Avaleht

Olav Neuland

Biograafia

 • Dokumentaaal- ja mängufilmide lavastaja Olav Neuland sündis 29. aprillil 1947 Viljandis. 1966–69 õppis ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedris, seejärel 1969–72 Ed. Vilde nimelises Tallinna Pedagoogilises Instituudis kultuurharidustööd, lõpetades selle näitejuhina. 1976–78 jätkusid õpingud Moskvas kaheaastastel stsenaristide ja režissööride kursustel (tema eriala õppejõududeks olid Vytautas Žalakevičius ja Gleb Panfilov). 1969–72 töötas ta Eesti Telefilmis režissööri assistendina, 1973–76 stsenaristi, toimetaja ja režissöörina. 1978–88 oli Neuland mängufilmide režissöör-lavastaja Tallinnfilmis.

  Jätnud 1969 lavakunstikateedri kolmanda kursuse pooleli, läks Neuland tööle Eesti Televisiooni režissööri assistendiks. Esimene iseseisev tõsielufilm "Helin" (1972) oli ühtlasi tema diplomitöö Tallinna Pedagoogilise Instituudi kultuurhariduse teaduskonna kaugõppes lõpetamisel. "Helin" võitis 1974 Thbilisis toimunud üleliidulisel telefilmide festivalil II koha. Neuland jätkas dokumentaalfilmide tegemist, kolm neist olid pühendatud Eesti orelitele ja orelimuusikale.

  Debüütmängufilm "Tuulte pesa" (1979) pälvis mitmeid auhindu nii NSV Liidus kui ka välismaal (näiteks peaauhind ja I auhind režissööritöö eest Nõukogude Eesti I filmifestivalil 1980, debüütfilmide esimene preemia Karlovy Varys ja parima debüütlavastaja auhind XIII NSVL filmifestivalil Dušanbes). Filmis tegi esimese suure rolli Tõnu Kark ning selle operaatorina sai tuntuks Arvo Iho. Seoses kinematograafia 100. aastapäevaga valiti "Tuulte pesa" 1995. aasta detsembris Moskvas saja parima endises N Liidus toodetud filmi hulka.

  Lavastanud veel kolm täispikka mängufilmi ("Corrida", "Reekviem", "Hundiseaduse aegu") ning neljaseerialise lühisarja "Näkimadalad" (Kesktelevisiooni tellimus), lahkus Olav Neuland Tallinnfilmist ja rajas oma väikestuudio Estofilm. Intrigeeriva dokumentaalfilmiga "Hitler & Stalin 1939" (1989, kaasautoriks Aigar Vahemetsa) pani ta endast taas rääkima kui edukast loojast.

  Viimased tosinkond eluaastat tegutses Olav Neuland põhiliselt lendamise ja hobilennunduse edendamisega Eestis, oli sportklubi "Hobbyair" rajaja, lennuõpetaja ja kerglennukite piloot. Ta hukkus 21. mail 2005 Harju maakonnas Anija vallas lennuõnnetuses. Sellal oli arendusjärgus Jaan Krossi romaani "Kolme katku vahel" põhjal kavandatav ajaloodraama "Doktori õpilane", mille lavastajana plaanis Neuland kinokunsti naasmist. Varasurnud kineastile on pühendatud Kullar Viimse dokumentaalfilm "Reisid kerge pagasiga" (2006).

Meie koostööpartnerid

 • Kultuuriministeerium
 • EFI
 • Eesti Kultuurkapital
 • ERR
 • Rahvusarhiiv
 • BFM
 • Kinoliit
 • Eesti Filmiajakirjanike ühing
 • Tallinnfilm