Avaleht

1950ndad - täispikkade mängufilmide sünopsised

 

Elu tsitadellis (1947)

Sõda on seni jäänud professor August Miilase eramut piirava kõrge plangu taha. Professori arvates on selle põhjuseks tema jäägitu pühendumine teadusele. Et ta ei taha midagi teada väljaspool oma vaimutsitadelli toimuvast, siis hoiduvad pereliikmed tülitamast teda oma igapäevaste toimingute, tunnete ja mõtetega. Kuid rinde üleminek ja võimuvahetus paiskavad vaikelu segi. Otse oma kodukindluse seinte vahel avastab professor ohtlikke saladusi, mis sunnivad teda loobuma oma.

Jahid merel (1955)

Valgete purjede all leidub rõõmu, energiat ja armastust, aga ka reetmist ja intriige. Seda viimast ei aima sõjajärgsete aastate mereäärse piirilinna noored purjesportlased, kelle elu täidab igapäevane töö, treeningud ja võistlused. Ootamatult hakkavad toimuma salapärased sündmused, mis panevad proovile kohalike elanike valvsuse ning ideoloogilised ja moraalsed tõekspidamised.

 

Juunikuu päevad (1957)

Peeter Saarmann on kasvanud Toomas Raidma peres, teadmisega, et tema isa suri sõjas ja ema evakuatsioonis. Peeter õpib ülikoolis ja valmistub abielluma. Remonti tehes juhtub talle ette ennesõjaaegne ajaleht, kus muuhulgas mainitakse ettevõtet "Juhan Laurisoo ja Ko". Kasuisas näib see äratavat süngeid mälestusi. Pulmapäeva eelõhtul tülitab Peetrit suvekohvikus keegi purjus mees, kes nimetab teda Laurisoo sohipojaks. Kui ta kasuisalt kuuleb tõde oma vanemate kohta, aimab ta, et see võib saada saatuslikuks tema tulevikuplaanidele.

Vallatud kurvid (1959)

Kui tudeng ja motosportlane Vaike Tartust Tallinna Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringrajale jõuab, kihutavad siin juba mootorrattad peadpööritava kiirusega. Sama peadpööritavatesse seiklustesse satub Vaike, tutvudes mitmekordse tšempioni Raivoga, kellel on tekkinud peapööritus edusammudest nii spordis kui ka neidude seas, ja meistrikandidaadi Heinoga, kes pakub Vaikele abi võistlusteks valmistumisel. Üksinda Vaike sellel karussellil püsida ei suuda, kuid ta loodab õe Mareti peale, kes on varemgi Vaiket keerulistest olukordadest välja aidanud. Ainult et nüüd tuleb mängu ka Mareti värske abikaasa Ants, kes on veendunud, et enam ta kaksikõdesid segi ei aja.

Kutsumata külalised (1959)

1950-ndate Nõukogude Eestisse naaseb neli sõjakeerises Rootsi põgenenud eestlast, kelle on värvanud Lääne salaluure. Diversantide raskused algavad juba piiril, kus neil tuleb otsustada vigasaanud kaaslase saatus. Ka nõukogude tegelikkus ei ole ootuspärane, koostöö kohalike elanikega ei toimi ning agentidel tuleb korduvalt kaalule seada nii oma südametunnistus, peresuhted kui ka elu. Käivitub Riikliku Julgeoleku põnevate pööretega vastuoperatsioon.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm