Filmis "Tütarlaps mustas" käsitlevad selle autorid Lilli Promet ja režissöör Veljo Käsper usuteemat Eestis, pärast II maailmasõja lõppu. See on ajal, kui usust avalikult rääkida ei saanud, küll aga esines erinevaid ususekte, kuid nagu filmist selgub, ei olnud nad kõik mitte inimsõbralikud. Selle filmi peategelane, noor tütarlaps, kes langeb usufanaatikute meelevalla alla, teeb läbi rasked hinge eksirännakud, mis viivad ta suure seesmise tragöödiani. Psühholoogiliselt usutavalt on antud tema tagasipöördumine reaalsesse usuvabasse ellu. Kirjeldus © Eesti Entsüklopeediakirjastus „ Tallinnfilm I Mängufilmid 1947-1976”
Tallinnfilm, http://www.tallinnfilm.ee/index.php?page=117&product_id=911&action=show_product_details (6.06.2012).
“Tütarlaps mustas” oli üks väheseid nõukogude ajal tehtud Eesti filme, kus käsitleti usuteemat.
Linalugu “Tütarlaps mustas” valmis Lilli Prometi samanimelise novelli põhjal, stsenaristiks oli Promet ise. Ajaliselt hargneb sündmustik pärast Teist maailmasõda ühes Eesti rannakülas lühikese aja vältel, kevadest sügiseni.
Peategelane, nooruke Saale (Gerlinda Kopelman) tuleb rannakülla oma sugulase Kadi (Lisl Lindau) juurde elama. Võõras paigas, üksikus majakeses küla kaugemas servas, loodab Saale leida usku inimestesse ja rahu eneses. Pidevalt musta riietatuna ja erakliku olekuga jääb neiu külaelanikele võõraks. Ka siis, kui Kadi ta endaga koos kohalikku kalakombinaati tööle viib.
Vaataja ei tea esialgu, mis seda noort hinge vaevab, sest usuõdesid ega -vendi filmi ei tooda. See oli aeg, kui isegi usust rääkimine oli tabu, vastavalt sellele on ka aktsentide asetus filmis. Ususektist, kuhu Saale arvatavasti kuulus, antakse mõista kui millestki vägivaldsest, kus usufanaatikud pigem muserdasid noori inimesi, kui et püüdsid neid abistada. /---/
Psühholoogiliselt usutavalt on filmis antud Saale tagasipöördumine reaalsesse ellu, kusjuures Veljo Käsper ise on öelnud, et see on pigem film inimese üksindusest, usuteema on vaid ajendiks.
Aga nii vaataja kui kriitikud asusid filmi võrdlema kirjandusliku algallikaga, leides, et linaloos on midagi olulist kaotsi läinud. Esile tõsteti aga noori Leedu näitlejaid Gerlinda Kopelmani ja Juozas Budraitist ning meie üht armastatumat näitlejat Lisl Lindaud. Tähelepanu jagus ka Jüri Järveti ja Evald Hermaküla rollitäitmistele.
Esile tõsteti operaator Harry Rehe tööd, tõdedes, et selle filmiga tõusis ta meie juhtivate operaatorite hulka.
Orav, Õ.(2011). Lugu inimese üksindusest. Maaleht, 16.apr.
http://www.maaleht.ee/news/uudised/kultuur/article.php?id=43838879 (6.06.2012).
Tõstamaa mõisas, alevis ning ümbruskonnas on vändatud mitmeid tuntud eesti mängufilme.
"1966. aastal tehti Tõstamaal filmi "Tütarlaps mustas", režissöör V. Käsper. Näitlejatena lõid kaasa E. Hermaküla, L. Lindau, V. Härm, jt. Peaosades olid leedu näitlejad. Selles filmis osales veel näitlejana kohalik vanaproua Maria Hendrikson. Kuna filmis üks peategelastest, keda mängis E. Hermaküla, uppus, siis otsiti leinava ema ossa inimest, kelle peres hiljuti just selline kurb sündmus on toimunud. Maria oma poeg oli just hiljuti liiklusõnnetuses surma saanud ja seega sobis tema väga hästi. Meie endine vallavanem mängis kalurit ja kauaaegne Tõstamaa KK direktor Ants Pirso oli kirstukandja osas. Filmiti Matsirannas ja Tõstamaa kirikus. Igas filmis olid näitlejateks Tõstamaa kassid-koerad ja hobused - viimased loomulikult koos kutsaritega. Peaaegu oleks Tõstamaa mõis Tallinnfilmile maha müüdud, kuid õnneks jäi see plaan katki."
Tõstamaa kandis vändatud mängufilmid, http://mois.tostamaa.ee/tostamaa_filmid.htm (04.10.2011).
Huvitavat vaatamist-kuulamist:
Kommentaare Eesti filmile: Tütarlaps mustas [telesaade] (1997). http://arhiiv.err.ee/vaata/kommentaare-eesti-filmile-tutarlaps-mustas (6.06.2012).
Eesti Raadio helisalvestis 24. jaanuarist 1974:
Vestlus Tallinnfilmi režissööri Veljo Käsperiga, saatejuht Age Raa. Juttu tuleb filmist ja selle tähendusest, filmide tegemisest ja vaatamisest, töötamisest lastega, filmi ja teatri erinevustest, näitlejate valimisest filmi, sealhulgas ka filmi "Tütarlaps mustas".
KÖP. Ma igatsen filmi. ERR. Digihoidla, http://arhiiv.err.ee/vaata/kop-ma-igatsen-filmi (24.07.2012).
Vaata lisainfot selle filmi kohta