Avaleht » Filmiliigid

Veepomm paksule kõutsile (2004)

Filmi originaalpealkiri: Ūdensbumba resnajam runcim

Mängufilm | Koguperefilm Kestus: 75:00

Huviinfo

Fakte filmi tootmisest

Ettevalmistusperiood: 01.04.-14.07.2003
Võtteperiood: 15.07-08.09.2003
Järeltootmine: 15.09.- 27.10.2003
Esituskoopia valmimine: jaanuar 2004

Lastefilmi "Veepomm paksule kõutsile" režissöör on Varis Brasla (1939), stsenarist Alvis Lapinš ja operaator Uldis Jancis. Lisaks sarmikatele läti lapsnäitlejatele mängib filmis üht peaosa Tõnu Kark. Filmi helipoole eest vastutas Eesti paremaid helirežissööre Ivo Felt. Lisaks helile on Eestis tehtud ka filmi 3D-efektid. Filmi Läti-poolne produtsent on Gatis Upmalis Studio F.O.R.M.A.-st ja Eesti kaasprodutsent Artur Talvik Allfilmist.

"Veepomm paksule kõutsile" oli Läti 2004. aasta suurim filmiprojekt eelarvega 7,8 miljonit Eesti krooni. Studija F.O.R.M.A. rahaline osa moodustas 89%, Eesti oma 11% eelarvest.

Eestikeelne dublaaž

Film on dubleeritud eesti keelde stuudios Film Audio.
Dublaažirežissöör: Peeter Simm
Dublaažitoimetaja: Tiina Andreas
Dublaažinäitlejad: Tõnu Kark, Eva Püssa (Una), Marta Püssa, Kirke Aer, Kertu Aer, Leino Rei, Aleksander Eelmaa, Markus Andreas, Peeter Rästas, Janne Sevtshenko jt.

Tõnu Kark rääkis ise sisse "Udensbumba resnajam runcim" lätikeelsed tekstid. Tüdrukute Marta ja Linda rollid lugesid eesti keeles sisse Marta Püssa (8a), Kirke Aer (3,5a) ja Kertu Aer (6a). Marta rolli lugesid sisse kaks õde – üks luges põhiosa, aga kuna teine ei öelnud "r"-tähte, siis vastavad osad luges sisse tema õde. Tiina Andreas monteeris need kokku. Näitlejaid juhendas Peeter Simm.

Filmi levist

Filmi näidati kaks korda Berliini Filmifestivali turul, mille tulemusel ostis levitamisõigused tuntud Kanada müügiagent LaFete, vägivallata lastefilmide levitaja. “Veepomm paksule kõutsile” lisati Kuldsete koguperefilmide paketti ja osales NIPCOM-il. Eestis levitab filmi Allfilm ise, väiksemates kohtades – Kinobuss. 2004. aatal oli filmil Eestis 9 800, Lätis 31 700 vaatajat.

“Veepomm paksule kõutsile” on jätkuks mängufilmist “Head käed” alguse saanud Läti-Eesti sõbralikele suhetele, milles lätlased osalesid 35% eelarvest (3 047506 EEK). Seekord oli väiksem panus eestlastel - 781 500 krooni (11% kogueelarvest).

Eesti poole panuseks on 3D efektide nõustamine ja teostamine ning suhtlemine ja tehniline konsultatsioon Finnlabiga. Lisaks osaleb näitleja Tõnu Kark. Ivo Felti poolt tehniline konsultatsioon ja järeltootmise nõustamine. Eestikeelse dublaaži ja eestikeelse koopia valmistamine.

Eesti lastefilmide sari

3. oktoobril 2013 alustas ilmumist Eesti lastefilmide sari - põnevad, lõbusad ja õpetlikud lastefilmid 30 DVD-l, mis peaksid olema igas kodus! DVDd tulevad järjest poodides müügile koos Eesti Ekspressiga igal neljapäeval alates 3. oktoobrist. Nii 30 nädalat järjest. Sarjas on 60 lühianimafilmi, 4 täispikka animafilmi ja 16 mängufilmi. Filmid on valitud nii, et esindatud oleksid meie parimad filmitegijad, iga žanri parimad filmid, eri ajastud ja kõik meie tähtsamad lastefilmide tegelased.

"Veepomm paksule kõutsile" on sarja 10. film, ilmunud 5.12.2013.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm