Avaleht » Filmiliigid

Huviinfo

Filmist ajakirjanduses

Kärt Hellerma: … noorteorganisatsioonina, mida seob tervikuks ainuüksi selle liikmete vaba tahe, on “Kodulinn” täiesti unikaalne nähtus – juba sellega on tema dokumenteerimise vajadus põhjendatud. Rääkimata “Kodulinna” tähendusest, mis annab filmi autorile mitmeid lähenemis- ja suhtumisvõimalusi. /---/ Leida Laius on “Kodulinna” missiooni näinud üsna laias kontekstis, “Kodulinnas“ kaasalöövaid noori on ta kujutanud ka põlvkondade järjepidevuse omamoodi sümbolina. Autor on rõhutanud liikumise ülesehitavat tähendust ühtaegu nii noorte eneste kui ka vanema põlvkonna kaoks. Filmis sageli esitatav küsimus “miks?” annab vastuseid, kus on oluline ühise tööga saavutatav ühistunne (tihti ei osata selle olemust sõnadesse panna), mis eeldatavasti loob pinna ühise kollektiiviteadvuse, ühiste suhtumiste tekkeks. “Kodulinn” on noorte üks eneseteostamisvõimalusi, kasvatades neid ka vaimselt. Filmis on “Kodulinna” emotsionaalset tähendust isegi ülearu rõhutatud…

“Kodulinna head vaimud ” on Leida Laiuse neljas dokumentaalfilm. Eelnevalt on valminud “Sündis inimene”, “Lapsepõlv”, ja “Jäljed lumel”. Kõigi filmide vahel leiame seoseid, mis lubavad neid võtta tervikuna. Eelkõige on L. Laiuse dokumentaalfilmides, nagu mängufilmideski, tähelepandav inimesekesksus, inimese elutee mõtestamine eri vanuseastmete kaudu. “Kodulinna head vaimud” on film ühe noortekategooria eneseteostusvõimalusest ja ellusuhtumisest.“
Hellerma, K. (1983). Kodulinn mitme kandi pealt. Teater. Muusika. Kino, nr 11, lk 62-63.

Toivo Kreek: „“Kodulinna heade vaimude” autorite taotluseks pole pelgalt ära näidata, heldivalt üles kiita noorte ning nende eestvedaja Tiina Mäe innukust, seda kopsakat panust, mis neil kodulinna heaks antud.Oleme küll enamasti kuulnud “Kodulinna “ tegemistest, kõrvaltvaataja-kaasatundja vaevalt oskab näha ja tunda liikumise kogu olemust. Filmiloojate esmaseks püüdeks ongi süüvida nähtuse sisusse, lahti mõtestada, miks ta olemas on, miks noored seal osalevad.“
Kreek, T. (1983). „Kodulinlased” ekraanil. Sirp ja Vasar, 23. dets, lk 11.

Nähtus nimega “Kodulinn”

Suured mõtted tekivad jalutades.
30 aastat tagasi otsis ETV noortesaadete režissöör Tiina Mägi Tallinna vanalinnas võtteplatsi Hortus Musicuse filmile. Muidu kena Katariina käik sobis ideaalselt, aga Mägi vihastas, et kaadrisse jäävad kunagine välikemps ja tühjalt seisvad lagunevad kuurid. See poleks ju suur vaev, kui Katariina käik puhtamaks koristada, mõtles Mägi.

Ja ETV saatejuht Hagi Šein muretses sel ajal, et tallinlased teavad liiga vähe oma kodust. Šein mõtles, et inimestele peaks nende linnast rohkem rääkima. Mägi tegi ettepaneku: alustame telesaatega, kus näitame, kuidas tallinlased saaksid ise oma kodulinna rohkem korda teha. Šein tegi ettepaneku: alustame telesaatega, kus tallinlased saaksid kodulinnast enam teada. ETV juhid lugesid mõlemad ideed läbi ja otsustasid: Mägi ja Šein, pange oma mõtted kokku üheks saateks. Saate nimeks sai 1975. aasta 24. oktoobril otse loomulikult «Kodulinn» ning siis muutus see kiiresti televäliseks noorteliikumiseks. Kooliõpilased tulid üle pühapäeva hommikul kell 10 kokku, tegid kolm tundi tööd ja siis elasid ühist seltsielu – niisugune oleks lihtsaim Kodulinna kirjeldus.

Loe edasi:
http://www.postimees.ee/1505091/jalutuskaik-tallinna-vanalinnas-kestab-juba-kolmkummend-aastat

Vaata ka:
http://www.kodulinnamaja.ee/ajalugu.html

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm