Avaleht » Filmiliigid

Une Instituut (2006)

Animafilmid Kestus: 10:06

Huviinfo

Režissöör kavandatavast filmist

Mati Kütt: „Piksillatsioonisugemetega animatsioonifilmi visuaalne pool on painajalikult voolav ja unenäoline. Koloriit - valdavalt monokroomne (seepia), mille sees on mõned vaevalised värvilaigud hämaras kuuvalguses. Une-eelne seisund avaldub tegelaste aeglases liikumises ja tühjade maastike avarustes. Muusika toetub Kihnu memme lauldud eesti rahvalaulule "Uni, tule silma peale!", mille on uude vormi miksinud ulmehelilooja Andres Tenusaar. Monotoonsus nii helis kui ka tegelaste koreograafias viib lõpuks selleni, et uni tuleb niikuinii ka vaataja silmadesse.“
Allikas: Nukufilm

Tunnustus

"Une Instituut" sai Eesti Kultuurkapitali preemia kui 2006. aasta parim animafilm. Samal aastal Lätis toimunud filmifestivalil Arsenals hinnati animafilm Baltiriikide parimaks.
2007. aastal võitis Mati Küti «Une Instituut» nimeka ANOBA auhinna, mida annavad ühiselt välja kuus Põhjamaade ja Balti riikide animafilmifestivali: Animated Dreams (Eesti), Cosmic Zoom (Taani), Tindirin­di (Leedu) ja Animatricks (Soome) ning Fredrikstadi (Norra) ja Eksjö (Rootsi) festival.

Filmist kriitiku pilguga

Jaan Ruus: „Lummav uinutusmatk koos uneliiva külvava ümara Une-Matiga. Aeglaselt lendavad taevas täiskuu eest mööda pilvepadjad ja maa peal viskab pehmetes lubjaviltides Une-Mati uinutavas rütmis peoga uneliiva. Ta päästab jahimehe käest ilmateate-jänese ja toob maale magama ingli...
Vaimukas sürrealistlik mängufilm, mis kasutab piksillatsiooni ja segatehnikat. Helilooja Andres Tenusaar on liikuvate piltide kulgemise peale asetanud iidse rahvalaulu. Tulemuseks lummav hüpnootiline maailm, mis tõmbab sind endasse.“
Ruus, J. (2007). Nukkude parade-allez [Jaan Ruus valis 200st Eesti nukufilmist välja 10, mis kõnekad omas ajas ja üle aja, nende hulgas "Une Instituut"]. Eesti Ekspress: Areen, 22. nov, lk B10.

Tiit Tuumalu: „“Une instituut“ on atmosfääriline teos, nauditav eelkõige visuaalselt, sürrealism ulatab siin käe fotograafilisele realismile, seepiakarvaliseks keeratud taustad on eriti somnambuulsed.
Õnnestunult on kokku sobitatud reaalset ja animeeritut, ahhaa-efekte tekitatakse eri suurusega tegelaste ja esemetega mängides.
Siis on järsku kõik otsas. Lugu jääb kokku tõmbamata, puänti pole – liivamees kaob lihtsalt öhe. Jätkab teekonda. Justkui olnuks see fragment, osa suuremast. Ka nii võib olla – ütleb ju idamaine õpetuski, et mõte on kulgemises endas, protsessis eneses. Elu ringkäik on katkematu.“
Tuumalu, T. (2006). Mati Kütt toob vaataja ette une sünni anatoomia. Postimees: Kultuur Extra, 24. apr, lk 6.

Tarmo Teder: „Sõnaga kokku võttes kujutab linateos une külvamist. Loomulikult midagi fundamentaalselt uut une kui sellise kohta linateos ei ütle, aga kindlasti on see jõulise sümboolikaga maaliline, luuleline ja maagiline nukufilm.
/---/
Kindlasti võib mõne kujundi puhul võrdlust vedada sürriklassik René Magritte’iga, aga see tsitaadilisus pole üldse oluline. Tähtis on võimas ja terviklik järeltunne, mille jätab film kui subjektiivne kunstiline nägemus une tekkimise ühest võimalikust tagamaast ja tegelastest. Et veidikegi psühholoogiliselt analüüsida või vähemasti küsimuski püstitada, siis “Une instituudi” puhul on väga huvitav ja tähtis see, kes on need lumememme ja karumõmmi tüüpi, aeglaselt viltides mööda lagedust tatsavad-taaruvad hiidjõmmid, uneliiva külvajad kui filmi kesksed sümboltegelased? Seda peaks iga vaataja endale ise seletama; režissöör midagi näpuga ette ei näita, vaid kujutab – maagiliselt, selgesti ja võimsalt. Unne kui universumis paratamatult ette nähtud ja möödapääsmatusse lovesse langejad on esindusliku läbilõikelise valikuga gradueeritud, on ka paar-kolm ühiskondlikku või humoristlikku näidet. /---/
Mati Küti “Une instituut” on geniaalne film, seda filmi peab lihtsalt vaatama ja mida rohkem sa vaatad, seda paremaks see läheb.“
Teder, T. (2006). Seemnepärli kõrinat ja uneliiva sahinat [nukufilmidest "Une instituut" ja "Pärlimees"]. Sirp, 28. apr, lk 16.

Heilika Võsu: „Mati Kütt ongi kütt. Ta jahib kütkestavaid visuaale ja ideehakatisi, mida mitte keegi varem pole suutnud tabada. Vähemalt eesti animatsioonis mitte. Kütt on ainuke eesti animarežissöör, kes sihiteadlikult ja kindla meelega on igas oma filmis kasutanud erinevaid stiilivõtteid ning tehnikaid. /---/

Huvitavalt toimib „Une Instituudis“ magritte’lik kujundite petlikkus – ühest küljest on Kütt julgelt kokku seganud realistlikke fototaustu, piksilleeritud inimesi, 3D tegelasi ja animeeritud esemaid; teisalt on ta aga mänginud tegelaste proportsioonidega ja asjade mõõduliste dissonantsidega. /---/

Filmi tempot toetab igati Andres Tenusaare industriaal-elektrohelide monotoonne kahel noodil tammumine. Lisaks on helitausta miksitud vana eesti rahvaviis „Uni, tule silma peale!“  Anna Kösteri esituses. Seesama 1959. aastal salvestatud Kihnu regilaul, mida ka ansambel Collage on kasutanud. /---/

Küti filmi lõppedes jääb tunne, nagu hõljuks isegi mingis ebamaises unevaakumis. Tahaks kohe palju aeglasemalt oma asju ajada. Selline somnolentsus valdas ilmselt ka „Une Instituudi“ tegijate meeskonda, sest alguses viieminutise filmina planeeritud kunstiteos venis töö käigus poole pikemaks. Ja kui produtsent lõpuks ärkas, oli kümneminutine unefilm juba valmis.“
Võsu, H. (2006). Mati Küti Une-Mati. Teater. Muusika. Kino, nr 10, lk 122-125.

Eesti lastefilmide sari

3. oktoobril 2013 alustas ilmumist Eesti lastefilmide sari - põnevad, lõbusad ja õpetlikud lastefilmid 30 DVD-l, mis peaksid olema igas kodus! DVDd tulevad järjest poodides müügile koos Eesti Ekspressiga igal neljapäeval alates 3. oktoobrist. Nii 30 nädalat järjest. Sarjas on 60 lühianimafilmi, 4 täispikka animafilmi ja 16 mängufilmi. Filmid on valitud nii, et esindatud oleksid meie parimad filmitegijad, iga žanri parimad filmid, eri ajastud ja kõik meie tähtsamad lastefilmide tegelased.

Teine Nukufilmi filmide DVD on sarja 16. DVD, ilmunud 16.01.2014. Sellel on järgmised filmid:
Keegi veel (1996)
Hing sees (2002)
Rebesenaine (2002)
Barbarid (2003)
Vennad Karusüdamed (2005)
Une Instituut (2006)

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm