Avaleht

1990ndad - joonisfilmide sünopsised


Naksitrallid (1990, Avo Paistik)

Eno Raua populaarse lasteraamatu "Naksitrallid" ainetel põhinev animafilm, mis räägib kolme Naksitralli - Sammalhabeme, Kingpooli ja Muhvi seiklustest.

Piloodid lumelaviinis (1992)

Film pole toimetusele  olnud veel kirjeldamiseks kättesaadav.

Koer kosmoses (1992)

Film pole toimetusele  olnud veel kirjeldamiseks kättesaadav. 

Hotell E (1992, Priit Pärn, 29:26)

Igas lahutavas seinas leidub ühendav uks. Victor leiab sellise ukse. Näota ja nimeta Victor on valmis minema. Iga minek on ka saabumine. Iga saabumine pole aga tagasijõudmine. Victor on alustanud ohtlikku mängu...

Setu vurle küüsis (1993, Aarne Vasar)

Film pole toimetusele  olnud veel kirjeldamiseks kättesaadav.

Naerev troll (1993, Rainer Sarnet)

Film pole toimetusele  olnud veel kirjeldamiseks kättesaadav.

Lendurid ja põrsad (1993, Eda Kurg)

Film pole toimetusele  olnud veel kirjeldamiseks kättesaadav.

Sünnipäev (1994, Janno Põldma)

Film pole toimetusele  olnud veel kirjeldamiseks kättesaadav.

Tallinna legendid (1995, Heiki Ernits ja Leo Lätti, 14:11)

Tallinn on tuntud oma keskaegse vanalinna poolest. Ent säilinud pole üksnes vanad majad ja tänavad, meieni on samuti jõudnud nende kohtadega seotud ammusaegsed legendid. Film räägib Oleviste kirikust ja salapärasest meistrimehest, kes sellele kirikule omal ajal ühe maailma kõrgeima torni ehitas.

Plekkmäe Liidi (1995, Mati Kütt, 15:40)

Täiskasvanud inimesed on kõik siin maailmas must-valgelt ära lahterdanud: hea ja halb, kasulik ja kasutu. Näiteks peetakse mõistlikuks kärbsed, ühed äärmiselt tüütud ja ebameeldivad nähtused, ära tappa. Väike Liidi on aga otsustanud kärbeste kaitseks välja astuda. Tüdrukuke esineb lausa teadustraktaatidega, tuues argumente nii pro kui contra. Protestiks isa tegevuse vastu alustab Liidi näljastreiki. Selle tagajärjel muutub aga niigi väike tüdruk äärmiselt tillukeseks. Sellisena satub ta tolmuimejasse ning sealt prügimäele ja eluohtlikesse olukordadesse. Siin aga tulevad tüdrukukesele teiste seas appi just kärbsed, tänu kellele on loota ka filmile õnneliku lõppu.

1895 (1995, Priit Pärn, 29:59)

Animafilm “1895” on pühendatud kino sajandale aastapäevale. “1895” on film vendade August ja Louis Lumièride elust. Film käsitleb üldsusele seni tundmatuid fakte ja sündmusi kahe kuulsa venna elust, kes on läinud ajalukku kui kinematograafia leiutajad. Film on illusioon. Kas illusioon on tõde? See väide ja küsimus olid aluseks filmi autoritele, kui nad võtsid endale õiguse kinnitada, et just nende versioon vendade Lumièride elust ja kino sünnist on kõigist seni teadaolevatest kõige originaalsem ja ainulaadsem.

Gravitatsioon (1996, Priit Tender, 9:02)

Noorel Udol on põletav soov – lennata. Ent ta ei tea, et on olemas seadus, mis hoiab asju maa küljes kinni ja et lendamiseks tuleb asjadest lahti lasta. Nii mõnegi jaoks on sellel hukatuslik tagajärg. Lendamine on ju unistus, mis täitudes puruneb. Gravitatsioon seevastu on reaalsus, mis teeb igast lendamisest lõpuks langemise. Selle valusa mõistmise läbi jõuab noor Udo uuele tasandile. Nüüd näeb ta maailma teise nurga alt.

Tom ja Fluffy (1997, Janno Põldma, Heiki Ernits ja Leo Lätti)

Väike küla suure mere ääres. Kaks noort koera, Tom ja Fluffy, on armunud teineteisesse. Nende sõber, leiutajast koer Oskar, on äsja leiutanud suhkrumasina. Külla pöördub tagasi ümbermaailmareisilt vana koer Klaus. Nemad neli, lisaks veel kass Julius ja tiigis elunev ärahellitatud lohe Otto; rott Leo ja väike valge hiireneiu Julia; jänes James, kes ei ole sugugi veendunud, et ta on ikka jänes; väikesed salapärased mehikesed ja helesinised liblikad; putukaema Anna oma kolme vallatu putukalapsega – kõik nad kokku ongi tegelasteks lastele mõeldud humoorikas joonisfilmis “Tom ja Fluffy”.

Porgandite öö (1998, Priit Pärn, 29:38)

Vaevalt et keegi aimab lähenevat katastroofi. Kõige vähem ehk Diego, mees kelle nime võib lugeda tema näost. Aga äkki on kingad vett täis. Koridoris kaigub Julia kontsade klõbin. Underground ei räägi enam sosinal. Nii see tavaliselt algab… Ning mingil hetkel on jäänud vaid ainuke lootus – Porgandite Öö.

Bermuuda (1998, Ülo Pikkov, 10:54)

Animafilm “Bermuda” jutustab kuivanud mere liivaluidetel elavast puujalgsest meremehest ja näkineiust. Näkineid on täiesti sõltuv meremehest, kes kannab talle päevast-päeva vett. Meremehe ja näkineiu rutiinsesse ellu ilmub flööti mängiv kentaur. Kentauri ja näkineiu vahel tekib armastus. Puujalgne meremees otsustab hävitada uustulnuka, kuid koos kentauriga hävitab ta oma senise ülemvõimu näkineiu üle ning muutub viimasest täiesti sõltuvaks. Tegemist on kolmikdraamaga, mille tegelased ei ole üheselt head ega halvad. Tegelased, kes igatsevad suuri muutusi, takerduvad nende saabudes alati oma minevikku. Hirm tuleviku ees muudabki tegelased naeruväärseks, kuid samas ka inimlikuks.

Armastuse võimalikkusest (1999, Janno Põldma, 15:34)

Joonisfilm “Armastuse võimalikkusest” räägib läbi inimeste ja muude elusolendite vaheliste suhete, et elu võib olla mitmekesisem ja kohati ootamatum, kui see esimesel pilgul näida võib. Film räägib indiviidi õigusest valida oma tee keerulises maailmas.

Romanss (1999, Kaspar Jancis, 5:00)

Viola (1999, Priit Tender, 11:39)

Üksikul saarel keset kurbuse merd kulgeb elu oma igapäevast rada pidi. Läbipõlenud viiulikunstnik sooritab halenaljakat etteastet oma tantsijannast naisega.  Ja siis astub ühekäeline toolmees oma esimesed sammud… inimlikuma tuleviku poole.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm