Avaleht

Anna Hints

Avaleht

Anna Hints

Biograafia

 • Stsenarist, režissöör ning helilooja Anna Hints on sündinud 27. mail 1982 Tartus. Lõpetas aastal 2000 Haapsalu Wiedemanni Gümnaasiumi, seejärel õppis 2000–2003 Tartu Ülikoolis võrdleva kirjanduse ja rahvaluule erialal ning 2003–2009 Tartu Kõrgemas Kunstikoolis fotograafia erialal. Aastatel 2010–2013 jätkas õpingutega Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakoolis, kust sai bakalaureusekraadi filmirežissöörina, jätkates ühe semestri jagu samal erialal ka magistritasemel. Alates aastast 2015 on Hints Eesti Kinoliidu, Eesti Autorite Ühingu ning Eesti Audiovisuaalautorite Liidu liige.

  Rahvuselt on Hints "võrokõnõ" – perekonna (arstist ema ning psühholoogist isa) juured on Kääpä külas Võrumaal.

  Filmivaldkonnas on Hints end täiendanud 2015. aastal Nisi Masa European Short Pitch'il Luksemburgis ning sama programmi stsenaariumitöötoas Poolas, 2014. aastal Baltic Pitching Forum'il ning IN_script töötoas "Too short to die" Leedus. Audiovisuaalalal on Hints töötanud ka haridusvaldkonnas: kevadel 2014 Tallinna 32. Keskkooli multimeedia õpetajana ning oktoobris 2007/2008 Tartu Kõrgema Kunstikooli eksperimentaalkursusel "Delete" (koos Maria Rõhu ja Toomas Thetloffiga) Toomas Kalve ateljees Võrumaal. Aastast 2014 on Hints SA Unitas "Kogu Me Lugu" videomälestuste kogumisprojekti produtsent ning režissöör.

  Filmitegijana on Hintsi tunnustatud nii auhindade kui preemiatega. Oma 2014. aasta lühifilmiga "Vaba maa" pälvis Hints Kaljo Kiisa nimelise noore filmitegija stipendiumi, samal aastal oli ta ka nominent Anri Rulkovi preemiale ning nimetati Areeni tulevikutäheks. 2017. aasta sügisel valminud lühimängufilm "Jää" pärjati 2018. aasta EFTAga parima lühifilmi kategoorias. Peale selle võitis "Jää" Nisi Masa European Short Pitchil Luksemburgis 10 000 € suuruse postproduktsiooni auhinna ja on valitud üheksakümne rahvusvahelise filmifestivali võistlusprogrammi, kust võitnud seni 14 auhinda. Hintsi esimene täispikk dokumentaalfilm "Savvusanna sõsarad" sai 2021. aastal USA prestiižse Sundance Institute`i  postproduktsiooni 40 000 dollarilise granti. Film valmib Eesti, Prantsusmaa ja Islandi koostöös ning on hetkel post-produktsioonis.

  Lisaks arvukatele filmifestivalidele on Hintsi (audio-)visuaalne looming fotograafiast performance-kunstini olnud esindatud ka rohketel isikunäitustel ning ühisprojektides Eestis ja välismaal.

  Hints on ka keskkonnaaktivist.  Tema lühidokumentaalfilm “Homme saabub paradiis”, mis linastus 2021. aasta alguses Eesti Lugude sarjas ETV-s, suutis tõstatada avaliku diskussiooni toiduraiskamise teemadel, luua uusi toiduraiskamise vastaseid liikumisi ning koostööplatvorme.

  Hints on alates 2019. aastast teinud loomingulist koostööd India juurtega Tushar Prakashiga. Ühine eksperimentaalne lühidokumentaalfilm “Suudle mind oma keelega” linastub 2022. aastal ning on osa Len Murusalu kureeritud expanded cinema projektist “Ajakvartett”. Hints ja Prakash on ühiselt kirjutanud lühimängufilmide “Pimeala” / ”Weight Of Light” ja “Saunapäev” / ”Sauna Day” stsenaariumid, mis jõuavad võttesse 2022. aastal. “Pimeala” sai 2021. aasta sügisel Baltic Pitching Forumil Vilniuses Producers Media Award auhinna.

  Peale visuaalkunstide on Hints tegus ka kodumaisel muusikamaastikul. Ta on kuulunud regilauluansamblitesse Sinimaniseele (2001–2009), Võromaa lauluimendi nisõrdus (2007–2010) ja Vaikuse Koosolek (2008–2010). Alates 2013 kuulub Hints ansamblisse Pilgavägi (koosseisus Anna Hints, Mari Kalkun, Kadri Karu, Marja-Liisa Plats) ja 2014. aastast ansamblisse Eeter (koos Marja-Liisa Platsi ja Ann Reimanniga). Muu hulgas on Eeter loonud muusika EV100 programmi raames valminud täispikale dokumentaalfilmile "Tuulte tahutud maa" (2018, rež Joosep Matjus). Hintsil on muusikaline koostööprojekt ka Indias nimega “Naad Võim”.

Meie koostööpartnerid

 • Kultuuriministeerium
 • EFI
 • Eesti Kultuurkapital
 • ERR
 • Rahvusarhiiv
 • BFM
 • Kinoliit
 • Eesti Filmiajakirjanike ühing
 • Tallinnfilm