Home » Estonian Film Heritage » Photo Collections

Photo Collections


Click the banners (Actors - Filmmakers - On location) to open a collection. In case of the need to obtain or publish photos please get in contact with the authors or owners of the rights. Sufficient information is added to the images. 

__thumb_-2-Actors (2).png __thumb_-2-Filmmakers.png __thumb_-2-On shooting stage.png

Private Collections

Paljud filmivaldkonnas tegutsenud inimesed on võimaldanud andmebaasi kaudu ligipääsu nende isiklikus valduses olevatele filmilooga seotud dokumentidele, fotodele, filmiplakatitele ja esemetele. Siiras tänu teile!  Loodame koostöö jätkumist. Andke ka edaspidi teada, kui soovite teie käsutuses olevaid huvitavaid materjale teistega jagada. Andmebaasi toimetus tagastab pärast digikoopia tegemist kõik lähtematerjalid nende omanikele. Vajadusel mõnda avaldatud fotot omandada või avalikult kasutada, tuleks sidet võtta nende autorite või hoidjatega, vastav teave on piltide juures olemas. 

 __thumb_-2-Jaak Elling.jpg

Jaak Ellingu kogu

Helirežissöör ja helikujundaja Jaak Ellingu fotod mängufilmist "Rahu tänav" (1991).

__thumb_-2-Rao Heidmets.jpg

Rao Heidmetsa kogu

Nuku- ja mängufilmide režissöör Rao Heidmetsa reklaamfotode kogu täispikast lastefilmist "Kallis härra Q" (1998) ja fotod lühifilmist "Heinaloom" (2001).

__thumb_-2-Marju Juhkum.jpg

Marju Juhkumi kogu

Monteerija Marju Juhkumi  kogu koosneb haruldastest fotodest 1950-60ndate filmivõtetest.  Algselt kuulus kogu Marju Juhkumi  isale, kinostuudio administraatorile Aleksei Juhkumile.


Perekond Järveti kogu

Perekond Järveti fotokogu omanikud olid näitlejad Jüri Järvet ja Kaarel Karm, seejärel näitleja Inna Taarna.
Jüri Järvetile Tallinnfilmi ja Kinoliidu poolt juubeliks kingitud nahkehistööna valminud fotoalbumi koostas lugupeetud juubilar ise. Näitleja osales 41 Eesti mängufilmis, millest albumisse valitute seas on 1960ndatel valminud "Laulu sõber", "Jäljed", "Mäeküla piimamees", "Viini postmark", "Hullumeelsus". Kroonijuveeliks on 1970. aastal Lenfilmi "Kuningas Leari" nimiosalise rollifoto.
1950ndatest on kogus publikut naerutanud Järveti ja Baskini estraadiduo fotod.
Kaarel Karmi portreefotod pärinevad erinevatest aastatest.
Kaarel Karm osales pea kõikides 1950ndate ja 1960ndate esimese poole Tallinna Kinostuudio ja Tallinnfilmi mängufilmides. Äramärkimist vajaksid fotokogus olevad jäädvustused mängufilmide "Jahid merel" ja "Ühe küla mehed" filmivõtetelt.
Haruldased on Karmi kaaseagsete ja kaasteeliste, näitlejate-lauljate Grete Sälliku ja Agu Lüüdiku, näitlejate Betty Kuuskemaa, Meta Lutsu, Marje Parikase ja ooperilaulja Milvi Laidi pühendustega ja autogrammidega portreefotod.

__thumb_-2-Eha Kard.jpg

Eha Kardi kogu

Näitleja Eha Kardi rollifotode kogu mängufilmist "Juunikuu päevad" (1957) ja fotogalerii abikaasa Peeter Kardi (1940-2006) filmirollidest.

__thumb_-2-Sulev Keedus.jfif


Sulev Keeduse kogu

__thumb_-2-Erika Laansalu.jpg


Erika Laansalu kogu

Mängufilmide tootmisjuhi ja direktori Erika Laansalu kogu. Fotogalerii Eesti kinokülastajate südamed võitnud mängufilmi "Nimed marmortahvlil" (2002) ja paljude auhindadega pärjatud "Georgica" (1998) võtetest.


Virve Laeva kogu
Filmimonteerija Virve Laeva fotokogus leiduvad unikaalsed kaadrid Ringvaate "Nõukogude Eesti" valmimisest Tallinna Kinostuudios. Tegemist on nõukogude kinematograafia 30. aastapäevaks valminud kinokroonika "Päev Tallinna Kinostuudios" (1950, veebruar) filmikaadritega, mille kasutamata negatiivist on valmistatud fotod. Fotodel on jäädvustunud ka filmist välja jäänud kaadrid.
Kogus on meeleolukaid fotosid kinostuudio kolleegidest ja ajastust, millal filmistuudio töötajate kolonni 1. mai paraadil ehtis loosung "Nõukogude kinokunst - võitleme rahu eest!". Fotod digiteeris Enn Säde.

Leida Laiuse kogu
Leida Laiuse (1923-1996) kogu kinkis Eesti Filmi Andmebaasile ajakirjanik Valve Raudnask.  Mängufilmide fotod (1962-1988) ja portreefotod valis režissöör tema loomingut kajastava ülevaatliku artikli illustreerimiseks.

Peeter Lauritsa kogu täieneb

Aino Lemmingu kogu
Grimeerija  Aino Lemmingu kogu sisaldab  fotosid 1950ndate aastate filmitegijatest. Haruldased jäädvustused Georg Otsast mängufilmi „Juhuslik kohtumine“ (1961) võtetel.

Renita ja Hannes Lintropi kogu
Režissööridele Hannes ja Renita Lintropile kuulsust toonud mängufilmi „Ma olen väsinud vihkamast“ (1995) filmivõtete fotoreportaaž.

Ada Lundveri kogu
Ada Lundver (1942-2011) andis oma fotokollektsiooni  Kinoliidule hoiule 2003. aastal. Fotogalerii  mitmekülgsest  Ada Lundverist, näitleja filmirollidest Eesti ja Venemaa filmides.

Viktor Mentuneni kogu
Tallinnfilmi fotograafi Viktor Mentuneni kogu hõlmab ajavahemikul 1977 kuni 1990  toodetud  15 mängufilmi reklaamikomplekte, fotosid filmide loomisprotsessist ja fotonäitust „Kaljo Kiisk ja „Surma hinda küsi surnutelt““. Alates 2012 . aastast on Soomes asunud ja seni nägemata tuhanded fotod ja fotonegatiivid taas Eestis.

Kersti Miileni kogu
Monteerija Kersti Miileni fotokogus on reklaamfotod tema esimesest filmist „Don Juan Tallinnas“  (1971) ja fotod näitleja Kaie Mihkelsonist  filmis „Kõrboja peremees“ (1979).

Rein Miku kogu
Näitleja Rein Miku fotokogu mängufilmist  "Juunikuu päevad" (1957).

Kristina Märtini kogu
Eesti Filmi Instituudi tootmisassistendi fotokogu lavastuslike elementidega dokumentaalfilmi "Riigivargad" (2014) filmivõtetest Salme vallas Saaremaal. Nõukaaegse pulma pruudi osas Kristina Märtin, peigmehe osas Marek Reinaas, pulmakülalistena Salme Vallateatri näitlejad.

Rein Raamatu kogu
Filmilavastaja ja -kunstniku Rein Raamatu kogu sisaldab fotosid 1950-60ndate mängufilmide tegemisest, nende seas haruldasi fotojäädvustusi legendaarse "Viimse reliikvia" (1969) dekoratsiooni ehitamisest Kukeranda Läänemaal ja 1971. aastal Tallinnfilmi juurde rajatud joonisfilmi grupi algusaastatest. Erinevate fotograafide portreefotod Rein Raamatust on kogutud galeriisse Portreed.

Marko Raadi kogu

Merike Ratase kogu
Monteerija Merike Ratase kollektsioon hõlmab mängufilme aastatest 1960-70, Tallinnfilmi kolleegide portreesid ja  fotosid operaator Mihkel Ratsest (1941-1986).

Mati Schönbergi kogu
Kahe põlvkonna helioperaatorite, Raimond ja Mati Schönbergi fotokogus on unikaalsed fotod 1950-60ndate aastate helitehnikast ja filmitootmisest, säilinud reklaamkomplekt filmile „Ideaalmaastik“ (1980), filmigrupi liikmete fotoreportaaž neljaseerialisest mängufilmist „Näkimadalad“  ja helioperaator Raimond Schönbergi portreekogu.

Mati Seppingu kogu
Produtsent Mati Seppingu kogu hõlmab Tallinnfilmi 1980-90ndate toodangut, taasisesesvunud Eesti esimesi iseseisvaid mängufilme ja  mängufilme „Karu süda“ (2001) ja „Surnuaiavahi tütar“ (2011).

Peeter Simmi kogu
Režissöör Peeter Simmi mängufilmid läbi fotokaamera.

Enn Säde kogu
Helioperaator ja režissöör Enn Säde pildistatud ja 2011. aastal digitaalselt taastatud haruldased fotoreportaažid 1970ndate mainekatest ja omanäolistest mängufilmidest „Lindpriid“ (1971), „Värvilised unenäod“ (1974), „Tuulte pesa“ (1979), „Jõulud Vigalas“ (1980). Fotogaleriides on fotograaf Villu Reimanni "Kõrboja peremehe" (1979) digitaalselt taastatud fotod, Enn Säde fotod mängufilmide "Ameerika mäed" (1994) ja  "Karu süda" (2001) filmivõtetest.
Kogusse kuuluvad fotogaleriid Lennart Meri filmirännakutest, mis on jäädvustatud erinevate fotograafide (Enn Putnik, Arvi Kalk, Tõnu Seilenthal, Sergei Rahomägi, Ago Ruus, Enn Säde, Maie Jõgi, Reet Sokmann) poolt. Vaatamiseks on 1970. aastal valminud esimese filmirännaku "Veelinnurahvas" ja 1977. aasta "Linnutee tuulte" fotogaleriid, 1989. aastal valminud dokumentaalfilmi "Toorumi pojad" kahe ekspeditsiooni (1985, 1988) fotomaterjalid ja YLE esilinastuse fotod. 1991. aasta dokumentaali "Liivlaste lood" kogu koosneb 96 fotost. "Veelinnurahva" kogu koosneb 347 fotost. Ulatuslikumad on "Toorumi poegade" kogu, mis koosneb 1831 fotost ja "Linnutee tuulte" kogu oma 2613 fotoga.
Filmimees Enn Säde on võtnud südameasjaks kolleegide fotopärandi digiteerimise ja korrastamise: operaator Hans Roosipuu fotokogu Ekspeditsioonist Kamtšatkale (1960) on kuvatud samanimelisel filmilehel; Tallinnfilmi fotograafi Tatjana Putniku (Dobrovolskaja) negatiividelt digiteeritud fotosid on võimalik vaadata  mängufilmi Hullumeelsus (1968) lehel; kuvatõmmiseid  helibussijuhist Mihkel Vaarmmanist Tallinnfilmi kroonikapala (1970) juures. Enn Säde on koostanud fotogalerii hea kolleegi Hans Roosipuu juubeliks.
Lisaks filmi andmebaasile leiab huviline Enn Säde fotosid mängufilmist "Lindpriid" (1971) Eesti Rahvusringhäälingu fototeegist, mängufilmist "Värvilised unenäod" (1974) Eesti Teatri- ja Muusikamuuesumi Arvo Pärdi kogust.
2022. aastal ilmuvad ajakirjas "Teater. Muusika. Kino" rubriigis Kino/ Ajalugu "Enn Säde fotoalbumid" koos Enn Säde meenutuste ja fotokommentaaridega filmivõtetelt:
Enn Säde fotoalbum 2. Hans Roosipuu paar päeva Põrgupõhjal
Enn Säde fotoalbum 3. Lindpriid I
Enn Säde fotoalbum 5. Peeter Ülevain  
Enn Säde fotoalbum 6. Illis Vets - päris algus  
Enn Säde fotoalbum 8. Hans Roosipuu maadleb sookollidega 
Enn Säde fotoalbum 9. Toorumi poegade (1989) võtetel Siberis. Fotod: Reet Sokmann ja Maie Jõgi  
Enn Säde fotoalbum 10. Pilte Vallo Kepi ärklikambrist 
Enn Säde fotoalbum 11. Lindpriid 2
Enn Säde fotoalbum 14. Tundmatu professionaalse mekiga amatöörfilm Olav Neulandilt
Enn Säde fotoalbum 15. Tõnu Kargiga nässu läinud "Ameerika mägedes" 
Enn Säde fotoalbum 16. Vallo Kepi pildid "Rasketest aastatest"
Enn Säde fotoalbum17. Viiu Härm ja Heino Mandri ning Hemingway

Andres Söödi kogu

Režissöör ja operaator Andres Söödi fotokogu hõlmab pildilist teekonda dokumentaalfilmide võtetest ajavahemikul 1962 kuni 1996. Kolleegide fotokaamerad on jäädvustanud dokumentalisti ja kinokroonikut Andres Sööti, kes oma filmikaameraga on üles võtnud nii tõsimeelseid ajaloolisi sündmusi kui ka ühiskonnaelu absurdsusi, inimlikke draamasid ja kultuuritegelasi.
Andres Söödi fotokogus on jäädvustused 1962. aasta tudengifilmi "Kuldsed sarved" filmivõtetelt Altais, lummavad ja karged on fotod Antarktika reisidelt (1967-69). Ajalooliselt väärtuslikud on vabaduseootuse filmide "Draakoni aasta" (1988) ja "Eestimaa laul `88" (1988) taustafotod ja realistlikud nõukaaja lõpu fotod filmide "Jõulud Leninita" (1994), "Vene vägede lahkumine" (1994), "Äraneetud linn" (1996) filmivõtetelt. Fotosid headest kolleegidest leiab samanimelisest alalõigust.

Kadi Talpsepa kogu

Helioperaatori- ja operaatori assistendi Kadi Talpsepa fotojäädvustused 1980ndate aastate mängufilmide võtetelt. Kadi Talpsepa fotosid mängufilmi "Näkimadalad" (1987-1988) tegemisest leiate lisaks ka Aino Lemmingu, Mati Schönbergi ja Mati  Seppingu kogudest.

Sulev Teinemaa kogu 
Filmiajakirjanik Sulev Teinemaa kollektsioon koosneb ajakirja "Teater. Muusika. Kino" artiklite illustreerimiseks kogutud fotodest. Eesti Filmi Andmebaasi kõige laialdasemas erakogus on üle 50 mängufilmi fotod perioodist 1968-2005, haruldased portreefotode galeriid režissööridest ja näitlejatest, dokumentaal- ja animafilmide fotod. Viimased on nähtavad andmebaasi filmilehekülgedel.

Peeter Toominga kogu 
Dokumentaalfilmide operaatori ja režissööri, fotoajaloolase ja fotograaf Peeter Toominga fotokogu.

Elo Tusti kogu
Režissöör Elo Tusti kogus on unikaalsed fotoproovid Juhan Viidingust mängufilmile „Külaline“ (1979).

Priit Vaheri kogu
Valik filmikunstnik Priit Vaheri osalusel tehtud filmide fotodest. Haruldane fotogalerii mängufilmist "Surmatants" (1991).

Kullar Viimse kogu 

Erakogu Krasnojarskist
Eesti Filmi Andmebaas otsib digitaalses erakogus olevate plakatite ja reklaamlehtede originaale!
Krasnojarski (Venemaa, Ida-Siber) erakogu omanik on aastaid huvitunud ja kõrgelt hinnanud Eesti filmikunsti. Jevgeni hobiks on endise N Liidu territooriumi filmilevis kasutuses olnud Eesti filmide plakatite ja reklaami kogumine. Plakatid on kujundatud N Liidu kunstnike poolt ning erinevad Eesti kunstnike töödest. Kogumisperiood hõlmab ajavahemikku alates mängufilmist "Elu tsitadellis" (1947) kuni mängufilmini "Regina" (1989).





 

Estonian film heritage

  • Filmmakers Biographies
  • Virtual Museum
  • Films Collections
  • Films Synoses
  • Photo Collevtions
  • Collection of Articles
  • Republic of Estonia Information System Authority jury comprising industry experts selected the Estonian Film Database to be the winner in civil society e-services category for 2015

    Contributor Zone

    Contact and commitments

    We will be glad to assist you if you would have any questions or need for help regarding Estonian film heritage.

    Estonian Film Database (EFDB)

    The database is maintained by NGO Estonian Film Database. It was opened on 12.12.2012 and is meant for providing information about the whole Estonian film heritage from 1912. We plan fully complete it by 2025 but already now full and partial entries for about 20 000 films, 27 000 filmmakers, and more than 200 production companies could be retrieved in Estonian and partly in English. Translation of film descriptions and keywords into English is ongoing but due to the scarcity of resources quite a slow process. Read more detailed overview.

    Find films by the year of production

    2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991

    How to obtain a film copy

    Please find an instruction how to obtain a copy of a film or newsreel for personal use from here.

    Foreign Estonian Film Heritage Collection

    ERR Archive

Partners and Sponsors

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm