Avaleht

Jaan Tooming

Biograafia

 • Lavastaja ja näitleja Jaan Tooming on sündinud 28. märtsil 1946 Tallinnas. Lõpetas 1964 Tallinna 7. Keskkooli ja 1968 Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri (III lend). Olnud 1968-1969 ENSV Riikliku Noorsooteatri näitleja ning 1969–2009 Vanemuise näitleja ja lavastaja, 1979–1983 ühtlasi Ugala peanäitejuht. Juhendas 1972–1976 ja 1985–1989 (koos Ülo Vilimaaga) Vanemuise draamastuudiot, stuudio lõpetajatest moodustus 1989 Tartu Kunstiühingu poolt asutatud Tartu Lasteteatri trupp. 16. detsembril 2004 loodi sihtasutus Eesti rahvapärandi ja kirjavara esitamise selts Loomine. Pärimusteatriga Loomine on seotud lisaks Toomingale lavastajad Raivo Trass ja Anne Türnpu. Peale Vanemuise ja Ugala on Tooming lavastanud televisioonis, Tartu Lasteteatris, Joensuu Linnateatris (Soome) ja mitmel pool mujal, teinud tihedat koostööd 2005. aastal religioossete lavastuste loomiseks sündinud näitetrupiga Sagar Sagitta. Tooming on Eesti Lavastajate Liidu asutajaliige (1993). 1976 sai Jaan Tooming ENSV teeneliseks kunstnikuks. 2001 anti talle Valgetähe IV klassi teenetemärk, 2004 Eesti Rahvuskultuuri Fondi elutööpreemia ja 24. veebruaril 2012 riigi kultuuripreemia pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest (elutööpreemia).

  Jaan Tooming on lavastanud neli mängufilmi: "Lõppematu päev" (1971/1990), "Värvilised unenäod" (1975, mõlemad koos Virve Aruojaga), "Põrgupõhja uus Vanapagan" (1977, Vanemuise menulavastuse järgi) ja "Mees ja mänd" (1979, Paul Kuusbergi jutustuse "Linnukesega" ajendil). Mänginud näitlejana Virve Aruoja Jaan Krossi romaani teleekraniseeringus "Kolme katku vahel" (1970, oli ka II režissöör), "Lõppematus päevas", "Värvilistes unenägudes" ja "Põrgupõhja uues Vanapaganas". Oma filmide visualiseerimisel on kasutanud "avangardipõlvkonna" operaatoreid Rein Maranit ("Värvilised unenäod"), Andres Sööti ("Põrgupõhja uus Vanapagan") ning oma venda – emblemaatilist dokumentalisti ja fotograafi Peeter Toomingat ("Mees ja mänd"). On näitlejana osalenud Jules Verne'i romaani "Draama Liivimaal" ainetel loodud põnevusfilmis "Poolik hobuseraud" (1983), mille tegevus toimub Revalis. Peeter Tooming on teinud temast portreefilmi "Teekond mäe südamesse" (1983).

  Isa Osvald Tooming oli kirjanik, vanem vend Peeter Tooming fotograaf, ajakirjanik, fotoajaloolane ja tõsielufilmide lavastaja ning operaator. 1984. aastast oli Jaan Tooming abielus Vanemuise näitleja Liis Benderiga.

  Jaan Tooming on avaldanud mõtte- ja palveraamatu "Rist on kasvanud kõiksusest läbi" (1999), luulekogu "Huum" (2006), koos Anne Maasikuga heliplaadi Uku Masingu loominguga "...ja tuulelaeval valgusest on aerud" (Melodija, 1990), märkmikromaani "Teekond mäe südamesse" (2007), teatrieluloo "Religioossed motiivid minu loomingus" (2011), poeesiat, esseesid, kultuur-filosoofilisi mõtisklusi ja teatriarvustusi. Tema debüütraamatu tutvustus kõlab nii:

  "Igal inimesel on oma maailmavaade ja ainulaadne tee hällist hauani. Enamasti on see teekond etteaimamatu – täis lootusi, nende purunemisi ja õnnestumisi, täis kannatusi ning nende ületamisi, tihti ka allaandmisi. Igaühel tuleb sel teel risti kanda, kuid vähesed jõuavad mõistmiseni selle vajadusest ja tähendusest. Rõõmu tema kandmisest tunnevad vaid need, kes tajuvad, et surmaga ei lõpe kõik, vaid algab uus aeg. Inimesed kaovad, aga aeg ei kao, ta kulgeb edasi. Tuleb mõista, et meie elu siin maailmas ei ole juhus. Meie komistamised ja kukkumised juhtuvad selleks, et mõista lõpuks, mis on õige."

Meie koostööpartnerid

 • Kultuuriministeerium
 • EFI
 • Eesti Kultuurkapital
 • ERR
 • Rahvusarhiiv
 • BFM
 • Kinoliit
 • Eesti Filmiajakirjanike ühing
 • Tallinnfilm