Avaleht » Filmiliigid

Kuremäe klooster 50-aastane (1939)

Eesti Kultuurfilmi ringvaade nr 67, 3/4

Filmikroonikad Kestus: 01:16

Huviinfo

Kuremäe klooster ehk Pühtitsa Jumalaema Uinumise Nunnaklooster

Eestis ainuke tegutsev vene-õigeusu nunnaklooster. Asub piirkonna kõrgeimal künkal, maalilisel Kuremäel,
Alutaguse metsade keskel Illuka vallas Ida-Virumaal.
Klooster on rajatud kõrgvenestamise perioodil (1892–1895) Aleksander III valitsemisajal vürst Sergei Šahhovskoi eestvedamisel. 1885. aastal sai ta Eestimaa kuberneriks, oli tuline õigeusu ja venestamise pooldaja ning elluviija. Vene kirik rajati luterikiriku paigale (sinna rajatav Illuka luteri kirik oli juba peaaegu valmis, kuid selle ehitus pandi seisma ning hoone lammutati).
Kloostri territooriumil asuvad Jumalaema Uinumise peakirik, kalmistukirik, kuberneri majakirik jt hooned. Klooster oli Mekaks vene-õigeusklikele Venemaalt
Täpsemalt:
http://et.wikipedia.org/wiki/P%C3%BChtitsa_Jumalaema_Uinumise_Stavropigiaalne_Naisklooster (13.03.2011).
Illuka vald, http://www.illuka.ee/vaatamisvaarsused?sightseeing_id=1 (13.03.2011).

Kloostri sünnipäev või Jumalaema uinumise püha?

Jääb selgusetuks, kas filmil on kloostri 50. sünnipäeva pidustused, mida tähistati 1935. aastal või on tegemist 1939. aastal filmitud Jumalaema uinumise pühaga (bogoroditsa), mis on ühtlasi ka nunnakloostri nimepäev, ja mida peetakse kloostris igal aastal.

Ajalehed Kuremäe kloostri 50. sünnipäevast

Kuremäel asuva Pühtitsa kloostri juubelipidustused algasid teisipäeva [13.08.1935] hommikul rahva hulgalise kokkuvooluga. Tee Jõhvist Kuremäele oli kogu päev suure liiklemise all. Nimelt sõitsid palveränduritega täidetud omnibused ja autod ning liikus alatasa Kuremäe poole samuti hulgana jalakäijaid. /---/ Rahvast kogunes kogu kolmapäevase päeva jooksul [14.08.1935] ikka enam ja enam Kuremäele kokku. Juba hommikul kell 9 arvestati 2000 inimesega.
Pühtitsa kloostri pidustused algasid. Ristikäigud toovad kokku tuhandeid (1935). Postimees, 14. aug, lk 3.

Suur ristikäik "Pühale allikale". Asetati nurgakivi langenute mälestussambale. Metropoliit pühitses ühe diakoni preestriks. Uute nunnade õnnistamine reedel.

Pühtitsa kloostri juubelipidustuste haripunkt langes neljapäevale, kuna samal päeval peeti ka traditsioonilist Kuremäe päeva. Samuti loetakse kloostri tegelikuks 50. a. juubelipäevaks 15. augusti, mille tagajärjel pidustustele neljapäevaks kogunes peale palverändajate inimesi ka kaugematest kodumaa nurkadest. Umbkaudsete arvestuste järele võis kloostri suurpäeval olla 5000 inimest.
Juures foto: Jalutu tuleb pühalt allikalt.
5000 palverändajat Kuremäel. Suur ristikäik "Pühale allikale" (1935). Postimees, 16. aug, lk 5.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm