Avaleht » Filmiliigid

Kui saabub õhtu (1955)

Muusikafilmid Kestus: 67:43

Huviinfo

Tallinnfilmi sünopsis

"Kui saabub õhtu" kujutab endast kontsertfilmi, mis tutvustab Nõukogude Eesti kunsti. Filmis on kasutatud katkendeid ooperist "Tormide rand" (helilooja Gustav Ernesaks) ja balletist "Kalevipoeg" (helilooja Eugen Kapp, ballettmeistrid Ida Urbel, Udo Väljaots); valsi balletist "Tiina" esitab klaveriduo Anna Klas ja Bruno Lukk; Aleksander Lätte laulu "Lilleke" laulab Jenny Siimon, orelil Hugo Lepnurm; adagio P. Tšaikovski balletist "Luikede järv" II vaatusest (Burmeisteri lavastuses) esitavad balletisolistid Helmi Puur (Odette) ja Verner Loo (Prints); Villem Kapi laulu "Kevad" esitavad Elsa Maasik ja (klaveril) Artur Lemba; Rossini "Sevilla habemeajaja" Figaro aaria esitab Tiit Kuusik, dirigeerib Kirill Raudsepp; Gustav Ernesaksa laulu "Laine tõuseb, laine kaob" esitab ENSV Riiklik Akadeemiline Meeskoor, dirigeerib autor; Leo Tautsi laulu "Kolhoosi pillimehed" esitavad Georg Ots ja koor; koreograafilise pildi "Heinal" esitab Eesti NSV Filharmoonia tantsuansambel tantsujuht Ullo Toomi seades; laulu "Midri-Lind" esitavad Veera Nelus ja Silvia Urb; Edgar Arro laulu "Kiigel" esitavad Harri Vasar ja ENSV Riiklik Akadeemiline Meeskoor. Tallinna Kinostuudio, 1955.a.
Orav, Õ. (2004). Tallinnfilm I. Mängufilmid 1947-1976. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk 100.

Filmi saamisloost

1955. aastal valmis Tallinna Kinostuudios lavastatud kontsertfilm „Kui saabub õhtu“, milles esinevad Eesti lauljad, tantsijad ja näitlejad. Selle tegi külalisrežissöör Aleksandr Mandrõkin enda kirjutatud stsenaariumi põhjal. Ta oli üks neist, kes suurtes N. Liidu stuudiotes läbi ei löönud ja otsisid seega võimalusi töötamiseks liiduvabariikide stuudiotes. Ta oli küll professionaalne režissöör, erihariduse ja ka teatavate töökogemustega, kuid alles äsja Eestisse tulnuna ei tundnud ta piisavalt käsitletavat ainest. Teha filmi Eesti silmapaistvatest loovisiksustest, tundmata selle maa ja rahva kultuuritausta ja kunstitraditsioone, oli tema jaoks nagu tundmatus kohas vettehüppamine. Ja eks seda on ka filmist tunda. Ehkki filmis on mõndagi mainimisväärset, jääb kogu programmist mulje, et meie parimate kunstnike andeid ja eeldusi pole eriti arvestatud. Filmis on ka liigset ilutsemist ja näilist rahvuslikkust. Küllaga demonstreeritakse eesti ja vene rahva suurt sõprust.
Orav, Õ. (2004). Tallinnfilm I. Mängufilmid 1947-1976. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk 100.

„Kui saabub õhtu“ on Tallinna Kunstiliste ja Kroonikafilmide Stuudio esimene iseseisvalt valmistatud täismetraaziline film. Toom, K., Tigane, L. (1955). Kui saabub õhtu. Sirp ja Vasar, 29.veebr

Arhiividokumentidest

Aleksander Mandrõkini esialgne libreto (18.09.1953) erines tunduvalt lõpptulemusest.

1) Kavas oli alustada katkendiga (9 minutit) Eugen Kapi ooperist “Vabaduse laulik”. Esitajad Tiit Kuusik, Olga Lund, koorid ... 1940. a. Tallinn, demonstratsioon jne.
2) Ballett “Kalevipoeg” ... Saarepiiga ja Soome sepa stseenid
3) Ooper “Tormide rand”
4) Ooper “Boris Godunov” (Tiit Kuusik) 
5) RAM, üks G. Ernesaksa laul ja Anton Rubinšteini romanss “Öö” 
6) Orelil Hugo Lepnurm
7) Meeskvartett RAMi liikmetest, kolhoositöö lauluke 
8) Tants “Heinal” 
9) “Kiigelaul” Georg Otsa ettekandes
10) Kaevurite koor
11) Tööstusmaastikud, uusehitused ... Tallinn ... lauluväljak, laul tööst ja õnnest.

Kuna filmi esialgset eelarvet vähendati ligi 500 000 rubla võrra, siis asendati ooper “Vabaduse laulik” odavamate kontsertnumbritega: klaveriduo Lydia Austeri balletist “Tiina” ja Villem Kapi “Kevadlaul”, uus lihtne finaal.

Film läks maksma 2 996 700 rubla, kokkuhoid 300 rubla.

Eestikeelne variant võeti vastu 26. veebruaril 1955.

25. märtsil algas venekeelse variandi "Когда наступает вечер" ettevalmistusperiood. 16. aprillil sõideti Leningradi: 80 lauljat, 57 orkestranti ja filmitegijad. Laulud lauldi uuesti vene keeles. Venekeelse variandi võtted lõpetati 26. mail.

Mosfilmi filmitöötlemistsehh ei suutnud kahe kuu jooksul tehniliselt kõlblikku kontrollkoopiat valmistada. Kontrollkoopia tehti lõpuks Lenfilmis 2. septembril ja anti kopeervabrikule üle 13. septembril 1955. Sellest tekkis režissööri, operaatori ja filmidirektori palgal hoidmise lisakulu.

Näitlejate palgalehelt on näha, et oli muutusi ka esialgu planeeritud osatäitjate hulgas.
Sorts:  Boris Blinov (Verner Hagus)
Prints: Verner Loo (Artur Koit)
Veera Neluse asemel pidi laulma Meta Kodanipork. 
Viiuldaja Villem Õunapuu asemel näeme Harald Aasat.
“Kiigelaul” tehti kõigepealt Asta Püviga, pärast Harri Vasaraga.

Kalevipoja hobuse uhkemaks tegemiseks osteti üks kilo hobusejõhvi. Kalevipoja vana pluusiga paigati Kalevipoja pükse.
ERA.R-1707.1.81 Kunstilise filmi "Kui saabub õhtu" kalkulatsioon, montaažleht ja lepingud.

Toonastest ajalehtedest

Valmib film “Nõukogude Eesti kunst”

„Kadrioru pargile lähenemisel hakkab kaugelt kostma mingisugune mürin. Seda tekitavad juba neljandat päeva kuus masinat “Dünamo” Tennisesaali juures, mis annavad valgustusvoolu saalis töötavatele Tallinna Kinostuudio filmivalmistajatele.

Filmi “Nõukogude Eesti kunst”, mille stsenaariumi autoriks ning lavastajaks-režissööriks on A. Mandrõkin ja operaatoriks A. Ataksijev, hakati väntama juba ligi pool aastat tagasi. Leningradis “Lenfilmi” paviljonides tehti sisevõtteid ja looduslikult kaunil Otepää maastikul välisvõtteid. Seejärel, kasutades ilusaid sügisilmu, tehti välisvõtteid Tallinnas Kadriorus ja Paldiskis. Nüüd algasid ülesvõtted tennisesaalis.

Suures spordisaalis peab päris ettevaatlikult liikuma, sest juhtmete ja tellingute rägastik on siin tohutu – avar spordisaal on muudetud filmimispaviljoniks. Kui aga esimesest üllatusest on üle saadud, jääb mulje, nagu viibitaks suures mereäärses lahtises sepikojas. Dekoraator P. Linzbachi juhtimisel on tennisesaali lõunapoolne osa muudetud Soome lahe kaldaks. Võimsalt taeva poole sirguvate kaljude vahelt helgib taamal meri kuni kauge silmapiirini. Tegemist ongi päris veega – saali üks põrandaosa on ehitatud suureks dekoreeritud äärtega basseiniks. Siin, “mere” ääres asubki sepikoda, kus askeldavad Soome sepp ja tema abilised ning paljud kaunites rahvariietes neiud – balletitantsijad, kokku ligi 50 inimest. Need on teatrite “Estonia” ja “Vanemuine” näitlejad ning tantsijad, kes esinevad stseenides E. Kapi balletist “Kalevipoeg”. Nimiosas on “Vanemuise” balletisolist Ülo Rannaste. Võtted “Kalevipojast” algasid esmaspäeval ja kestavad rohkem kui nädal. Tennisesaali teises otsas valmistatakse praegu kontserdisaali tausta. Kontserdivõtted algavad mõne nädala pärast.“
Valmib film “Nõukogude Eesti kunst” (1954). Õhtuleht, 24. nov.

Taas ekraanil

9. jaanuaril 1994 oli ETV kavas film "Kui saabub õhtu" ja sellele eelnes 10-minutiline kommentaar. Kommentaaris meenutas Elbert Tuganov Aleksander Mandrõkinit ja filmi kombineeritud võtteid. Alo Mattiisen rääkis filmis jäädvustatud muusikateostest.


Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm