Avaleht

Filmivaldkonna näitused

Kaljo Kiisk ja "Surma hinda küsi surnutelt"  (1977)
Fotograaf Viktor Menduneni  fotonäitus režissöör Kaljo Kiisast mängufilmi "Surma hinda küsi surnutelt" (1977)  filmivõtetel.

Liber Apis (1997)
Filmilavastaja ja fotograaf Sulev Keeduse fotonäitus Liber Apis (Mesilase lend) Tansaaniast. Fotodel on jäävustatud mängufilmi "Georgica" ekspeditsioonil (1997, märts) Kilimanjaro lõunaserval, Moshinost 30-40 kilomeetri kaugusel elavate põliselanike masaiade külad.

Filmikostüümide näitus (2004)
Kunstnik Mare Raidma koostatud filmikostüümide näitus Deco galeriis Tallinnas. Ajastukostüümid mängufilmidest  "Surmatants" (1991), "Jüri Rumm" (1994) "Head käed" (2001), "Karu süda" (2001),  "Agent Sinikael" (2002), "Nimed marmortahvlil" (2002),  "Somnambuul" (2003), "Sigade revolutsioon" (2004), "Täna öösel me ei maga" (2004).

Mister X. Baritoni naise jutustus (2007)
Kostüümikunstnik Mare Raidma ja filmikunstnik Eugen Tambergi näitus mängufilmist "Georg" (2007) Arhitektuuri- ja disainigaleriis Tallinnas.

Peeter Toominga mustvalged fotod (2013)
Fotograaf, dokumentaalfilmide režissöör ja filmioperaator, ajakirjanik Peeter Toominga (1939-1997) 1970ndate ja varasemate 1980ndate mustvalgete fotode näitus. Üle maailma fotonäitustel rännanud tööde kõrval olid eksponeeritud Toomingaga seotud esemed, mille seas fotokaamerad ja raamatumaketid. Tõstamaa mõisa näituse "Kino ajalugu esemetes" laienduse "Peeter Toominga mustvalged fotod" koostajaks oli helirežissöör Jaak Elling. Näitus oli avatud 2013. aasta juunist kuni augustini.

Kavandilt kaamera ette: filmikostüümide näitus Mare Raidma loomingust (2017)
Tõstamaa kinokledris avatud näitus heidab pilgu kostüümikunstnik Mare Raidma kollekstioonile, mis sai alguse 1994. aastal. Kunstnik on hoidnud ja säilitanud mitmeid kostüüme ja kavandeid ja kõigil neil on jutustada oma lugu. Kunstniku enda jaoks on aga kõige põnevam näha, kuidas mõte materialiseerub, jõuab mõttest paberile, paberilt kaamera ette ja siis lõpuks kinolinal elama hakkab. 
 

Eesti Film 100

Eesti Filmikostüümide näitus (2012)
Tartu Tasku keskuse Soola tänava vaateakna ekspositsiooni koostajaks oli kostüümikunstnik Mare Raidma. 2012. aasta  aprillikuus avatud näituse filmigarderoobid pärinesid mängufilmidest  "Detsembrikuumus", "Taarka", "Idioot", "Püha Tõnu kiusamine", "Kirjad Inglile" jt.

Eesti kirjandus kinolinal (2012)
Rahvusraamatukogu ja Filmiarhiivi koostöös valminud näitus avati raamatukogu harulduste kogu saalis 28. septembril 2012. Kirjandusteoste esmatrükkide, mälestus- ja elulooraamatute, filmiplakatite, näitlejate fotoproovide albumite, filmimuusika nootide kõrval oli võimalik vaadata Mare Raidma koostatud kostüüminäitust.

Kino ajalugu esemetes (2012)
Tõstamaa mõisa keldris oli juunist augustini avatud kinoajaloo ülevaateekspositsioon "Kino ajalugu esemestes". Kohal viibis näituse korraldaja ja kogu omanik helimees Jaak Elling. Kino- ja filmitehnika, mille seas üle 90aastaseid foto- ja filmikaameraid, projektoreid, prožektoreid, magnetofone, diktofone ja palju muid seadmeid, oli Jaak Ellingu poolt taastatud ja heas töökorras.

Sajandi sada kineasti (2012)
Fotograaf Andres Keili fotojäädvustus sajast Eesti filmitegijast. Linnades rändnäitusena ringelnud fotonäituse esmaesitlus oli Eesti filmi sajandipeol Tartus 30. aprillil 2012.

Siin me oleme! (2012)
Eesti filmi 100. juubeliaasta raames avati 18. oktoobril Eesti Ajoloomuuseumi Filmimuuseumis näitus "Siin me oleme! Eesti filmi esimene sajand". Filmide loomis- ja tootmisprotsesside telgitaguseid tutvustav näitus oli esimene hõlmav läbilõige Eesti filmi loost.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm