Avaleht » Filmiliigid

Tulekahi Koplis (1935)

Eesti Kultuurfilmi ringvaade, 3/5

Filmikroonikad Kestus: 02:34

Huviinfo

Toonane ajakirjandus sündmusest

Tulemöll Viktoria kastivabrikus Koplis. Kustutustöödel sai surma Kopli vabatahtlik tuletõrjuja ja vigastada paar tuletõrjujat ning kaitseväelane.
Teadmata põhjustel süttis esmaspäeva õhtul [8.07.1935] järjekorraliselt põlema Kopli poolsaarel asetsev metsatööstus Viktoria kastitehasele kuuluv väike saeveski. Tugeva tuule tõttu kandus tuli edasi laualadudesse ja sealt edasi suurele vabrikuhoonele. Kustutustöödeks mobiliseeriti kogu tuletõrje. Abiks olid kaitseväelased. Tuli, mis kestis teisipäevani, hävitas neli suurt hoonet, milles asestsesid kastivabrik, saeveski, pakkladu, tööstusruum ja saepuruladu. Peale selle hävis 600 standardi valmismaterjali ja umbes 1000 standardi poolfabrikaati.
Tehase kahju kogusumma ulatub 300 000 kroonini. Hooned, mis kuulusid Kopli Kinnisvarade valitsusele, on hinnatud 250 000 kroonile. Tööta jäi ajutiselt 340 töölist. Põlenud AS Viktoria peaaktsionäriks ja vabriku juhataja on Riia juudisoost isik Ezriel Wehrmann.
Tulemöll Viktoria Kastivabrikus Koplis (1935). Päevaleht, 9. juuli, lk 1.

Öösel vastu 9.VII oli Tallinnas Kopli poolsaarel suurem tulekahju. Põlema oli süttinud "Viktoria" kastitehas. Tules hävis ühtekokku 8 hoonet, mis kuulusid Kopli kinnisvarade valitsusele. Kustutustööde käigus sai üks tuletõrjuja surma, mitmed aga raskeid ja kergemaid tulehaavu.
Inimohvritega hiiglatulikahju Kopli poolsaarel (1935). Postimees, 9. juuli, lk 1.

Süüdistus "Viktoria" tulikahju asjus lõpetati. Neil päevil lõpetas kohtukoja prokurör süüdistuse "Viktoria" kastitehaste viimase tulekahju asjus. Nimelt on juurdluse põhjal selgunud, et süüdistus kuritahtlikus tuletekitamises ei leia tõendusi. Küll aga tuleb "Viktoria" kastitehase omanikel vastust anda tulekaitse sundmääruse rikkumise pärast, kuna puumaterjali laod olid asetatud liiga üksteise lähedale, ning ei leidunud ka tarvilikul määral vee hoiukohti. Süüdistus "Viktoria" tulikahju asjus lõpetati (1935). Postimees, 2. august, lk 4.

Ühest varasemast põlengust Viktorias aastal 1934

Tänu hiiglatulekahjul töötanud väeosadele

Mõni aeg tagasi Kopli poolsaarel "Viktoria" lauatehase põlemisel kustutustöödest võtsid osa ka Kopli poolsaarel asuvad väeosad. 3. detsembril avaldas Kaitsevägede ülemjuhataja käsukirja, milles avaldab osa võtnud väeosadele oma tänu ja ühtlasi annab edasi ka majanduministri tänu. Kopli kinnisvarade valitsus annetas kustutustööst osa võtnud väeosale 1000 krooni.
Tänu hiiglatulekahjul töötanud väeosadele (1934). Postimees, 03. dets, lk 4.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm