Avaleht

Martti Helde

Biograafia

 • Režissöör ja stsenarist Martti Helde on sündinud 23. augustil 1987. aastal Kohila vallas Rootsi külas. Kooli ajal tegeles ta maalimise ja teatriga. Tema loomingulise maailmapildi kujundajaks oli kirikuõpetajast vanaisa. 2006. aastal lõpetas ta Kohila Gümnaasiumi, sellega paralleelselt ka Tohisoo kunstikooli. Helde õppis 2006–2010 Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakoolis, mille lõpetas 2010 bakalaureusekraadiga režii erialal. 2012. aastal asus ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriõppesse tudeerima näitejuhtimist, lõpetades magistrikraadiga 2015. aastal, magistritööks “Lavastaja kuus seisundit. Lavastusprotsessi kirjeldus” (Visuaalteatrilavastuse “Vanamees ja meri” põhjal). Helde on end täiendanud stsenaristika ja näitejuhtimise alal Berliinis, Ankaras, Pekingis, Los Angeleses, Londonis, Thessalonikis jm. Martti Helde on OÜ Alasti Kino juhatuse liige. Aastatel 2016–2018 oli ta Eesti Kinoliidu esimees.

  Martti Helde filmikarjäär algas kuueteistkümneaastaselt, kui ta tegi kahekümneminutise poliitilise satiiri „Sigade koalitsioon“ (2004). Lisaks tudengifilmidele on ta teinud arvukalt reklaamfilme EMT-le, Swedbankile, Tallinna Linnateatrile, Pimedate Ööde filmifestivalile (kolmel korral avatreilerid), Kohila omavalitsusele, Rotermanni kvartalile jt, mitmed neist on saanud auhindu. Laiema tuntuse saavutas Helde oma esimese täispika, vormiliselt eksperimenteeriva mängufilmiga „Risttuules“ (2014), kus läbiva printsiibina kasutatakse loo jutustamisel otsekui stoppkaadris olevaid, rangelt ja detailideni läbi komponeeritud liikumatuid pilte (nn tableau vivant). „Risttuules“ osales paljudel rahvusvahelistel filmifestivalidel ja sai hulgaliselt auhindu, samuti tunnistati see Eesti Filmiajakirjanike Ühingu poolt 2014. aasta parimaks filmiks. Tunnustust on leidnud ka Martti Helde varasemad tudengi- ja amatöörfilmid. 2011. aastal pälvis ta teise stipendiaadina Kaljo Kiisa nimelise noore filmitegija stipendiumi koos loomingulise meeskonnaga filmide „Risttuules“ (Allfilm) ja „Külm on“ eest.

  Martti Helde on kõrgelt hinnatud noor autor oma julgete ideede ning innovatiivsete vormikatsetuste poolest. Tema loomingulist käekirja iseloomustavad eriilmeliste meediumite sidumine ning vormipõhine mäng dramaturgiaga. Helde erialane kiindumine samaaegselt teatrisse ja filmi muudab tema loomingu julgeks ning silmapaistvaks.

Meie koostööpartnerid

 • Kultuuriministeerium
 • EFI
 • Eesti Kultuurkapital
 • ERR
 • Rahvusarhiiv
 • BFM
 • Kinoliit
 • Eesti Filmiajakirjanike ühing
 • Tallinnfilm