Avaleht

Kaspar Jancis

Biograafia

 • Helilooja, kunstnik, stsenarist ja režissöör Kaspar Jancis on sündinud 8. mail 1975 Tallinnas. Tema isa on pianist Valdis Jancis ja ema ballettmeister Mai Murdmaa. Kaspar Jancise vend Rainer Jancis on elukutseline muusik. Lapsepõlves huvitus ta koomiksite joonistamisest ja lugude kirjutamisest, millele tegi ise ka illustratsioonid. Esimesed liikuvad pildid sündisid koolivihikute nurkadesse. Hiljem keskmises koolieas tegi venna sõbraga, kes käis kinoringis, lühikese plastiliin-animatsiooni. Peale Tallinna 21. Keskkooli siirdus 1991. aastal Tartu Kunstikooli, kust lahkus vastuolude tõttu juhtkonnaga.

  Järgnes kaheaastane töölisnoore periood, mis ei olnud küll hariv, aga tulvil seiklusi. Tollest ajast hakkas Jancis süstemaatiliselt tegelema muusikaga. On olnud mitme rockgrupi loomingulises tuumikus, kirjutanud laulusõnu, arranžeerinud ja viisistanud. Esimese bändi nimega "Veri, Pisarad, Kättemaks ja Veri" pani Kaspar Jancis kokku Tartu Kunstikooli ajal. Tallinnas loodi uus bänd nimega "Aime Sügis ja lendavad Tropid", millest kujunes välja hilisem ülimenukas Operatsioon Õ eesotsas Maie Parrikuga. Jancis on kuulunud ka eesti punkmuusika lipulaevaks peetava Vennaskonna ridadesse. Hetkel tegutseb ta bändiga "Kriminaalne Elevant", mis tegeleb põhiliselt filmimuusikaga.

  1996 astus Jancis Tallinna Pedagoogikaülikooli. Seal valmisid tema esimesed animatsioonialased tööd, tummfilm "Dr. Maisarve ja Matshalka juhtum" (1996) ja lamenukkfilm "Väikese valge helikopteri lend" (1996), mida näidati rokk-kontsertide kõrval ka televisioonis. Pedagoogikaülikoolist läks Jancis 1997 Soome Turu Kunsti ja Meedia Kooli Priit Pärna juhendamisel animatsiooni õppima. Turus valmis debüüt-film "Romanss" (1999), mis on osalenud mitmetel rahvusvahelistel filmifestivalidel.

  Jancis on illustreerinud Kätlin Vainola lasteraamatu "Villi" ja teinud lavakujundused:

  2011 Martin Alguse näidendile "Postmodernsed leibkonnad" Ugala teatris (lavastaja Taago Tubin)
  2011 Johanna Emanuelssoni näidendile "Vaata, ma kukun" Tallinna Linnateatris (lavastaja Diana Leesalu)
  2004 F. Molnari "Pal-tänava poistest" VAT Teatris (lavastaja A. Toikka) - lava- ja muusikakujundus
  2004 Lewis Carrolli “Alice imedemaal” ainetel tantsulavastus Vanemuises (lavastaja-koreograaf Mai Murdmaa) - multimeedia kunstnik-lavastaja.

  2005. aastal sai Jancis Kristallkingakese Auhinna - mitmekülgse debüüdi eest Eesti teatreis balleti "Alice Imedemaal" ("Vanemuine") kujunduse ning "Pál-tänava poiste" (VAT teater) lava- ja helikujunduse eest.

Meie koostööpartnerid

 • Kultuuriministeerium
 • EFI
 • Eesti Kultuurkapital
 • ERR
 • Rahvusarhiiv
 • BFM
 • Kinoliit
 • Eesti Filmiajakirjanike ühing
 • Tallinnfilm