmitegijad

Average Monkey Film

Huviinfo

  • Firma nimest

     "Üks värskemaid tegijaid on Average Monkey – Keskmine Ahv, kui otse tõlkida. Kui kaarega, slängi kaudu, siis võiks olla ka näiteks Keskpärane Sõltuvus. On, kuidas on, tihedaks kippuval turul jääb meelde".
    Keil, A. (2007). Riin Urbanik teeb asju mõnuga. Praegu teeb ta filme. Päevaleht, 13. jaan.

    Filmograafia

    Bibendum, lühifilm, 15 min, 2009. Eesti/Suurbritannia. Festivalid: Encounters. Müüdud - Viasat TV3.

    The Day I Grew Up / Päev, mil ma kasvasin, lühifilm, 24 min. 2008. 35 000 EUR, Estonian Production, esilinastus 19. nov. 2008. Müüdud - Viasat TV3. Festival competition: BUSTER

    Welcome to Estonia, reklaamfilm Eestist, 2008. 25 000 EUR, TRIBE OÜ and EAS/Estonia, levitaja - MTV Europe.

    On the Other Side / Teisel pool / L’autre cote‘, lühifilm, 52 min, 2008. 97 500 EUR, La Voie Lactee/France. Distributed in Estonia, Tallinn Short Film Festival August 2008. Müüdud - TV3.

    April Tears / Käsky,  mängufilm, 2008. Helsinki-filmi/Finland, 235/Greece and Mogador/Germany. 2 000 000 EUR. Levitatud Soomes, Rootsis, Saksamaal, Festivalid: Espoo Cine, Lübeck, Marrakesh, Camerimage. Riin Urbanik Associate Producer.

    Cyber Defence, 3D anima/õppefilm, 2008. 15 000 EUR, NATO Cyber Defence Centre/Estonia, levi kogu maailmas.

    World Health Organization conference in Tallinn, live transmission. Internet and TV, 2008. 100 000 EUR, JOOSE TV/UK,

    Estonian Sommelier Competition, promotional video, 2007, 2008, 2009. Levi kogu maailmas.

    The Mighty Magician / Vägev Võlur / Den Store Trollkarlen, lühifilm 11 min, 2007. 85 000 EUR, dfm fiktion/Sweden and La Voie Lactee/France, levi - Eesti, Kanada, USA, Hispaania, Rootsi ja prantsusmaa. Müüdud -  France 2. Parima lühifilmi preemia festivalil - Toronto Fantasy Worldwide Film Festival.

    Cyber War, Teledokmentaalfilm ORF (Austria) tellimisel.

    E-Estonia, Teledokumentaalfilm Channel 4 (Inglismaa) tellimisel.

    Aljosha Uprising. Teledokumentaalfilm, koostööfilm ORFiga (Austria).

    Drug Mules/ Narkomuulad. Dokumentaalfilm (feature documentary), 52 min. Koostööfilm Ecuadori ja Venezuelaga.

    Eelmüük: TV3 (Viasat), ERR. Rahastas Tallinnna Linnavalitsus, Eesti Välisministeerium.

    The Mysteries of Stiltsville / USA. 52 and 27 min dokfilm. Arenduses ja tootmises.

    Maara. Mängufilm, koostööpartnerid Matador Films (Prantsusmaa), Saksamaa, Poola. Arenduses ja tootmises.

    Felipe. Mängufilm koostöös Itaalia, Venemaa ja Soomega. Arenduses ja tootmises.

    Filmograafiasse kuulub arvukalt telereklaamfilme. 

    Filmidest

    "Vägev võlur"

    Neljandal jaanuarikuu päeval (2007) astus tootjafirma filmipubliku ette. “Vägev võlur” on lühifilmi pealkiri.15 minutit muinasjuttu täiskasvanutele. Peaosades Egon Nuter ja Maria Klenskaja. Režissöör Elisabet Gustafsson, produtsent – Riin Urbanik. Eesti-Rootsi-Prantsuse ühistöö.  Lisaks eestlastele-rootslastele on oma panuse andnud ka prantslased, kas või juba sellega, et “Vägev võlur” põhineb prantslase René Daumali 1930-ndatel kirjutatud  samanimelisel muinasjutul täiskasvanutele.

    „Vägev võlur“ on absurdne ja tragikoomiline muinasjutt tundmatu ja vaese võluri õnnetust elust. Ta elab maises maailmas Alandlike Tänaval Salapärase Panga pedantse ametnikuna. Kuigi teda ümbritsevad pahatahtlikud inimesed, hoidub ta võimalusest kasutada enda olukorra muutmiseks oma suurt võlujõudu. Tema vankumatu usk voorustesse, moraali ja jumalikku ettemääratusse hoiab teda tugevalt enda haardes, sest tal puudub tahtmine kasutada oma võimeid võlurina. Keegi ei pea tema matustel tema auks kõnet, keegi ei pidanud teda fantastiliseks võluriks, arvatavasti isegi mitte tema ise.  (Kaldoja,K. (2007). Homme esilinastub Sõpruse kinos täiskasvanutele mõeldud muinasjutt "Vägev võlur". Eesti Päevaleht, 3. jaan.)

    “Ma küsisin EFSA-st väga väikest raha, et ma saaksin “Vägeva võluri” saata festivalidele eestikeelsena, ingliskeelsete subtiitritega. Aga ma ei saanud, sest seda ei peetud eesti filmiks. Nüüd läheb film välja rootsikeelsena, aga ometi on kõik võttepaigad Tallinnas, kõik näitlejad Eestist, eesti kunstnik. Mul on sellest väga kahju.

    Eestikeelseks sai film sponsorite abiga – GILD, prantsuse kultuurikeskus ja Berlin-Chemie Menarini. Ka kinos jookseb film tänu nendele eestikeelsena, aga filmikoopia jaoks ei jätkunud, nii et festivalidele läheb ikkagi rootsikeelsena.”

    Keil, A. (2007). Riin Urbanik teeb asju mõnuga. Praegu teeb ta filme. Päevaleht, 13. jaan.

     "Käsky"

     “Me oleme Aku Louhimiehega juba tükk aega rääkinud, et…” Jajah – kas teile tuleb ka meelde? See on teine asi, millega Average Monkey viimastel kuudel on uudistekünnise ületanud – vähemasti kultuurikülgedel. Nimelt ootab Soome viimaste aastate üks säravamaid režissööre, Louhimies, Eestist filmiideed, et sellest siis täispika filmi stsenaarium ja edasi film arendada.

    Urbanik räägib, et kokku tuli sellele lühikese tähtajaga “konkursile” umbes 40 ideed või täisstsenaariumi, millest kümmekond on praegu välja valitud. Nendega läheb ta Soome, et need Louhimiehele välja pakkuda. “Selle projektiga ei tahaks kiirustada. Mulle tundub, et paljude Eesti projektide häda on kiirustamine. Selle aastaga tahaks stsenaariumi arenduses kuhugi jõuda, siis vaatame edasi. Filmi alus on stsenaarium, kui see pole korralikult arendatud, läbi mõeldud, siis ei ole ka filmi.”
    Keil, A. (2007). Riin Urbanik teeb asju mõnuga. Praegu teeb ta filme. Päevaleht, 13. jaan.

    29. augustil jõuab Soome ekraanidele Aku Louhimiehe (“Paha maa”, “Levottomat”) värske draama “Käsky”. Sisu lühidalt järgmine: 1918. aastal saab soome sõdur Harjula käsu hukata noor punaväelane. Idealistlik sõdur ei soostu ilma kohtupidamiseta käsku täitma ning otsustab neiu ise kohtu ette toimetada. Teekond kujuneb keerulisemaks kui karta osatakse. Filmis teeb Soome noorema põlvkonna hinnatud näitlejate kõrval kaasa ka Riina Maidre , Von Krahli teatri näitleja. “Käsky” jõuab detsembris PÖFFi vahendusel kindlasti ka Eesti vaatajateni. Nii et varuge kannatust või sõitke Helsingisse.
    Margit (2008). Eesti Ekspress, filmiblog, 27. aug.

     "Bibendum"

     29.mai esilinastus kinos Sõprus lühimängufilm Bibendum, mis on valminud Eesti ja Suurbritannia noorte filmitegijate ning produktsioonfirma Average Monkey poolt.

    Filmis mängivad inglise näitleja David Bowles, kes on mänginud teiste filmide hulgas ka koos Kevin Kostneriga filmis Robin Hood; noor näitlejanna Jekaterina Novosjolova, ning Aleksander Okunev ning Andrei Anatolevits Zubkov. "Bibendum" on satiiriline lühikomöödia, mis räägib rekkamehe usust Michelini Mehe müüti. 1898. aastal sündinud Michelini Mees on kiitnud oma võimet ületada teel kõik füüsilised takistused ja kaitsta autojuhti maantee ohtude eest. Bibendum on film, mida tuleks vaadata kui austusavaldust kõigile kaugsõidu autojuhtidele, kes omavad isiklikke auto-talismane, millesse nad usuvad. Meie loo peakangelaseks on Venemaa reisil olev üksildane Inglise autojuht Macky, kelle ainsaks kaaslaseks on tema kabiini katusel pesitsev Michelini Mees. Nende sõprus pannakse proovile kui ühes lagunenud bensiinijaamas Michelini Mees kabiini katuselt varastatakse ning nad kistakse kohaliku külaelu seiklustesse. Selle asemel, et oma nahka päästa ja kiiruga minema sõita, otsustab Macky oma sõbra eest võidelda.

    Filmi režissöör ja stsenaariumi autor on Augustas Liiv, kes on värkelt lõpetanud Londoni filmikooli nagu ka filmi opraator Ants-Martin Vahur, kes lõpetas LFS’i mõned aastad tagasi.

    Produtsendid on Riin Urbanik ja Neigeme Maeda Glasgow, ning tootmisfirma Average Monkey. "Bibendum" on juba kolmas Average Monkey poolt toodetud rahvusvahelises koostööd valminud lühimängufilm.Filmi tootmist toetasid Eesti Filmi Sihtasutus ja Eesti Kultuurkapital.Esilinastub Eesti ja UK koostöös valminud lühimänufilm "Bibendum" 27.05.2009.

     "Päev, mil ma kasvasin"

     Päev, mil ma kasvasin esilinastus kinos Sõprus 19.novembril 2008. Filmi rezissööriks ja stsenaristiks on noor filmitudeng Martti Helde. “Päev mil ma kasvasin” on sellel aastal juba teine Average Monkey poolt toodetud lühimängufilm, ning novembri lõpus läheb ka võttesse juba uus lühimängufilm koostöös UK ja noorte filmitegijatega Londoni Filmikoolist.

    Priidik, filmi peategelane, leiab juhuslikult vanaisa vanavarapoest antiikse raamatu, mis maagilisel kombel kõik katkise taas korda teeb. Poiss võtab selle abil nõuks püüda ellu äratada surnud liblikas, kes tema enda tähelepanematusest hukka sai.

    Priidiku isa, üksikvanemana, taunib säärast piiritut fantaasialendu ning püüab noormeest kõigest jõust eelseisvaks kooliminekuks ettevalmistada. Paraku ei ühti isa ja poja eesmärgid ning nende mõttemaailmad erinevad teineteisest liialt kardinaalselt.

    Isa teadmata soovib aga Priidik raamatu abil jätta hüvasti kaotatud ema ning peagi kaduva lapsepõlvega.

    Filmis mängivad: Erik-Toomet Björck, Rain Simmul ja Aarne Üksküla.

     "Narkomuulad"

     Narkomuulad on film eestlastest, kes on arvanud oma elu rikkuse leidvat narkootikumide transportimises, kuid kellest paljud on langenud vangi Venezuelas või teistes riikides, ning ka kellest mitmed on julmalt vangis tapetud ja kes on siiski Eesti riigi kodanikud. Kuidas ja miks need noored valisid endale sellise tee ja mis neist edasi saab on selle filmi teemaks.

    Narkomuulad on dokumentaalfilm eestlastest, kes kiire rikastumise ning seiklushimu eesmärgil veavad narkootikume Euroopasse. Film näitab, kuidas ühe inimese otsused mõjutavad traagiliselt teda ümbritsevate inimeste elukäike. Narkomuulad on lugude kogumik Eesti narkomuuladest, kes püüavad kergelt raha teenida, kohalike suhtumisest gringodesse, vangivalvuritest, riigiametnikest, kodus ootavatest lapsevanematest, juba karistuse kandnud meestest ja naistest, kes püüavad oma elu taasalustada. Tänases Eestis peame me paratamult tunnistama, et narkomuulandus läheb ajaga ainult populaarsemaks. Mis muidugi seletab fakti, et Lõuna-Ameerikas istub hetkel kinni 29 Eesti kodanikku.

    Filmitootmisettevõte: Ahv, produtsent: Riin Urbanik, režissöörid: Eeva Kaun, Riin Urbanik, stsenaristid: Janar Filippov, Eeva Kaun.

     Riin Urbanik (1974)

    on firma loominguline juht, produtsent, rahvusvaheline müügiagent, turunduskonsultant ja avalike suhete spetsialist, kes on omandanud bakalauruse (BA) kraadi kommunikatsiooni, poliitteaduste ning filmi ja video tootmise alal USA-s (Florida Atlantic University) ning magistrikraadi massikommunikatsiooni alustest Balti Filmi- ja Meediakoolist (Tallinna Ülikool).

     Haridus:

    Baltic Film and Media School, 2008
    Sorbonne University, 2006
    University of Miami, 2001
    Florida Atlantic University, 1999
    Miina Härma Keskkool, 1991

     Diplomid:

    2009 EAVE producers training workshop (in course)
    2007 The business of Global negotiations. Athens
    2006 STRATEGICS. Luxembourg
    2005 ECAFIC, Sorbonne, Paris
    2004 ARISTA, Ancona, Italy

    Alates 2003. aastast on Triin töötanud filmiprodutsendi ning turu- ja müügikonsultandina. Riin valdab mitmeid võõrkeeli, tal on rahvusvaheline järk mitmel spordialal.

    “Kohe pärast keskkooli lõppu läksin Eestist ära. Mängisin profitennist ja sain USA-sse stipendiumi. Õppisin seal üheksa aastat, tegin endale kolm erinevat haridust. Esimene oli politoloogia, siis ajakirjandus, siis filmi- ja videoproduktsioon. Esimene magister oli rahvusvahelised suhted ja teist ma teen praegu, Balti filmi- ja meediakoolis. Aga ma uurin, kas ma saan oma punktid kanda mõnda heasse Itaalia ülikooli, Milano või Bologna omasse, et seal lõpetada.

    Pärast USA-d läksin Kreekasse,” ütleb blond naine, teemant välgub hambal. Olla kõik oma maise vara maha müünud ja siis aastaks läinud. Aga mõni aasta tagasi sai selgeks, et kui ta ei taha kontakti Eestiga täiesti kaotada, siis tuleb tagasi tulla, vähemalt mõneks ajaks. Pärast võib alati uuesti minna.

    “Ma ei julgenud otse Eestisse tulla. Tegin aasta seda, mida ma tahtsin teha. Paar väikest projekti. Tegin triatloni, võistlesin, ujusin. Lugesin meeletult. Ma olen sportlane olnud, mõnuga. Terve elu. Viit spordiala võistlustasemel teinud.

    Ma tahan teha asju mõnuga. Mul pole vaja midagi tõestada. Selle, mis mul enda ees tõestada on, olen ma ära tõestanud. Mis ma endast ikka räägin, kui põhjust ei ole.” Ta räägib, et firmal on kolm-neli projekti tulemas, täispikk mängufilm arenduses, lühifilmi võtted algavad, teevad reklaame. Ja rõhutab, et teha peab olema mõnus. Korduvalt rõhutab. Ja et tema tugevaim külg on rahvusvaheline koostöö, koosproduktsioonid.

    2008. aasta novembris korraldas Riin Urbanik Tallinnas brasiilia muusika festivali Tallinn Winter Tropics Festival. Kust aga tuli mõte korraldada Tallinnas Brasiilia festival? "See on selline hullumeelne värk," räägib Riin. "Kevadel avasin klubina "Clazzi" ning hakkasin siia tooma nn roots muusikat - kuus päeva nädalas väga kõrgel tasemel elavat muusikat. Siin toimuvad ka PÖFFi filmiklubi üritused, JazzKaar jne".

    Riin katsetas eri muusikastiilidega - reggae, latiino jms kuumemad rütmid. "Vaatasin, mis inimestele peale läheb. Siis tuli Eestisse Brasiilia laulja Denise Fontoura, kes tahtis jääda siia pikemalt peatuma," räägib Riin. Denise on Riinu sõnul superlaulja - ta on võitnud Rios erinevaid muusika-auhindu. "Mõtlesime, et peaks midagi huvitavat tegema," meenutab Riin. "Ja siin on veel Jay - ameeriklane, eks on elanud kuus aastat Brasiilias, räägib vabalt portugali keelt ja tal on head kontaktid muusikutega. Panime siis kolmekesi pead kokku - kaks muusikut ja mina - hullumeelne produtsent."

    Riin on Miamis koos esinenud  latino jazz- ja mambomuusik Tito Puente ja Celina Cruziga. "Tantsisin salsat ja ladinavärki, korraldasin muusikaüritusi ja dj-sin ka," jääb Riin tagasihoidlikuks.

    Panime festivali kolme kuuga kokku," selgitab Riin. "Paljusid muusikuid tunnevad Jason ja Denise isiklikult - sellise tasemega bände poleks siia ilma tutvusteta saanud."

    Brasiiliast 25 inimese Eestisse toomine oli muidugi kallis, aga Riin on rahul. "Festival, mille esimest üritust alustad selle ideega, et see areneks pikaajaliseks ning sa paned selle kolme kuuga kokku ja siis näed, et inimesed on huvitatud ning lähevad ideega kaasa...

    Riinul on pikaajalised kogemused sponsorürituste korraldamisega.  "Kui sa hakkad midagi tegema aasta teises pooles, kus nagunii on juba sponsorrahad ära jaotatud, siis tuleb omade investeeringutega arvestada," räägib ta. "Samas on mul praegu kaks-kolm potentsiaalset peasponsorit järgmiseks festivaliks. Ja ma tean, et uue ürituse korraldamine läheb juba mitu-mitu korda lihtsamalt."

    Ka esinejad olid üritusega väga rahul. "Kõik kirjutavad ja on vaimustunud," räägib Riin. Ja ta ei mõtle seda välja - Youtube on täis videosid, kuidas Brasiilia muusikud ehitavad Tallinna vanalinnas lumememmesid ning mängivad lumesõda - nende jaoks oli see nagu muinasjutumaa. Pole ka ime - paar inimest nägi elus esimest korda lund.

    "Minu elu eesmärk on teha asju, mis natuke teistmoodi oleks ja mida ei ole ära tehtud," räägib Riin.

    Üks Riinu sõber ütles talle kord, et see ongi see, millega sa tegelema peaksid - maailma Eestisse tooma. Ja seda Riin kogu südamest teebki.

    Piller, M. (2009). Kuumad rütmid lumises Tallinnas. Naistemaailm, 2.jaan.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm