Avaleht » Filmitegijad

Ülo Pikkov

Biograafia

 • Režissöör, produtsent, filmiteoreetik ja -õppejõud Ülo Pikkov on sündinud 15. juunil 1976 Tallinnas keemikute perekonnas. Ta lõpetas 1994 Tallinna 49. Keskkooli, 1998 esimese eestlasena Turu Kunsti ja Meedia Koolis animatsiooni eriala ning 2005 Tartu Ülikooli Õigusinstituudi. 1998. aastast töötab Ülo Pikkov režissöörina stuudios Eesti Joonisfilm, 2004. aastast Eesti Filmi Sihtasutuse juriidilise eksperdi ja 2006. aastast dotsendina Eesti Kunstiakadeemia meediateaduskonna animatsiooniosakonnas, mille loomises ta koos Priit Pärnaga aktiivselt osales. 2018. aasta juunis kaitses Eesti Kunstiakadeemias doktoritööd “Anti-animatsioon, Ida-Euroopa animatsioonfilmi eripära” (Anti-Animation: Textures of Eastern European Animated Film). Tegemist on esimese animatsioonivaldkonna doktoritööga Eestis.

  Sarnaselt Rein Kotovi ja Mait Laasiga alustas Ülo Pikkov huvikeskuse Kullo juurde 1980. aastal loodud noorte amatöörfilmistuudios Noorfilm (juhendaja ja juhataja Olev Viitmaa). Turu Kunsti ja Meedia Kooli animatsiooni eriala (kursuse juhendajaks oli Priit Pärn) diplomitööks oli joonisfilm "Bermuda" (1998). Eesti Joonisfilmis on tal režissöörina valminud animafilmid "Peata ratsanik" (2001), "Ahviaasta" (2003), "Elu maitse" (2006), "Dialogos" (2008), ada+Otto (2013) ning Nukufilmis "Keha mälu" (2011). Mitmed huvitavad projektid on seotud enda filmitootmisettevõttega OÜ Silmviburlane (asutatud 2006 eesmärgiga koondada noori audiovisuaalkunstnikke, et aidata neil paremini oma ideid realiseerida).

  Ülo Pikkov on Eesti Kinoliidu liige (2000) ja oli 2007–11 Eesti Kultuurkapitali Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali esimees. Lisaks kuulub ta Eesti Kaitseliitu ja audiovisuaalautoreid ühendavasse autorikaitse organisatsiooni EAAL ning on olnud tegev Euroopa Liidu ja Eesti autoriõiguse ühtlustamisega Phare Twinning projekti "Enforcement of EU intellectual and industrial property legislation" raames. 2013. aastast Eesti Filmimuuseumi nõukoja liige.

  Ülo Pikkov oli "Animatsooni" (2001, Eesti Televisiooni 15 saatest koosnev sari eesti animafilmi ajaloost) stsenarist. Tema sulest on ilmunud filmiteemalisi artikleid väljaannetes Teater. Muusika. Kino, Kunst.ee, Muusa, Sirp, Postimees. Lisaks on ta illustreerinud mitmeid lasteraamatuid ning avaldanud ajakirjanduses karikatuure ja koomikseid. Kirjutanud, kujundanud ja kirjastanud lasteraamatu “Uneraamat” (2006).

  On abielus dokumentaalfilmide režissööri Heilika Pikkoviga. Õde Anne Pikkov (s 1974) on graafiline disainer ja raamatukujundaja ning töötab Eesti Kunstiakadeemia Avatud Akadeemias.

Meie koostööpartnerid

 • Kultuuriministeerium
 • EFI
 • Eesti Kultuurkapital
 • ERR
 • Rahvusarhiiv
 • BFM
 • Kinoliit
 • Eesti Filmiajakirjanike ühing
 • Tallinnfilm