Avaleht » Filmiliigid

Noorte Kotkaste laager Pirita jõe ääres [1934]

Eesti Kultuurfilmi kroonika

Filmikroonikad Kestus: 01:24

Huviinfo

Noored Kotkad

Noored Kotkad on Kaitseliidu skautlik noorteorganisatsioon, mis asutati Kaitseliidu Vanematekogu otsusega 27. mail 1930. aastal. Organisatsiooni ülesanneteks on skautlike kasvatusmeetodite ja treeningu kaudu kasvatada noortes tasakaalukust, sõbralikkust, ausust, südamlikkust ja viisakust, arendada tööarmastust, juhtimisoskust, otsustusvõimet, visadust, iseseisvust ja enesevalitsemist, süvendada noortes armastust oma kodu ja isamaa vastu, valmistada neid ette kaitseväeteenistuseks ja anda oskusi hädasolija abistamiseks. Kui põhimääruste kinnitamisest möödus 27. mail aasta, siis otsustas Tallinna malev pühitseda seda päeva igal aastal maikuu viimasel pühapäeval maleva koondusega ja malevkondade vahelise võistlusega.

Enne laialisaatmist 1940. aastal oli Eestis 20 000 noorkotkast ja 1 800 noortejuhti. Paljud juhtidest represseeriti, samuti asusid paljud endised noorkotkad Teise maailmasõja ajal Saksa sõjaväkke. Noorte Kotkaste organisatsioon taastati 12. augustil 1989 Pärnumaal Tahkurannas.

Esimeseks peavanemaks oli Kaarel Eenpalu, temale järgnes kindral Johan Laidoner.
Noored Kotkad, http://et.wikipedia.org/wiki/Noored_Kotkad (2.08.2011).

Noorte Kotkaste Tallinna Malev

Noorte Kotkaste tegevusest Tallinnas 1930-1940

Noorte Kotkaste organisatsioon asutati 27. mail 1930. aastal. Enne tegeliku töö alustamist Tallinnas korraldati 1930. aasta juunis Lükatil organisatsiooni tutvustav kursus tulevastele pealikele, mis toimus koostöös Noorseppadega, kes hiljem, 31. augustil, samuti ühinesid Noore Kotkastega. 29.01.1931 moodustati Noote Kotkaste Tallinna Maleva staap. Samal aastal korraldati ka esimesed kursused noortejuhtidele ja salgapealikele. 1931. aasta maikuus oli malevas 382 liiget ja 5 malevkonda: Lõuna, Põhja, Nõmme, Kopli ja Ida. 1933. aastal asutati ka Kalevi malevkond. Esimene maleva koondlaager korraldati 1932. aasta juulis Rannamõisas. 1936-1938 ühendati Noorte Kotkastega kõik järelejäänud noorsepad ja ka skaudid. Loodi Eesti Skautide Unioon ja peavanemaks määrati alates 1938. aastast kindral Johann Laidoner.
Noorte Kotkaste Tallinna Malev, http://nktallinn.weebly.com/maleva-ajaloost.html (2.08.2011).

Noored Sepad

Osa rahvuslikult meelestatud noori skaute eraldus 1920. aastal Skautide Malevast. Vastloodud rahvusliku edendamise noorteorganisatsiooni nimeks võeti Noored Sepad.  Esimesena (1924) moodustati Tallinna Noorseppade Malev, hiljem tekkisid Tartu, Viljandi, Türi jt malevad. Kutsuti ellu Ülemaaline Noorseppade Liit asukohaga Tartus. Riiklik majanduslik toetus organisatsioonil puudus. Ilmus ajakiri Noorsepp. Malev oli ühine poistele kui ka tütarlastele. Tüdrukud olid koondunud eraldi rühmadesse, tegevus väljaspool rühmi oli poistega ühine. Kõrgeim organ malevas oli Peakorter.
1930. a. toimus Tallinna Noorseppade Maleva nimes muutus, moodustus Tallinna Noorkotkaste Põhja malevkond.

Noorte Kotkaste organisatsiooni töö tutvustamiseks koostas peastaap vastava diapositiivide seeria. Hiljem  tehti filmimees Th. Lutsule ülesanne valmistada film noorkotkaste laagritest. Olgu tähendatud, et viimase valmistatud Vabadussõja-aineline mängufilm ”Noored kotkad” andis idee Noorte Kotkaste organisatsioonile nime valikul.
Noored Sepad, Noored Kotkad,  www.hot.ee/tsgkotkad/ajalugu1.htm (27.11.2015).

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm