Avaleht

Peeter Tooming

1939–1997

Dokumentaalfilmide operaator ja režissöör, fotograaf ja fotoajaloolane Peeter Tooming sündis 1. juunil 1939 Rakveres kirjanik Osvald Toominga pojana. 1974 lõpetas ta Tartu Riikliku Ülikooli ajakirjandusosakonna. 1961–1994 töötas Tallinnfilmis (1961–1963 valgustehnikuna, 1963–1966 operaatori assistendina, seejärel tõsielufilmide operaatorina ja 1976. aastast ka režissöörina). Teinud operaatori ja/või režissöörina 167 kinoringvaadet "Nõukogude Eesti" ja 15 "Eesti Kroonikat", 65 dokumentaalfilmi ja üle 35 reklaami ning olnud operaatoriks oma noorema venna Jaan Toominga lavastatud mängufilmide "Lõppematu päev" (1971/1990) ja "Mees ja mänd" (1979) juures.

Peeter Tooming on avaldanud sadu artikleid, enamasti fotoalaseid, kodu- ja välismaa ajakirjanduses, teinud mitukümmend fotosaadet, samuti keskonnasaateid Eesti Televisioonis, tema fotovalikud on ilmunud maailma paljudes fotoväljaannetes, ta oli ajakirja History of Photography (USA/ Suurbritannia) rahvusvahelise toimetuskolleegiumi liige. 1970. aastate algul oli Peeter Tooming autorina tegev ETV saatesarjas "Fototund" (toimetaja Kalle Kurg, režissöör Helle Karis). Sari käsitles olulisi fotoelu probleeme, sarja raames käis võttegrupp muu hulgas Leedus, kust toodi kaasa materjali Leedu Fotokunsti Ühingu tegevuse kohta, mille eesmärgiks oli anda algatuslik alus vastava ühingu loomiseks ka Eestis. Populaarsed olid ka hilisemad fotosaated ETVs (1992–1996, toimetaja Jaak Lõhmus).

1979 pälvis Peeter Tooming Rahvusvahelise Fotokunsti Föderatsiooni kunstniku ja 1988 Eesti NSV teenelise kunstitegelase aunimetuse, 2001 määrati talle Kultuurkapitali suur aastapreemia (postuumselt). Peeter Tooming suri 17. mail 1997 Tallinnas.

Tema elutööst ja võitlusest raske haigusega jutustab Jüri Sillarti dokumentaalfilm "Peeter" (2001). Haljala vald annab alates 1999. aastast välja Peeter Toominga nimelist fotopreemiat, mis antakse traditsiooniliselt üle teeneka foto- ja filmimehe sünniaastapäeval, 1. juunil.

Peeter Tooming oli põhitegevuselt professionaalne filmioperaator ja enamasti ka dokumentalistika režissöör oma filmidele, seda peamiselt Tallinnfilmis ning olles "vaba aja fotograafina" küll amatöör – siiski, kõigest sellest ei vähene põrmugi tema sisukas osa fotograafia edendamisel ja propageerimisel. Tooming oli 1964. aastal üks fotograafide rühmituse STODOM asutajaid – see grupp kujunes kümnekonnaks aastaks Eesti nüüdisfoto oluliseks mõjutajaks. Oma töödes ja manifesteerivates kirjutistes rõhus Tooming optika ja fotokeemia poolt pakutavatele pildikeele subjektiveerimise võimalustele – ennekõike esitas modernistlikke arusaamu pildiruumi "iseseisvusest" argikogemuse suhtes. Infrapunase filmi, filtrite ja keemiliste eritehnikate kasutamine šokeeris vaataja arusaamu ka tonaalsete vahekordade osas.

Peeter Tooming oli teerajaja ja rahvavalgustaja, kelle pühendunud tegevus väärib sügavat austust. Ta jõudis korraldada 124 isikunäitust kodu- ja välismaal ning osaleda enam kui 300 rahvusvahelisel fotonäitusel. Tooming oli mitmete fotoorganisatsioonide auliige, paljude fotonäituste, -preemiate ja -ürituste algataja ning korraldaja. Rahvusvaheline Fotokunsti Föderatsioon (FIAP) on omistanud talle föderatsiooni kunstniku aunimetuse AFIAF (Art Fédération Internationale de l'Art Photographique), rohkete autasude hulgas on kaks FIAPi kuldmedalit. Peeter Tooming jõudis avaldada üle paarikümne fotoraamatu ja -albumi: "25 fotot", "Rakvere" (mõlemad 1976), "Fotolood" (1979), "Saaremaa" (1982), "Foto! Foto? Foto…" (1983), "Tähelepanu, pildistan!" (1986), "Hõbedane teekond" (1990), "55 aastat hiljem. Virumaa", "Maantee kutsub" (mõlemad 1993), "55 aastat hiljem. Saaremaa" (1994), "Ikka fotost" (1995), "55 aastat hiljem. Pärnumaa", "55 aastat hiljem. Mulgimaa" (mõlemad 1996), "Eesti fotokalender 1998" (1997) jt. Eesti fotokunsti ajaloo seisukohalt on oluline fotoraamatute sari "55 aastat hiljem", mille loomiseks käis Tooming Virumaalt pärit fotomehe Carl Sarapi (1892–1942) jalajälgedes, proovides jäädvustada viimase pildistatud kohti üle poole sajandi hiljem. Fotopublitsistlikus teoses "Maantee kutsub" on teksti ja foto abil ühte ja sama kohta kirjeldanud nii isa Osvald Tooming (1920–1930ndad) kui ka Peeter Tooming ise (1980–1990ndad).

[Seisuga 02.10.2012]

Provotseeriv ja tabamatu Tooming

Peeter Toominga lahkudes jäi Eesti fotoajaloo avalikustamine soiku

Tekst: Jaak Lõhmus

1990. aastatel on tähelepanuväärselt suur osa fotograafiaga tegelevaid mehi olnud Peetrid – Peeter Langovits, Peeter Kraas, Peeter Laurits, Peeter Linnap... 1997. aasta kevad võttis ühe Peetri tollest praktikute nimestikust vähemaks.

Peeter Toominga viimasteks töödeks foto alal jäid Carl Sarapi Eestimaa piltide võrdlussari "55 aastat hiljem", milles Tooming asetas 1930.–1940. aastatel Carl Sarapi jäädvustatud vaadete kõrvale täpipealt samadest kohtadest, aga 1990. aastatel võetud pildid.

See raamatuseeria, millele paneb nüüd punkti äsja trükist tulnud 125-leheküljeline Carl Sarapi-Peeter Toominga "Virumaa fotokillud 1936–1995", on omamoodi kommentaar teoreetikute väitlustele fotograafiast kui aja vangistajast. Sarapi-Toominga kõrvuti säetud päevapiltidelt näeb sõna otseses mõttes must valgel, mida aeg sellesinatse maaga poole sajandi jooksul on korda saatnud.

Raevangla fotokeldris Lee avatud mälestusnäitusel vaatab Peeter Tooming väikesele näituseruumile kogu seina täitvalt Peeter Kraasi portreelt läbipaistva loori tagant. See on maagiliselt hea must-valge portree, viimaseid pilte, mis Toomingast võetud. Näitus on fragmentaarium, selles on päevikulised motiivid kõrvuti kroonikalehekülgedega. Intiimne ning üldine ristamisi.

Pullimees ja avangardist

Päevikulised peatükid on esimesed päevapildid väikesest Peetrist, kooliaja märkmik ja vihik kirjandiga "Põrgu", mis oleks 16-aastasele Toomingale peaaegu et saatuslikuks saanud. Aastanumber oli 1956, ja noormees kirjutas muinasjutulikus koolitöös, et Põrgus on elu parem kui Taevas.

Provokatiivne, intrigeeriv ja tegelikkust müstifitseeriv oligi Peeter Tooming peaaegu kõigis oma tegemistes. Rahvakeeli öeldes – pullimees, peenemalt seletades – avangardist.

1990. aastate keskel pidasid mitmed noored esteedid kohaseks kritiseerida Toomingat selle eest, mida ta eluaeg oli tahtnud teha: avardada fotograafia piire, tõestada, et foto on kunst ja et Eestil on oma põnev ja isegi eksootiline fotoajalugu.

Tooming propageeris ja katsetas erinevaid tehnikaid – näituse esimesel stendil on väljas tema graafiline foto "Minu kodu", kodumaiste fotomeistrite loomingu tutvustamiseks mõtles ta lõputult välja imenippe ning uskumatuid lugusid nõiakaevudest, mis päevapiltnikke endasse imesid ja mida kõike veel.

Ajal, mil ajakirja Sovetskoje Foto peatoimetaja rääkis, et "meie hindame rohkem sisemist ilu", tegi Tooming hunnituid aktipilte ning esines nendega välismaal näitustel.

Eesti fotoajalugu avalikuks

Eesti fotoajaloo rahva ette toomise töö jäi koos Toominga lahkumisega pooleli. Tehnilised võimalused on nüüd hoopis võimsamad kui kümmekond aastat tagasi. Kümned tuhanded negatiivid, mida Eesti Rahva Muuseumis, Raevangla fotomuuseumis jm vastu valgust on läbi vaadanud vahest ainult mõni üksik uurija, võiksid praegu arvutite abil kättesaadavaks ja vaadatavaks saada kõigile soovijatele.

Reinhold Sachkeri, Johannes Pääsukese, Aadu Treufeldti ja paljude teiste Eestimaa kroonikute töö, millest Peeter Tooming tõi omal ajal avalikkuse ette ainult üksikuid kilde, võiks nüüd endast lugu pidavale rahvale tuttav olla kogu oma ilus. Fotograafia on aja peegel, nii kunsti kui kroonikana. Seda ei maksa unustada.

Peeter Toominga 60. sünniaastapäevale pühendatud näitus "Tabamatu Tooming" on avatud Tallinna raevangla fotokeldris Lee.

[Postimees, 04.06.1999]

Filmograafia

2001 Peeter (dokumentaalfilm, portreefilm), Kairiin; režissöör Jüri Sillart

1997 Peeter Tooming (kroonikapala ringvaates "Eesti kroonika" nr 5), Tallinnfilm, režissöör Mart Taevere

1995 Kino –100 (ringvaade "Eesti Kroonika" nr 12), Tallinnfilm, režissöör

– Filmitegijad Kinomajas

– Johannes Pääsukese fotonäitus

– Pärnu maakonna kinod

– Tallinna Sidekool

– Helios

1995 ringvaade "Eesti Kroonika" nr 2, Tallinnfilm, režissöör

– Valimised

– Kurdide ärasõit Soome

– Andres Tarand

– Ettevõtlus Inglistel

1994 Palmide alla (dokumentaalfilm), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1994 Suur jalutuskäik Kilimandžaarole (dokumentaalfilm), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1994 Eesti misjonärid Aafrikas (dokumentaalfilm), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1994 ringvaade "Eesti Kroonika" nr 10, Tallinnfilm, režissöör

– Pinfole – foto, ka operaator (+ Peeter Ülevain)

– Peaministri kandidaadid Siim Kallas ja Andres Tarand

– RAM juubel

– Hugo Lepnurme juubel

– Hardo Kriisa orelitöökoda

1993 Kitseküla (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1993 ringvaade "Eesti Kroonika" nr 20, Tallinnfilm, režissöör

– Tallinnfilmi matused – Jüri Škubel

– Laste pidu Vabaõhumuuseumis

– Puiduhakkel katlamaja Türil

– Sorose näitus

– Vidar Lindquisti näitus Lees

– Jõuluvana

1993 Muinsuskaitse (ringvaade "Eesti Kroonika" nr 2), Tallinnfilm, režissöör

1992 "Kaevurite pärl" (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist (+ Irina Kulikova), režissöör

1992 Rabarong (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1992 Tule mulle kellameheks (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1992 ringvaade "Eesti Kroonika" nr 20, Tallinnfilm, režissöör

– Vabariigi 75-a ettevalmistamine

– Viljandi supiköök

– Leibur

– Viru Õlu

1992 ringvaade "Eesti Kroonika" nr 19, Tallinnfilm, režissöör

– "Surnud liblikate tants" Ugalas

– "Isamaa ilu hoieldes" Rakvere Teatris

– Salme Reegi juubel

1992 ringvaade "Eesti Kroonika" nr 16, Tallinnfilm, režissöör

– Teede ehitus

– Mälestuskivid

– Kunda tsement

– Aseri

– Shanghai küla

– Vainopea sadam

1992 Salaja Saaremaale (ringvaade "Eesti Kroonika" nr 11), Tallinnfilm, režissöör

1991 Risulind (ringvaade "Eesti Kroonika" nr 14), Tallinnfilm, režissöör, operaator (+ Peeter Ülevain)

1991 Peldik (ringvaade "Eesti Kroonika" nr 13), Tallinnfilm, režissöör

1991 Kulla hind (ringvaade "Eesti Kroonika" nr 7), Tallinnfilm, režissöör

1991 ringvaade "Eesti Kroonika" nr 6, Tallinnfilm, režissöör

– Saksi küla kirikuehitus Virumaal

– Haljala kiriku ja Viru kolhoosi vastasseis

– Virulaste päevad

– Taarausulised Viru-Nigulas

1990 Concerto grosso (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1990 Valuvesi (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, režissöör

1990 Kangelastegu on vene keeles Podvig (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1990 Arst tuleb laevaga (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, režissöör

1989 Mõrv katedraalis (katkendid T. S. Elioti näidendi lavastusest, algselt Teatri- ja Muusikamuuseumile), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1989 Carl Orffi ooper "Kuu" (katkendid lühiooperi lavastusest, algselt Teatri- ja Muusikamuuseumile), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1989 Juured (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1989 Maa ja agronoom (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1989 Fotomure (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1989 Tavalised lood III. Ubja töölaagrist (ringvaade "Eesti Kroonika" nr 20), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1989 Tavalised lood II. Ubja kaevanduse ajaloost (ringvaade "Eesti Kroonika" nr 17), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1989 Tavalised lood I. Põhjarannikul asuva Rammu saare lugu (ringvaade "Eesti Kroonika" nr 11), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1988 Viru 88 (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1988 Esimehed (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1988 Viru 40 (reklaam), Eesti Reklaamfilm, operaator, stsenarist, režissöör

1988 Ärkamine (Rakvere päevad), (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1988 Pärand (Viru värk) (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1988 Norma traditsioonid (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1988 Norma puhkebaasid (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1988 Norma 1988 (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1988 Libahunt (katkendid August Kitzbergi näidendi lavastusest, algselt Teatri- ja Muusikamuuseumile), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1988 Lahkumine Borodinist (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1988 Kuidas elad, Virumaa? (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1988 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 4, Tallinnfilm, režissöör

– Fotoring "O"

– Fotokongress

– Maarjamäe memoriaal

– Raemuuseum

– Teaduste Akadeemia professor Mihkel Veiderma

– Fotoauhinnad

1987 Ehitajate suvemängud (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1987 Suveöö unenägu (katkendid William Shakespeare'i näidendi lavastusest, algselt Teatri- ja Muusikamuuseumile), Eesti Reklaamfilm, stsenarist (+ Ants Vist), režissöör, operaator

1987 Haljala keskkool (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist (+ Ants Vist), režissöör

1987 Varandus VII (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 24), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1987 Varandus VI (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 22), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1987 Varandus V (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 20), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator (+ Vladimir Maak)

1987 Varandus IV (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 15), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1987 Varandus III (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 12), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1987 Varandus II (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 9), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator (+ Peeter Ülevain, Toomas Kirdelaht, Hans Roosipuu)

1987 Varandus!? (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator (+ Toomas Kirdelaht)

1987 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 3, Tallinnfilm, režissöör

– [Tuletõrjeautod]

– Etnograafiamuuseumi ja Kunstimuuseumi ruumiprobleemidest

– Lumelinn

–Kultuuriministeerium

– Raamatukogu ehitusel

1987 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 1, Tallinnfilm, režissöör

– Talvine loodus, ka operaator

– Oskar Luts – 100"

– V üleliiduline filmifestival "Muinasjutt"

– Üleminek talvisele kütusele

– Toodangu riiklik vastuvõtt Tallinna Ekskavaatoritehases

1986 See on Eesti (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1986 Haljala kultuurimaja (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1986 Teede Remondi- ja Ehitusvalitsus nr. 2 (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1986 Viru kolhoos (Haljalas) (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1986 Kolhoosidevaheline sanatoorium "Narva-Jõesuu" I-II (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1986 Reamehed (katkendid Aleksei Dudaravi näidendi lavastusest, algselt Teatri- ja Muusikamuuseumile), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1986 Vinni väljadel (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1986 Vinni säru (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1986 Ilmamuutus (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator (+ Peeter Ülevain)

1986 Imeline järv (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator (+ Peeter Ülevain)

1986 Intiimne Adams (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, režissöör, operaator

1986 Maastikukaitse probleemidest Peipsi Põhjakalda Puhkealal (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 10), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1986 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 8, Tallinnfilm, režissöör

– Eesti Kinoliidu VI kongress

– Tallinnfilmis algavad mängufilmi "Metsluiged" võtted, ka operaator

– III Nõukogude Eesti filmifestival

– Õppefilmi "Dialoog" võtetel

– Teine üleliiduline näitus "Naine fotokunstis" Tartus, ka operaator

– Tallinna Pioneeride Palee rahvakunstiansambel Sõleke 10-aastane

1986 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 1, Tallinnfilm, režissöör

– Eesti NSV rahvakunstnik, filmirežissöör Kaljo Kiisk 60-aastane

– Kolmekordne ENSV lüpsimeister, Jõgeva rajooni Pajusi kolhoosi lüpsja Maria Graverson

– Tallinna Raamatutrükikoda alustas tööd

– Lumekahur Otepää suusekeskuses

1985 Tiina (katkendid Lydia Austeri balleti lavastusest, algselt Teatri- ja Muusikamuuseumile), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1985 Suvemängud Vinnis (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör, operaator

1985 Viru kolhoosi kogemustest (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, režissöör

1985 Kolhoos Viru (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1985 Viiuliga (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1985 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 21, Tallinnfilm, režissöör

– Oktoobridemonstratsioon Tallinnas ja Tartus

– Tartu Põllutöömasinate Tehas "Võit" 100-aastane

– Paide Teenindustootmisvalitsuse fotograaf Rene Viljat, ka operaator

– Rapla harrastusfotograaf Rein Berlokko, ka operaator

– Noored raadioamatörismis

– Eesti NSV teeneline kunstnik Kalle Randalu – Müncheni 34. rahvusvahelise interpreetide võistluse võitja

1985 Suvelood (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 17), Tallinnfilm, režissöör, operaator

1985 Väljapanek "Eesti fotokunst 84" Tallinnas Eesti Näitusel (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, operaator; režissöör Vladimir Dorovatovski

1985 Põlva rajooni Kalevi kolhoosi foto aastapreemia laureaat filmioperaator Arvo Iho (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 6), operaator; režissöör Vladimir Dorovatovski

1985 Tallinna Matkamaja (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöör Toivo Elme

1985 Kooliõpilaste talispordinädal (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöör Toivo Elme

1984 Grammofon Vega-110-stereo (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör, operaator

1984 Teedeehitus (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör, operaator

1984 Tallinna Eksperimentaalne Juveelitehas (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1984 Tartu Kaubamaja (reklaam), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1984 "Kalevi" kolhoos (reklaam), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1984 Juudit (katkendid A. H. Tammsaare näidendi lavastusest, algselt Teatri- ja Muusikamuuseumile), Eesti Reklaamfilm, stsenarist (+ Ants Vist), režissöör, operaator

1984 Lahemaa Rahvuspark (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1984 Leib (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1984 Balti liiduvabariikide üliõpilaste tantsu- ja laulupidu Gaudeamus IX (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 15), Tallinnfilm, režissöör, operaator (+ Lembit Blauhut, Mihhail Dorovatovski)

1984 Laste ja koolinoorte kehaline kasvatus ja sporditegevus (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 14), Tallinnfilm, režissöör, operaator (+ Lembit Blauhut, Inessa Kozlova, Peeter Ülevain)

1984 Noorte majandusteadlaste VI vabariiklik teaduslik seminar (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 12), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1984 Kevadine loodus (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 9), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1984 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 4, Tallinnfilm, režissöör, operaator

– Juri Andropov in memoriam

– Teenistuskoerte kasvataja Sirje Murumaa

– Topisemeister Lembit Käärmaa Sindist

– Intervjuu TRÜ Zooloogiamuuseumi juhataja Raimund Veenperega

– Vesipapp talvel

– Jevgeni Klimov – Geoloogia Instituudi elektronmikroskoopia grupi juht, ka operaator

– Hobusekasvataja Trofim Ivanov

– NSVL Ülemnõukogu saadikukandidaat Ene Kure

1984 Kirjanik Osvald Tooming 70-aastane (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 3), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1983 Teekond mäe südamesse (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1983 Nurgakivi koondise Kommunaar uuele jalatsivabrikule Tallinnas (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 24), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1983 Dokumentaalnäidend Julius Fučikust "Inimesed, ma armastan teid" ENSV Riiklikus Vene Draamateatris (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 21), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1983 Kirjanik Valmar Adams 85-aastane (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 21), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1983 100 aastat Gustav Suitsu sünnist (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 21), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1983 Põllumajanduse individuaalsektori probleemidest (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 15), Tallinnfilm, režissöör, operaator

1983 Teatri "Vanemuine" külalisetendused Rootsis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 13), Tallinnfilm, operaator; režissöör Evald Vaher

1983 Sindi 1. Detsembri nimelise Vabriku 150. aastapäeva tähistamine (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 12), Tallinnfilm, operaator (+ Lembit Blauhut); režissöör Elo Tust

1983 Tallinna raamatuklubi Tõru (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 10), Tallinnfilm, operaator; režissöör Semjon Školnikov

1983 TRÜ looduskaitseringi 25. aastapäeva tähistamine Taevaskojas (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 9), Tallinnfilm, operaator; režissöör Vitali Gorbunov

1983 Imaveres luuakse piimandusmuuseum (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 8), Tallinnfilm, operaator; režissöör Julia Guteva-Sillart

1983 Paul Kerese nimeline rahvusvaheline maleturniir Tallinn 83 (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 7), Tallinnfilm, operaator; režissöör Evald Vaher

1983 III üleliiduline nõukogude muusika festival Eesti NSV-s (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, operaator (+ Mihhail Dorovatovski, Vladimir Maak, Gennadi Meleško, Hans Roosipuu, Viktor Školnikov, Nikolai Šarubin); režissöör Heli Speek

1983 Tallinna Pedagoogilise Instituudi uus õppehoone ja ühiselamu (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 4), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1983 Kujur Endel Taniloo 60-aastane (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 2), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1983 ENSV Riikliku Filharmoonia tantsustuudio (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1982 Rahva sõda (montaaž Osvald Toominga dramatiseeringu lavastusest, algselt Teatri- ja Muusikamuuseumile), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1982 Viru mängud (dokumentaalfilm), Eesti Reklaamfilm, režissöör

1982 Tõnu Kaljuste täna, 1982 (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Helle Murdmaa

1982 Kassilaane (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1982 Virulased (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1982 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 16, Tallinnfilm, režissöör

–Carl Robert Jakobsoni Talumuuseum Kurgjal

– Kirovi nim. näidiskalurikolhoosi Käruveski mölder Jakob Käbi, ka operaator

– Videotreening Vabariikliku Õpetajate Täiendusinstituudi Värska õppelaagris, ka operaator

– Rändloomaaed, ka operaator

– Suvised fotonäitused Tallinnas, ka operaator

– Carl Robert Jakobsoni Talumuuseumi ansambel Linnutaja

1982 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 12, Tallinnfilm, režissöör

– TPedI üliõpilaste pioneerilaagripraktika instruktiivlaager, ka operaator

– Rakvere Teatri vabaõhuetendused Viitna järvel, ka operaator

– Unipiha algkool

– Rakvere rajooni E. Vilde nim kolhoosi traktorist Arnold Rosenstein

– Põlva Talurahvamuuseum ja Eesti Põllumajandusmuuseum, ka operaator

– Vabariiklik Autoinspektsiooni eskortrühm

1982 Ülo Vinteri muusikal "Kevade" Haapsalu 1. Keskkooli näidismuusikateatris Pöialpoiss (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 11), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1982 Viljandi allveeklubi Triiton (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 7), Tallinnfilm, operaator; režissöör Evald Vaher

1982 Isetegevuslik maalikunstnik Tiit Merkin (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöör Elo Tust

1982 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 4, Tallinnfilm, režissöör

– ENSV rahvakirjaniku Juhan Smuuli 60. sünniaastapäevale pühendatud näitus Tallinna Kunstihoones

– Graafik Marje Üksine, ka operaator

– Muuseumi avamine endises Leevaku hüdroelektrijaamas, ka operaator

– Juhan Smuuli nimelise kirjanduse aastapreemia laureaadid

– Tartu Kliinilise Haigla südamekirurgid Albert Kliiman ja Jüri Samarütel

– TRÜ uus raamatukogu

– Koguva Vabaõhumuuseum

1982 Mäesuusatajate rahvaspordiklubi Tuuli (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 3), Tallinnfilm, operaator; režissöör Evald Vaher

1982 Raamatujundaja Helmut Polberg ja näitus "99 fotograafi" (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 2), Tallinnfilm, operaator; režissöör Julia Guteva

1982 Ugala uus teatrimaja (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1982 Helilooja Ester Mägi 60-aastane (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1981 Rada vabaks! (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator (+ Hans Roosipuu, Andres Sööt, Nikolai Šarubin, Mihhhail Dorovatovski, Ago Ruus); režissöörid Hans Roosipuu ja Toivo Elme

1981 Linnaloom (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1981 ENSV teeneline õpetaja Ruut Liiv (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 19), Tallinnfilm, operaator; režissöör Leo Ilves

1981 Vabariiklikud korstnapühkijate kutsevõistlused Rannus (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 19), Tallinnfilm, operaator; režissöör Leo Ilves

1981 Valgemetsa pioneerilaagrist ja selle majandusjuhatajast Mare Tudelepast (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 16), Tallinnfilm, režissöör

1981 Vabariiklik rahvatantsupidu Tallinnas (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 14), Tallinnfilm, operaator (+ Inessa Kozlova, Mihkel Ratas, Arvo Vilu, Peeter Ülevain); režissöör Toivo Elme

1981 350 aastat Eesti trükindust (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 11), Tallinnfilm, režissöör, operaator (+ Toivo Kuzmin, Mihkel Ratas, Semjon Školnikov)

1981 Võru TREV-i teemeister Oskar Vois (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 10), Tallinnfilm, operaator; režissöörid Reet Kasesalu ja Evald Vaher

1981 EKP XVIII kongress (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 3), Tallinnfilm, operaator (+ Inessa Kozlova, Toivo Kuzmin, Mihkel Ratas, Hans Roosipuu, Nikolai Šarubin); režissöör Toivo Kuzmin

1981 Nüüdisküla majandusliku ja sotsiaalse arengu päevaprobleemidest (ringvaade "Nõukogu Eesti" nr 2), Tallinnfilm, operaator (+ Inessa Kozlova, Viktor Školnikov, Arvo Vilu, Hans Roosipuu); režissöör Heli Speek

1981 Olga Lauristin – 60 aastat Nõukogude Liidu Kommunistliku Partei ridades (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Elo Tust

1980 Becket – Jumala au (katkendid Jean Anouilh' näidendi lavastusest, algselt Teatri- ja Muusikamuuseumile), Eesti Reklaamfilm, stsenarist, režissöör

1980 Mõrv katedraalis (katkendid T. S. Elliotti näidendi lavastusest, algselt Teatri- ja Muusikamuuseumile), Eesti Reklaamfilm, režissöör, operaator

1980 Elamise lugu (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1980 Sõpruspuu (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör

1980 Tallinn-80 (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator (+ Mihkel Ratas, Nikolai Šarubin, Jüri Garšnek, Peeter Ülevain, Andres Sööt); režissöörid Valentin Kuik ja Andres Sööt

1980 Teekond konservitsehhist roosiaeda ehk osa tõde Simo Nõmmest (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1980 Eesti teater 1980. aastal (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 22), Tallinnfilm, režissöör

1980 Vabariiklik diskotantsujuhtide seminar (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 21), Tallinnfilm, operaator; režissöör Elo Tust

1980 Mart Raud – in memoriam (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 16), Tallinnfilm, operaator; režissöör Vitali Gorbunov

1980 Helilooja Eino Tamberg 50-aastane (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 11), Tallinnfilm, operaator; režissöör Elo Tust

1979 Изделия из лозы (Vitstooted) (reklaam), Tallinnfilm, operaator; režissöör Peep Puks

1979 Oma pill/ Pillimees (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Helle Murdmaa

1979 Allika poole mineja (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1979 Esimene lavaproov Ugala teatri ehitusel (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 24), Tallinnfilm, operaator; režissöör Toivo Elme

1979 Eesti fotoelu 1979 (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 23), Tallinnfilm, režissöör

1979 Mees ja mänd (mängufilm), Eesti Telefilm, operaator; stsenarist Osvald Tooming; režissöör Jaan Tooming /esmakordselt Eesti Televisiooni ekraanil 19.07.1987/

1979 Tallinn olümpiaregati eel (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 12), Tallinnfilm, operaator (+ Inessa Kozlova); režissöör Toivo Elme

1979 Uku sepp Jaan Trolla Haanjast (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 12), Tallinnfilm, operaator; režissöör Toivo Elme

1979 Mustamäe teeninduspaviljoni ehitus (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 7), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1979 Tulevasest fotomuuseumist Tallinnas ja vanadest fotodest (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1979 Jaan Toominga uued lavastused Vanemuises (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöör Peep Puks

1978 Tallinn (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1978 Maarjamägi (dokumentaalfilm), Eesti Telefilm, stsenarist (+ Helle Murdmaa), operaator; režissöör Helle Murdmaa

1978 Fotorondo (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1978 Õiglane maa (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1978 A. H. Tammsaare 100 (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 4/5), Tallinnfilm, operaator (+ Vladimir Maak, Juri Poljakov, Hans Roosipuu, Semjon Školnikov, Arvo Vilu); režissöörid Peep Puks ja Toivo Elme

1978 Saare kalurid (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 3), Tallinnfilm, operaator (+ Mihkel Ratas, Peeter Ülevain); režissöör Karl Kello

1978 Lüpsja Rosalie Kirjanen (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Veljo Käsper

1978 Kolhoosiesimees Jaan Tõnuvere (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Veljo Käsper

1978 Teadlane Charles Villmann (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Veljo Käsper

1978 RAT Vanemuine peanäitejuht Kaarel Ird (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Veljo Käsper

1977 Tornimuusika (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1977 Aastad (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1977 Eesti NSV, Ungari Rahvavabariigi Szolnoki komitaagi ja Saksa DV Schwerini ringkonna sõprussidemed (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 20/21), Tallinnfilm, operaator (+ Vladimir Maak, Hans Roosipuu, Jüri Sillart, Semjon Školnikov, Arvo Vilu); režissöör Julia Guteva

1977 Milvert Vaal (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 13), Tallinnfilm, operaator; režissöör Karl Kello

1977 Fotokunstnikud grupist "BEG" (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 8), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1977 Jäätrassil (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1977 Kabala Kultuurimaja puhkpilliorkester (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöörid Valeria Anderson ja Karl Kello

1977 Noorte Meremeeste Klubi aurulaeval "Koit" (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 4), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1977 Prostaglandiiniuuringud keemiainstituudis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 2), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1976 Hea saak…? (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1976 Tugevad oma tões (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Peep Puks

1976 Nõukogude Eesti (dokumentaalfilm), Tallinnfilm [tellimusfilm], operaator; režissöör Ülo Tambek

1976 Hetked (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1976 Järveküla pillimehed (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 18), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1976 Tallinna Kaubasadam (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr ¾), Tallinnfilm, operaator (+ Toivo Kuzmin); režissöörid Valeria Anderson ja Jüri Müür

1976 Eesti Soojuselektrijaam (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 3/4), Tallinnfilm, operaator (+ Vladimir Maak); režissöörid Valeria Anderson ja Jüri Müür

1975 Meie aeg (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator (+ Ants Looman); režissöör Ülo Tambek

1975 Juhan Liivi lugu (dokumentaalflm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Peep Puks

1975 Aastatega läbi Toompea lossi (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Peep Puks

1975 Eesti NSV tööstus täitis IX viisaastaku ülesanded enne tähtaega! (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 22/23), Tallinnfilm, operaator [+ Peeter Kaup, Toomas Kirdelaht, Inessa Kozlova, Vladimir Maak, Semjon Školnikov, Viktor Školnikov); režissöör Veljo Käsper

1975 Fotograaf Eduard Selleke 90-aastane (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 20), Tallinnfilm, operaator; režissöör Karl Kello

1975 Lõõtspillimeister August Teppo 100. sünniaastapäev (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 18), Tallinnfilm, operaator; režissöör Karl Kello

1975 Esimene koolipäev Vastseliina uues keskkoolihoones (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 17), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1975 Haapsalu laat ja Valge Daam (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 17), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1975 Võru tantsumemm Kai Leete 65-aastane (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 13), Tallinnfilm, operaator; režissöör Julia Guteva

1975 Võru uus polikliinik (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 8), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1975 TRÜ Teadusliku Raamatukogu hügieeni ja restaureerimise sektoris (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 8), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1975 Maanoorte talispartakiaadi finaalvõistlused (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 7), Tallinnfilm, operaator (+ Peeter Ülevain); režissöör Semjon Školnikov

1975 Motokross Meegomäel (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 7), Tallinnfilm, operaator (+ Peeter Ülevain); režissöör Semjon Školnikov

1975 Tartu Raudbetoontoodete Tehase suurpaneelide tsehhis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 7), Tallinnfilm, operaator; režissöör Semjon Školnikov

1975 EPT Rapla rajoonikoondis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1975 Fotogrupp Stodom võtab osa rahvusvahelisele naisteaastale pühendatud näitusest Riias (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1975 Ruusmäe koolimuuseum (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 4), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1975 Valga rajooni M. I. Kalinini nim kolhoosi juubel (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 2), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1975 Akadeemik Harald Haberman 70-aastane (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 2), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1975 Tarbekunstnik Ede Kurreli tööde näitus (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1974 Tallinn kutsub (reklaam), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1974 Tere tulemast Tallinna! (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist (+ Peep Puks), operaator; režissöör Peep Puks

1974 Orel (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist, režissöör, operaator

1974 "Põdrakarjus" Eduard Paulus Haljala kolhoosist (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 24), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1974 30 aastat Eesti NSV vabastamisest (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 19/20), Tallinnfilm, operaator [+ Peeter Kaup, Inessa Kozlova, Vladimir Maak, Hans Roosipuu, Viktor Školnikov); režissöör Vitali Gorbunov

1974 Tallinna III graafikatriennaal (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 18), Tallinnfilm, operaator; režissöör Heli Speek

1974 Olev Soansi personaalnäitus (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 14), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1974 Memoriaaltahvli avamine Ants Lauterile (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 14), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1974 Mälestuskivi Kihnu Jõnnile (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 14), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1974 Kaktusekasvataja Johannes Sild (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 13), Tallinnfilm, operaator; režissöör Leo Ilves

1974 Tallinna Ekskavaatoritehases (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 13), Tallinnfilm, operaator; režissöör Leo Ilves

1974 VI üliõpilaslaulupidu Tallinnas (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 13), Tallinnfilm, operaator; režissöör Leo Ilves

1974 Haljala kolhoosi biotsehhis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1973 Võsastunud maade hõivamise tehnoloogia (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Evald Vaher

1973 Head teod (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1973 Juta Lehiste (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, stsenarist (+ Helle Murdmaa), operaator (+ Ants Looman); režissöör Helle Murdmaa

1973 Viljandi (vaatefilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Peep Puks

1973 Peeter Vehm ja Mati Jõgi maailmameistrid laskespordis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 24), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1973 Narva põlevkivikarjääris (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 23), Tallinnfilm, operaator; režissöör Vitali Gorbunov

1973 Näitleja Ants Lauter in memoriam (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 22), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1973 Uus konveierliin Tallinna Elamuehituse Kombinaadis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 22), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1973 Prääma turbarabas (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 21), Tallinnfilm, operaator; režissöör Semjon Školnikov

1973 Miljones turist Saksa DV-st (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 20), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1973 Näitleja Gerda Murre 60-aastane (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 20), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1973 Tallinna Nõmme elamurajoon 100-aastane (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 19), Tallinnfilm, operaator; režissöör Semjon Školnikov

1973 Rahvatööndusettevõte Kodu (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 18), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1973 Suvi (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 14), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1973 Eesti Maaviljeluse ja Maaparanduse Teadusliku Uurimise Instituudi Kuusiku Katsebaas (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 11), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1973 Uued automaatliinid Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaadis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 10), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1973 Ehitaja Anna Valgepea (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1973 Eksperimentaalbioloogia Instituut (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1973 Tõrva külakapell (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1973 Hiiumaa "Rahu eest" kolhoosi rebasefarmis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1973 Hiiumaa kalakombinaadis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1972 Aga kus on ema? (õppefilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Leida Laius

1972 Loomisrõõm (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1972 Otsin luiteid (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Hans Roosipuu

1972 Juhan Smuul (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1972 Tiit Puura – kolmat põlve sepp (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1972 Tormipüha (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Peep Puks

1972 Estonia balletitrupp sõidab Rootsi (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 23), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1972 NSV Liidu 50. aastapäevale pühendatud kunstinäitus (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 22), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1972 Külalised vennasvabariikidest NSV Liidu 50. aastapäeva puhul (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 21), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1972 Lahemaa rahvuspark (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 14), Tallinnfilm, operaator (+ Andres Sööt); režissöör Andres Sööt

1972 Võru Lastemuusikakooli puhkpilliorkester (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 7), Tallinnfilm, operaator; režissöör Semjon Školnikov

1972 Mehhanisaatorid Väimela Näidissovhoostehnikumis kuuajalistel kursustel (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, operaator; režissöör Semjon Školnikov

1972 Tääksi raamatukogu Üleliidulisele Rahvamajanduse Saavutuste Näitusele (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöör Harri Martinson

1972 Trükikojale Punane Täht vabariiklik rändpunalipp, töös ENE 4. ja Tartu kunstiraamat (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 4), Tallinnfilm, operaator; režissöör Toivo Kuzmin

1972 Meie maa esimene hobuste meistertreener Joann Tali Tori näidissovhoosist (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 4), Tallinnfilm, operaator; režissöör Toivo Kuzmin

1972 Kommunaari Pärnu filiaali valmistab valatud tallaga kingi (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 3), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1972 Friedebert Tuglase tulevases majamuuseumis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 3), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1971 Hiiumaa (8mm kroonikalõigud dokumentaalfilmi "Tormipüha" filmimisest), režissöör, operaator

1971 Läbinähtud nähtamatud (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Jüri Müür

1971 Eesti metsloomad (õppefilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Evald Vaher

1971 Lõppematu päev (lühimängufilm), Eesti Telefilm [Eesti Kultuurfilm 1990], operaator (+ Vello Aruoja), näitleja; režissöörid Virve Aruoja ja Jaan Tooming /esmakordselt ETV ekraanil 29.12.2006/

1971 Hiiumaa fotoklubi teine näitus (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 23), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1971 Aseri Keraamikatehas (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 21), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1971 Krabi koolimetskond (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 20), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1971 Paala kolhoosi lüpsja Evi-Maia Hansen (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 19), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1971 Eesti nägusaim maakodu (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 19), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1971 Lembit Martsoo ehitusbrigaad (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 18), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1971 Tallinna Kammerkoor (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 18), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1971 Viimane lasteaiapäev (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 17), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1971 Kalevi kehakultuuriperekondade I vabariiklik kokkutulek Reiul (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 17), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1971 Filmioperaator Evald Vaher (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöör Peep Puks

1971 Tallinna tantsuorkestrite ülevaatus (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 3), Tallinnfilm, operaator; režissöör Toivo Kuzmin

1970 Orelimõtisklus (dokumentaalfilm), Eesti Telefilm, operaator; režissöör Helle Karis

1970 Kui siit pilvepiirilt… (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator (+ Harri Rehe); režissöör Reet Kasesalu

1970 Traktorist Eduard Väär (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 11), Tallinnfilm, operaator; režissöör Peep Puks

1970 V. I. Lenini 100. sünniaastapäev (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 8/9), Tallinnfilm, operaator (+ Toomas Kirdelaht, Toivo Kuzmin, Vladimir Maak, Hans Roosipuu, Harri Martinson, Vitali Gorbunov, Viktor Školnikov, Alfred Eljas); režissöörid Toivo Kuzmin ja Vitali Gorbunov

1970 Kümnevõistlejad Kääriku spordibaasis (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1970 Georg Ots (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 6), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1970 Tallinna II talispordimängud (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 5), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1970 Kalevi korvpallimeeskond (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 1), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1969 Koduküla (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, režissöör (+ Peep Puks), operaator

1969 Veel kord kevadest (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1969 Laulupidu EXPO-70 (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator (+ Toivo Kuzmin); režissöör Toivo Kuzmin

1969 Uus aeg (dokumentaalfilm), Tallinnfilm, operaator (+ Kalju Kivi); režissöör Vladimir Karasjov

1969 Aastavahetus (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 24), Tallinnfilm, operaator (+ Evald Vaher, Inessa Kozlova, Andres Sööt, Toomas Kirdelaht, Arvo Vilu, Vladimir Maak); režissöör Reet Kasesalu

1969 "Laseb käele suud anda" (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 23), Tallinnfilm, operaator; režissöör Ülo Tambek

1969 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 20, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Evald Vaher

1969 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 18, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Vladimir Parvel

1969 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 17, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Toivo Kuzmin

1969 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 16, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Harri Martinson

1969 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 14, Tallinnfilm, üks operaatoreid

1969 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 12, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Toivo Kuzmin

1969 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 10, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Toivo Kuzmin

1969 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 6, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Toivo Kuzmin

1969 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 4, Tallinnfilm, üks operaatored; režissöör Semjon Školnikov

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 36, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Reet Kasesalu

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 33, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Enn Säde

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 32, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Ülo Tambek

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 31, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Valeria Anderson

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 29, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Valeria Anderson

1968 EM allveespordis (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 28), Tallinnfilm, operaator; režissöör Hans Roosipuu

1968 Mihkel Tammar (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 27), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 19, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Reet Kasesalu

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 16, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Reet Kasesalu

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 15, üks operaatoreid; režissöör Reet Kasesalu

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 14, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Toivo Kuzmin

1968 Kevad 1968 (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 10), Tallinnfilm, operaator (+ Vitali Gorbunov, Hans Roosipuu, Andres Sööt); režissöör Semjon Školnikov

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 9, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Ülo Tambek

1968 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 2, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Reet Kasesalu

1967 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 36, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Reet Kasesalu

1967 Eesti NSV 1967 [ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 35], operaator; režissöör Ülo Tambek

1967 Suure Sotsialistliku Oktoobrirevolutsiooni 50. aastapäev (ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 31/32), Tallinnfilm, operaator (+ Andres Sööt, Toomas Kirdelaht, Hans Roosipuu, Toivo Kuzmin, Jüri Garšnek); režissöör Ülo Tambek

1967 Fotoklubi Stodom (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 27), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1967 Pustast, Balatonist ja paljust muust (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 26), Tallinnfilm, operaator; režissöör Reet Kasesalu

1967 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 25, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Vitali Gorbunov

1967 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 24, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Valeria Anderson

1967 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 23, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Vladimir Parvel

1967 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 15, Tallinnfilm, üks operaatoreis; režissöör Valeria Anderson

1967 Tedremäng (kroonikapala ringvaates "Nõukogude Eesti" nr 14), Tallinnfilm, operaator; režissöör Valeria Anderson

1967 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 9, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Vladimir Parvel

1967 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 7, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Reet Kasesalu

1966 ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 28, Tallinnfilm, üks operaatoreid; režissöör Reet Kasesalu

1966 Sentimentaalne novell (16mm lavastuslik lühifilm Konservatooriumi lavakunstikateedri III lennu üliõpilastest), režissöör, operaator

1965 Vana Tallinn (8mm lühifilm), režissöör, operaator

1965 Meie aeg (8mm lavastuslik lühifilm), režissöör, operaator

[Seisuga 22.11.2012]

Peeter Toominga 10minutised fotosaated Eesti Televisioonis (1992/1993)

Fotograaf Helmut Newton

Tükeldatud naine eesti fotoloos

Ma tahan astuda selle foto sisse

Indiaanlased ja päevapiltnikud

Soomlased Kosmoses

Hispaania loomaaed (J. Fontcuberta)

Surm kaamerakastis

55 aastat hiljem

Fotograaf J. P. Witkin

Auhinnad

2001 Kultuurkapitali suur aastapreemia (postuumselt)

1993 eripreemia, Sundsvalli filmifestival, Rootsi – dokumentaalfilmi "Valuvesi" eest

1986 žürii auhind noorte esteetilise kasvatuse teema käsitluse eest, III Nõukogude Eesti filmifestival – dokumentaalfilmi "Viiuliga" eest

1980 I auhind parima operaatoritöö eest dokumentaalfilmis ("Aastad" ja "Fotorondo"), I Nõukogude Eesti filmifestival

1979 Rahvusvahelise Fotokunsti Föderatsiooni kunstnik AFIAF (Art Fédération Internationale de l'Art Photographique)

[Seisuga 02.10.2012]

Valikbibliograafia

Raamatud, monograafiad

Tooming, P. (koost.) (1999). Virumaa fotokillud 1936-1996: Photographic fragments of Virumaa 1936-1996 [fotoalbum; oli ka kujundaja; fotod Carl Sarap ja Peeter Tooming]. Tallinn: Akta.

Tooming, P. (koost.) (1997e). Eesti fotokalender 1998. Tallinn: Printall.

Tooming, P. (koost.) (1997d). Valga- ja Võrumaa 1934-1996 [fotoalbum sarjast "55 aastat hiljem"; fotod Carl Sarap ja Peeter Tooming]. Tallinn: Huma.

Tooming, P. (koost.) (1997c). Tartumaa 1937-1995 [fotoalbum sarjast "55 aastat hiljem"; fotod Carl Sarap ja Peeter Tooming]. Tartu: Elmatar.

Tooming, P. (koost.) (1997b). Läänemaa. Hiiumaa. Vormsi 1937-1997 [fotoalbum sarjast "55 aastat hiljem"; fotod Carl Sarap ja Peeter Tooming]. Tallinn: Printall.

Tooming, P. (koost.) (1997a). Harju- ja Järvamaa 1937-1996 [fotoalbum sarjast "55 aastat hiljem"; fotod Carl Sarap ja Peeter Tooming]. Tallinn: Kultuurkapital.

Tooming, P. (koost.) (1996c). Tallinn ja Tartu 1938-1996 [fotoalbum sarjast "55 aastat hiljem"; fotod Carl Sarap ja Peeter Tooming]. Tallinn: Huma.

Tooming, P. (koost.) (1996b). Pärnumaa 1936-1995 [fotoalbum sarjast "55 aastat hiljem"; fotod Carl Sarap ja Peeter Tooming]. Tallinn: Kultuurkapital.

Tooming, P. (koost.) (1996a). Mulgimaa 1937-1996 [fotoalbum sarjast "55 aastat hiljem"; fotod Carl Sarap ja Peeter Tooming]. Tallinn: Eesti Muinsuskaitse Selts.

Peeter Tooming (1996). [kataloogis on toodud valik Peeter Toominga portree- ning aktifotodest ja ülevaade personaalnäitustest].

Tooming, P. (1995). Ikka fotost. Tallinn: Eesti Raamat.

Tooming, P. (koost.) (1994). Saaremaa 1936-1993 [fotoalbum sarjast "55 aastat hiljem"; fotod Carl Sarap ja Peeter Tooming]. Tallinn: Huma.

Tooming, O., Tooming, P. (1993). Maantee kutsub: Highway Attracts [Virumaa eile ja täna ni sõnas kui pildis; oli ka koostaja; fotod Osvald Tooming ja Peeter Tooming]. Kohtla-Järve: Ida-Viru Maavalitsus.

Tooming, P. (koost.) (1993). Virumaa 1937-1992 [fotoalbum sarjast "55 aastat hiljem"; fotod Carl Sarap ja Peeter Tooming]. Tallinn: Huma.

Tooming, P. (1990). Hõbedane teekond. Tallinn: Valgus.

Tooming, P. (1986). Tähelepanu, pildistan!: Eesti foto minevikust 1840-1940. Tallinn: Kunst.

Härm, V., Tooming, P. (1984). Sina, jõgi. Tallinn: Eesti Raamat.

Tooming, P. (1983). Foto! Foto? Foto... Tallinn: Eesti Raamat.

Tooming, P. (1982). Saaremaa [fotoalbum]. Tallinn: Eesti Raamat.

Härm, V., Säde, A., Tooming, P. (1979). Valge vaikus [luuleraamat]. Tallinn: Eesti Raamat.

Tooming, P. (1979). Fotolood [fotoalbum]. Tallinn: Eesti Raamat.

Tooming, P. (1976). Rakvere [fotoalbum]. Tallinn: Eesti Raamat.

Tooming, P. (1976). 25 fotot. Tallinn: Eesti Raamat.

Tooming, P. (1967). Läbi linna [fotoalbum; koostanud Ludvig Kruusmaa ja Boris Mäemets]. Tallinn: Eesti Raamat.

Artiklid

2012

Linnap, P. (2012). Peeter Tooming (1939-1997): polüskoopiline tagasivaade. Kogumik: Silmakirjad 6: intellektuaalne kunst: kirjutisi fotograafidest (Tartu Kõrgema Kunstikooli toimetised 17), lk 164-182, ill.

2011

Laasik, A. (2011). Kuidas tehti Eesti NSV-s monumente [Helle Karise dokumentaalfilmist
"Maarjamägi" (Eesti Telefilm, 1978)]. Eesti Päevaleht, 5. märts.

2010

Laurits, P. (2010). Kaheksakümnendate eesti fotost = Estonian photography in the eighties. Kogumik: Kadunud kaheksakümnendad: probleemid, teemad ja tähendused 1980. aastate eesti kunstis = Lost eighties: problems, themes and meanings in Estonian art on 1980s [Fotograafiast, fotoklubidest ja fotorühmitustest, fotograafidest ja nende vormiotsingutest, sotsiaalse ja nn. salongliku suuna esindajate vahelistest probleemidest ja diskussioonidest teemal "Kas fotokunst on kunst?" Neil aastail hakkas eesti fotokunst väljuma kultuurilisest isolatsioonist], lk 164-172, 176-185.

Säde, E. (2010). Filmioperaator Peeter Toominga meelenukker öine fotoseanss [Niguliste kiriku põlengust aastal 1982 ja selle jäädvustamisest filmioperaator Peeter Toominga poolt]. Sirp, 12. märts.

2009

Linnap, P. (2009). Peeter Tooming (1939-1997): polüskoopiline tagasivaade [Eesti foto ajaloost. Peeter Toominga loomingust (visuaalne-modernistlik liin, kontseptuaalne fotograafia, telesaated, ringvaated, fotofilmid). Carl Sarapi 1937. aastal ja Peeter Toominga 1987. aastal pildistatud fotodest (projekt "50 aastat hiljem")]. Cheese, nr 34, lk 18-29, ill.

Fotomuuseum avab klassiku näituse (2009) [Peeter Toominga fotonäitus "Teerajaja" Fotomuuseumis alates 15. maist]. Postimees, 15. mai.

2008

Lõhmus, J. (2008). ETV ekraanil tiksub mustvalge ajamasin [Peeter Toominga seitsmest kroonikafilmist koosnev fosforiidikaevandamise vastane sari "Varandus" (Tallinnfilm, 1987)]. Eesti Ekspress: TV Ekspress, 2. okt.

2007

Linnap, P. (2007). Riistvara, tarkvara ja kaasavara [retsensioon Peeter Toominga raamatule "Ikka fotost"]. Kogumik: Silmakirjad [1]: kirjutisi fotograafiast ja visuaalkultuurist 1986-2006 (Tartu Kõrgema Kunstikooli Toimetised 3), lk 229-231.

2005

Liivrand, H. (2005). Linn, mida enam pole [autori pildistatud fotod Tallinnast aastail 1974-1976. Peeter Toominga fotoalbumist "Läbi linna"]. Cheese, nr 14, lk 42-47, ill.

2004

Lainvoo, M. (2004). Virumaalt võrsunud foto suunanäitaja [Peeter Toominga sünniaastapäevaga seotud mälestusnäitus Haljala rahvamajas ning konverents Tallinna Raevanglas]. Virumaa Teataja, 5. juuni.

Lekk, A. (2004). Tabamatu Tooming [Raevanglas toimunud konverentsil "Tabamatu Tooming" räägitust ning Peeter Toominga 65. sünniaastapäevale pühendatud üritustest ja näitustest]. Põhjarannik, 1. juuni.

Vesker, L. (2004). Külapiltnik Karl Täht Hanila muuseumis [Karl Tähe (1896-1958) näitus annab ülevaate esimese Eesti Vabariigi aegsest eluolust Hanila ja Karuse kihelkonnas. Klaasnegatiividest näitusefotodeni. Peeter Toominga osa fotode tutvustamisel]. Lääne Elu, 15. mai.

Parmas, M. (2004). Pisikaamera "Minox" leiutamise ja taasavastamise lugu [leiutaja Walter Zappi elust, kaamera leiutamisest ja fotograaf Peeter Toominga uurimistööst leiduri elu ja tegevuse jäädvustamisel]. Tallinna Linnamuuseumi aastaraamat 2003/2004, lk 154-170.

2003

Tooming, P. (2003). Eesti foto: sotsiaalsus või salonglikkus? Kogumik: Käsitlusi fotograafiast (Tartu Kõrgema Kunstikooli Toimetised 1), lk 200-207, ill.

2002

Lekk, A. (2002). Alasti naine – looduse ime või töövahend [Kalju Suure ja Peeter Toominga aktifotodest]. Põhjarannik: Laupäev, 14. sept.

Linnap, P. (2002d). About the address in Estonian photography = Aadressist eesti fotograafias. Kogumik: Koht ja paik = Place and location: studies in environmental aesthetics and semiotics II (Eesti Kunstiakadeemia toimetised; 10), lk 10, 240-264.

Hanson, R. (2002). Filmimees püstitas kolleegile hauasamba [Jüri Sillarti dokumentaalfilmist "Peeter"]. Postimees, 15. mai.

Rõss, K. (2002). Imet oodates ehk Aasta jagu võitlust surmaga [Jüri Sillarti dokumentaalfilmist "Peeter"]. Postimees, 14. mai.

Mõistlik, A. (2002). Peetri järele ei tohi nutta [Jüri Sillarti dokumentaalfilmist "Peeter"]. Postimees, 13. mai.

Linnap. P. (2002c). Hääbumine… [Jüri Sillarti dokumentaalfilmist "Peeter"]. Teater. Muusika. Kino, nr 4, lk 99-102, ill.

Maimik, A. (2002). Jüri ja Peeter [Jüri Sillarti dokumentaalfilmist "Peeter"]. Teater. Muusika. Kino, nr 4, lk 103-105, ill.

Linnap, P. (2002b). Estonian Society and Political Pictures: 6 Case Studies[kuus lugu Eesti dokumentaal- ja poliitilisest fotograafiast – põgenemine Läände, eestlased Teises maailmasõjas, Jüri Liimi fotod 1990. aastatest, Carl Sarapi ja Peeter Toominga fotolood, Marko Laimre "Jaotatud territooriumid"]. Mare articum: the Baltic art magazine, nr 2 (13), lk 6-13, ill.

Linnap, P. (2002a). Astu parteisse ja nõua! [Jaan Toominga ekspressionistlikud resistance-filmid ENSVs]. Teater. Muusika. Kino, nr 1, lk 62-70, ill.

Laasik, A. (2002). Filmimehe võitlus surmaga [Jüri Sillarti dokumentaalfilmist "Peeter"]. Eesti Päevaleht, 10. jaan.

Sillart, J. (2002). Teod [dokumentaalfilmi "Peeter" autor Jüri Sillart filmist ja selle peategelasest ja kaasautorist Peeter Toomingast]. Sirp, 4. jaan.

Jüri Sillart sai varastatud filmimaterjali "Politseikroonika" abil tagasi (2001). Nädal, nr 49, 10. dets, lk 11.

2001

Mutt, M. (2001). "Jürka" [Jüri Sillarti dokumentaalfilmist "Peeter"]. Sirp, 7. dets.

Röövlid varastasid Jüri Sillarti filmimaterjali Peeter Toomingast (2001). [Enne J. Sillarti dokumentaalfilmi "Peeter" esilinastust Kinomajas varastati re_issööri autost filmikassetid materjaliga, mis sellesse filmi ei mahtunud]. Nädal, nr 48, 3. dets, lk 20.

Vainküla, K. (2001). Peeter Tooming: "Ma ei taha veel tuhaks saada... Ma ootan imet." [Jüri Sillarti dokumentaalfilmist "Peeter"]. Õhtuleht, 3. dets.

Serman, I. (2001). Tabamatu mees seisab igaviku väraval [Kinomajas esilinastub Jüri Sillarti dokumentaalfilm "Peeter"]. Postimees, 19. nov.

Sinisalo, H. (2001). Tallinna tarjoaa myös valokuvahistoriaa [Eesti fotograafiamuuseum Raekeldris ja fotogalerii Lee. Peeter Tooming kui muuseumi looja. Tallinna fotonäitustest]. Kameralehti, nr 6-7, lk 19-21, ill.

2000

Pulver, A. (2000). Peeter Tooming [20. sajandi Viru vägevad: foto- ja filmimees (1939-1997)]. Põhjarannik, 7. juuni.

Pulver, A. (2000). Virumaa fotomees [fotograaf Peeter Tooming]. Virumaa Teataja, 20. mai.

Linnap, P. (2000). Dokumenteerimise sügavusest fotograafias ja filmis. Sirp, 24. märts.

1999

Serman, I. (1999). Sarapi-Toominga fotoraamat Virumaast. Õhtuleht, 14. okt.

Ülevain, P. (1999). Peeter Tooming – ajast aega. Teater. Muusika. Kino, nr 6, lk 87-90, ill.

Lõhmus, J. (1999). Provotseeriv ja tabamatu Tooming [Tallinna Raevangla fotokeldris Lee avati Peeter Toominga 60. sünniaastapäevaks näitus]. Postimees, 5. juuni.

Grünfeldt, I. (1999). Kaks vaadet fotokunstile ja Peeter Toomingale [intervjuu fotograafi lese Sirje Toomingaga ja Tallinna harrastusfotograafi Heidi Toomingaga]. Virumaa Teataja, 4. juuni.

Juske, A. (1999). Peeter Tooming sai ajutise majamuuseumi [Raevangla Lee fotogaleriis]. Eesti Päevaleht, 1. juuni.

Suur, K. (1999). Peeter Toominga ja Fred Jüssi toetuseks. Eesti Päevaleht, 6. mai.

1998

Tooming, S. (1998). Peeter Toominga elutöö kõneleb ajast [Peeter Toominga 1987. aastal alanud Carl Sarapi jälgedes Eestimaa pildistamise tööst, mille tulemusel ilmus 9 raamatut sarjas "55 aastat hiljem. Eestimaa"]. Virumaa Teataja, 4. apr.

Serman, I. (1998). Peeter Toominga maailm [fotoraamatu "55 aastat hiljem. Tartumaa" esitlus fotokeldris "Lee"]. Õhtuleht, 23. märts.

Raevangla esitles Peeter Toominga fotouurimust Eestimaast (1998). [Raevangla fotomuuseumis esitleti Peeter Toominga üheksaköitelist fotouurimust Eestimaast ajavahemikul 1934-1996]. Sõnumileht, 20. märts.

Laansalu, A. (1998). Maa raskus. Fotodokumendid ei halasta [fotoraamatust "55 aastat hiljem: Tartumaa"]. Postimees, 8. märts.

Salm, H. (1998). Uus raamat vanast Valgamaast [fotoraamatust "55 aastat hiljem: Valga- ja Võrumaa"]. Valgamaalane, 17. veebr.

Tanner, O. [= Rattus, L.] (1998). Painajaliku unenäo kiuste pole elu veel kadunud [Peeter Toominga koostatud fotoraamatute sarjast, kus on Carl Sarapi 1934-40. a. ja 55 aastat hiljem samast kohast tehtud fotod]. Sõnumileht: Laupäevaleht, 31. jaan.

1997

Tooming, P. (1997e). Surm jõuluõhtul [novell]. Postimees, 23. mai.

Laansalu, A. (1997). Aja meelevald. Peeter tüssab Surma [Peeter Tooming 1. VI 1939 – 17. V 1997]. Postimees, 23. mai.

Suur, K. (1997b). Raske lahkumine [fotograaf Peeter Tooming]. Kultuurimaa, 21. mai.

Peeter Tooming 1939-1997 (1997). Eesti Päevaleht, 20. mai.

Suur, K. (1997a). Fotoajaloolase kangelastegu [Peeter Toominga fotoalbumite sarjast "55 aastat hiljem"]. Eesti Ekspress, 25. apr.

Walden, A. [= Laansalu, A.] (1997). Ajavahe annab kabjaga kuklasse [fotoraamatust "55 aastat hiljem. Mulgimaa"]. Postimees, 19. apr.

Tooming, P. (1997d). Jalgrattasõit; Kohakaaslus; Draakonisünnitus [novelletid]. Looming, nr 4, lk 494-501.

Tooming, P. (1997c). Stodomlikud kuue- ja seitsmekümnendad [fotograafide ühendusest nimega STODOM]. Teater. Muusika. Kino, nr 4, lk 129-143, ill.

Tooming, P. (1997b). Jalarauad. Kultuurimaa, 22. jaan.

Tooming, P. (1997a). Fotosürrealist Carl Sarap [Carl Sarap avaldas J. Triefeldti nime all sürrealistlikke postkaarte]. Eesti Ekspress, 17. jaan.

Teder, T. (1997), Tooming Sarapi jälgedes [fotoraamatust "Mulgimaa 1936-1996"]. Eesti Päevaleht, 9. jaan.

1996

Tooming, P. (1996g). Liigagi tihedalt häid pilte [fotonäitus "Looduspilte Eestist Tunne Kelami objektiivi läbi"]. Kultuurileht, 29. nov.

Tooming, P. (1996f). Carl Sarapi kannul Kallastel. Postimees, 26. okt.

Tooming, P. (1996e). Surnute pihta, fotopüssidest – tuld! [fotod surnutest ja matustest]. Eesti Ekspress, 11. okt.

Tooming, P. (1996d). Parvepoiste jälil Emajõel [Carl Sarapi fotodest]. Postimees, 2. okt.

Tooming, P. (1996c). Koos Carl Sarapiga mööda Tartumaad [Peeter Toominga tööst Carl Sarapi jälgedes Eestit pildistamas]. Postimees, 21. juuni.

Kivi, A. (1996). Pildipaaridena jäädvustatud aeg [Peeter Toominga fotoalbumid sarjast "55 aastat hiljem", pildistatud Carl Sarapi jälgedes]. Sõnumileht, 21. juuni.

Tooming, P. (1996b). Peep Puksi kirjanduslikud fotomaastikud [P. Puksi fotonäitus Joyce'iga seotud paikadest]. Sõnumileht, 7. juuni.

Tooming, P. (1996a). Fotoleht – ainus ja ilus ["Fotoleht" Eestis]. Sõnumileht, 20. mai.

1995

Tooming, P. (1995f). Malev Toom. Kultuurileht, 29. sept.

Tooming, P. (1995e). Ruhnu, Eesti kõige lõunapoolsem saar. Pühapäevaleht, 19. aug.

Tooming, P. (1995d). Veel foto ajaloost. Kultuurileht, 18. aug.

Tooming, P. (1995c). Vaindloo – 6 hektarit Eestit põhjapiiril. Eesti Päevaleht, 8. aug.

Tooming, P. (1995b). Penhole – foto ilma fotoaparaadita! Eesti Päevaleht, 13. juuni.

Tooming, P. (1995a). Aafrikasse usuvennaks [eesti soost misjonärid Aafrikas XX sajandi algul]. Elu Pilt, nr 1, lk 17-19, ill.

1994

Tooming, P. (1994e). Kuidas fotosid kingakarbiga teha [nõelfoto e. pinnifoto]. Elu Pilt, nr 10, dets, lk 41-43, ill.

Tooming, P. (1994d). Aafrikasse kasukaga [eestlased Kilimandzhaarot vallutamas]. Elu Pilt, nr 9, lk 2-6, ill.

Tooming, P. (1994c). Eesti misjonärid Aafrikas. Eesti Aeg, 26. okt.

Tooming, P. (1994b). Julia Margaret Cameron (1815-1879). Päevaleht, 12. aug.

Tooming, P. (1994a). Carl Sarap (18...-1941). Päevaleht, 15. juuni.

1992

Linnap, P. (1992). Tagasipöördumine tüvelisse kodusse: Peeter Toominga fotoloomest. Teater. Muusika. Kino, nr 11, lk 56-62, ill.

Teinemaa, S. (1992). Tagasi Taara usu lätetele: kroonik Peeter Tooming Virumaad jäädvustamas ["Eesti Kroonika" nr 6, nr 7, nr 13 ja nr 14, 1991]. Teater. Muusika. Kino, nr 6, lk 81-84, ill.

Tooming, P. (1992). Mulgikapsafotost elitaarfotoks [eesti fotokunsti hetkeseisust, P. Laurits, P. Linnap]. Teater. Muusika. Kino, nr 1, lk 72-80, ill.

1991

Sauter, P. (1991). Concerto grosso. Teater. Muusika. Kino, nr 11, lk 49-51, ill.

Tooming, P. (1991). Mustakastimehed [kiirpiltnikud, J. Ennula ja Eesti Kiir-Foto Ühing Eesti esimese vabariigi ajal]. Teater. Muusika. Kino, nr 3, lk 19-26, ill.

Laurits, P. (1991). Kuid, ent, vaid, ehk, siiski, ometi [filmidest "Lahkumine Borodinist", "Valuvesi" ja "Kangelastegu on vene keeles "podvig""]. Teater. Muusika. Kino, nr 2, lk 69-72, ill.

1990

Linnap, P. (1990). Muretsemiseks on põhjust [fotokunstile pühendatud autorifilmidest "Hetked", "Fotorondo" ja "Fotomure"]. Teater. Muusika. Kino, nr 10, lk 42-44, ill.

1988

Žažitskaja, T. (1988). Teekond mäe südamesse: Peeter Toominga tõsielufilmidest [tõlkinud Eda Prii]. Teater. Muusika. Kino, nr 5, lk 26-35, ill.

1987

Tooming, P. (1987). Fotomontaažist. Teater. Muusika. Kino, nr 8, lk 82-91, ill.

Langemets, A. (1987). Adamsi intimiteedist ja selle avalikustamisest [filmist "Intiimne Adams"]. Teater. Muusika. Kino, nr 5, lk 62-65, ill.

1986

Tooming, P. (1986c). Milline ta on – Eesti foto? Sirp ja Vasar, 29. aug.

Tooming, P. (1986b). Koerapüüdja pihtimus: dokumentaalfilmide stsenaarium [film "Linnaloom", 1981]. Teater. Muusika. Kino, nr 7, lk 63-66, ill.

Tooming, P. (1986a). Eesti foto '85. Sirp ja Vasar, 14. veebr.

1985

Tooming, P. (1985). Uus pitoresksus Eesti fotos [pitorealism ja pitorealistid fotokunstis]. Teater. Muusika. Kino, nr 2, lk 67-72, ill.

1983

Tooming, P. (1983d). Mida teha dokumentaalfotodega? Noorte Hääl, 6. aug.

Kuldsepp, A. (1983). Kassilaane koolist ja koolist üldse: vox populi… [filmist „Kassilaane“]. Teater. Muusika. Kino, nr 7, lk 54-58.

Tooming, P. (1983c). Naine fotokunstis. Sirp ja Vasar, 8. apr.

Kreek, T. (1983). Kuidas portreteerida kooli?: kriitikaseminar [filmist "Kassilaane"]. Teater. Muusika. Kino, nr 3, lk 76-77, ill.

Speek, H. (1983). Maa vajab teda armastavaid inimesi [dokumentaalfilmist "Kassilaane"]. Sirp ja Vasar, 11. märts.

Tooming, P. (1983b). Eesti foto '82. Sirp ja Vasar, 21. jaan.

Tooming, P. (1983a). Ikka fotost. Ükskõiksus ja anarhia. Teater. Muusika. Kino, nr 1, lk 89-90.

1982

Tooming, P. (1982o). Suurnäitus "NSVL 60". Sirp ja Vasar, 31. dets.

Tooming, P. (1982n). 10 aastat tornifotot. Noorte Hääl, 11. dets.

Tooming, P. (1982m). Tõnu Tormise fotokillud. Sirp ja Vasar, 3. dets.

Tooming, P. (1982l). Fotomeister Bill Owens. Noorte Hääl, 23. okt.

Tooming, P. (1982k). 99 fotograafi. Edasi, 9. okt.

Tooming, P. (1982j). Lihtsus, mugavus, kiirus [uuendustest fototehnikas]. Noorte Hääl, 7. aug.

Tooming, P. (1982i). Eesti foto: sotsiaalsus või salonglikkus? [probleemidest Eesti fotoelus ja fotoklubi "Stodom" liikme Andrei Dobrovolski tegevusest]. Teater. Muusika. Kino, nr 3, juuni, lk 57-67, ill.

Tooming, P. (1982h). Eesti fotograafia ajaloost IX. Ikka rariteetidest [vanadest eritehnikatest fotograafias ja W. Zappist]. Sirp ja Vasar, 18. juuni.

Tooming, P. (1982g). Koguda ja säilitada [näitusest "Vana foto ja fototehnika"]. Noorte Hääl, 15. mai.

Pii, P. [= Heinsalu, R.] (1982). Loomaarmastuse kaks külge [dokumentaalfilmist "Linnaloom"]. Sirp ja Vasar, 14. mai.

Tooming, P. (1982f). Näitus fotograafia arengust Tallinnas [näitusest "Vana foto ja fototehnika"]. Sirp ja Vasar, 7. mai.

Tooming, P. (1982e). Johannes Pääsukese fotod. Sirp ja Vasar, 2. apr.

Velliste, T. (1982). Hetk – igavik [Peeter Toominga fotodest]. Sirp ja Vasar, 2. apr.

Tooming, P. (1982d). Eesti foto 1981. Sirp ja Vasar, 26. veebr.

Tooming, P. (1982c). Filmioperaator – käsitööline?! Sirp ja Vasar, 29. jaan.

Tooming, P. (1982b). Miks ma pildistan? Noorte Hääl, 16. jaan.

Tooming, P. (1982a). Näitusest "99 fotograafi". Sirp ja Vasar, 8. jaan.

1981

Tooming, P. (1981f). "99 fotograafi". Noorte Hääl, 26. dets.

Tooming, P. (1981e). Antanas Sutkus. Noorte Hääl, 24. okt.

Tooming, P. (1981d). Fotomeister Tõnu Tormis. Noorte Hääl, 3. okt.

Tooming, P. (1981b). Eesti filmile oma kino? Sirp ja Vasar, 17. juuli.

Tooming, P. (1981c). 198 fotot "EFK-80" [vabariiklikust fotonäitusest Tartus]. Sirp ja Vasar, 17. juuli.

Tooming, P. (1981a). Eesti foto 1980. Sirp ja Vasar, 15. mai.

1980

Estonian photographer, Peeter Tooming (1980). Combinations, nr 5, lk 19-24, ill.

Tooming, P. (1980f). Foto ajakirjanduses. Fotokeel. Noorte Hääl, 12. juuli.

Tooming, P. (1980e). Foto ajakirjanduses. Fotode liigitus. Noorte Hääl, 31. mai.

Tooming, P. (1980d). Eesti foto 1977-1979. Sirp ja Vasar, 11. apr.

Tooming, P. (1980c). Fotoreportaaž. Mis see on? Noorte Hääl, 1. märts.

Tooming, P. (1980b). Uued tuuled Tallinna rahvafotostuudios. Sirp ja Vasar, 8. veebr.

Tooming, P. (1980a). Foto ja tekst. Noorte Hääl, 26. jaan.

1971

Tooming, P. (1971). Foto 1970 [fotograafia osast ühiskonnas, fotoelu probleemidest ja saavutustest Eestis: organiseerimine, näitused, telesaade "Fototund" jm.]. Edasi, nr 85 ja nr 91, 11. apr ja 18. apr.

[Seisuga 02.10.2012]

 

 

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm