Avaleht » Filmiliigid

Jahid merel (1955)

Mängufilmid | Põnevusfilm Kestus: 79:48

Huviinfo

Tallinnfilmi sünopsis

See on lugu spiooni paljastamisest ühes Eesti jahtklubis. Noor purjesportlane Juhan läheb tülli jahtklubi "Kajakas" treeneriga ja on sunnitud seetõttu minema naaberklubisse "Rool", mida juhatab mereväest demobiliseerunud ohvitser Raud. "Rooli" koguneb palju andekaid noori ning see ärritab "Kajaka" treenerit Pauli, sest ta kardab neile võistlustel kaotada. Juhanil õnnestubki teda võistlustel ennetada, kuid siis murdub Juhani jahil mast, mis on Pauli nõudmisel Peetri poolt osaliselt läbi viilitud. Paul tuleb võistlusel esimeseks. Peeter kutsub kibestunud Juhani baari ja teeb talle ettepaneku, et too läheks jahiga merele ja toimetaks ühe väga salajaste andmetega kirja avamerel justkui juhuslikult seilavale jahile. Juhan keeldub ja lahkub baarist. Peeter ja Paul jälitavad teda, kuid haavavad eksikombel treener Rauda, mispeale nad peavad põgenema. Juhan aga jälitab oma jahiga kahtlast purjekat ja koos piirivalvega püütakse põgenevad bandiidid kinni. Pikkamööda paraneb ka raskesti haavatud treener Raud. Kirjeldus © Eesti Entsüklopeediakirjastus „ Tallinnfilm I Mängufilmid 1947-1976”
Tallinnfilm, http://www.tallinnfilm.ee/index.php?page=117&product_id=877&action=show_product_details (31.05.2012).

Filmist ja selle teest ekraanile

Tootmine: 16.02.-28.11.1955
Ettevalmistusperiood: 16.02. - 16.05.1955
Ettevalmistus: 17.05. - 26.05.1955
Võtteperiood: 27.05. - 17.10.1955
Montaaži- ja helindamisperiood: 18.10. - 28.11.1955

Näitlejate proovid 28.04.1955:

Juhan - Enn Adusson, Rein Aren (valitud)
Paul - Olav Eskola (valitud), Georg Ots, Erich Jaansoo
Peeter - Kaarel Karm (valitud), Ants Lauter
Raud - Endel Nõmberg (valitud), Gunnar Kilgas
Laine - Asta Vihandi, Ita Ever
Kaarin - Ruth Peramets (valitud Laine osatäitjaks), Õie Kaasik (valitud Kaariniks)
Toom - Alfred Kütt (valitud)
Juhani ema - Evi Rauer (valitud), Katrin Välbe
Oksman - Lembit Rajala (valitud)
Välismaalane - Valdeko Ratassepp (valitud)
Elmar, Toomi poeg - O. Pikson (valitud Sven Juckum)
ERA.R-1707.1.60; ERA.R-1707.1.77

Põlvesügavuses basseinis

Rannale, otse veepiirile on ehitatud postidele laudadest mõnekümnemeetrilise pindalaga bassein, põlvekõrguselt vett ääreni täis. Basseini maapoolsesse äärde on pandud üles filmikaamera. Kui keegi vaataks kaamera visiiri, siis ta näeks, et basseini veepind ja tõelise mere pind sulavad ühte (ülevoolubassein).
Siinsamas te näete ka väikesi jahimudeleid - need kujutavad täpselt neidsamu jahte, mis esinevad filmis "Jahid merel", purjedel märgid M-2, L-4 ja teised.
Algab filmimine. Täna on kavas episood, kus Juhan ja Laine sõidavad üksikule saarele kalurinaisele abi andma. Tee viib üle kivise madaliku. Basseini on tõstetud päris ehtsad raudkivimürakad, mis paistavad poolenisti veest välja. Nende vahelt peabki jahimudel läbi sõitma.
Ka inimesed on peal - Juhani plastmassist tehtud kuju konutab rooli juures. Laine kollakatest juustest pärjatud pea paistab üle paadi. Selleks, et tekiks täielik illusioon jahi liikumisest, on mudeli põhja alla kinnitatud kummivoolik, kust tuleb hapnikupudelist surve all gaasi. Mõlemal pool käila kerkib pinnale gaasimullide rida. See paistab just niisugusena kui väike laine, mis tekib päris jahi käilas.
Lohk, E. (1955). Põlvesügavuses basseinis. Rahva Hääl, 9. okt, fotod

Kirjavahetusest

10.06.1955 - kiri mängufilmide lavastajalt E. Aronilt ENSV kultuuriministri asetäitjale V. Riisile (koopia NSVL kultuuriministri asetäitjale). Vastavalt ENSV Kultuuriministeeriumi filmitootmise peavalitsuse kirjavahetusele Ukraina Kultuuriministeeriumiga (18.05.1955) komandeeriti mind Odessa Kinostuudiost Tallinna Kinostuudiosse, et koostöös režissöör M. Jegoroviga lavastada kunstilist filmi "Jahid merel".
26. mail saabusin ma Tallinna täis valmisolekut asuda tööle, viisin režiistsenaariumisse sisse rea konkreetseid loomingulisi ettepanekuid, mis sisu ja struktuuri muutmata oleksid tulnud tulevasele filmile kasuks. /---/
Stsenaristid /---/ suhtusid ettepanekutesse pooldavalt ja koos M. Vassiljeviga viisime  kahe päeva jooksul muudatused stsenaariumisse sisse. Enamik parandusi olid Teie poolt heaks kiidetud ja tunnistatud stsenaariumile kasuks tulevat ning stuudio komandeeris mind Leningradi, et koos režissöör M. Jegoroviga alustada paviljonivõtteid.
M. Jegorov keeldus eranditult kõigist stsenaariumi muudatustest ja võttis positsiooni, mis välistab igasuguse loomingulise koostöö.
Leidmata režissöör M. Jegoroviga ühist vaatepunkti mitte üheski küsimuses, pöördusin Teie poole palvega vabastada mind osalemast filmi "Jahid merel" lavastamisest, mille peale sain teilt ettepaneku oodata "asjaolude lõpliku lahendamiseni".
Ma ootasin mõne päeva. Selle aja jooksul alustas M. Jegorov võtteid ja filmis 5 või 6 objekti ise, ilma minu osavõtuta. /---/ Seetõttu palun teid teiskordselt vabastada mind tulutust ajaraiskamisest ja suunata mind tagasi peavalitsusse.
ERA.R-1707.1.119

Vaata ka:

Kommentaare Eesti filmile: "Jahid merel" [telesaade] (1994), https://arhiiv.err.ee/vaata/kommentaare-eesti-filmile-jahid-merel

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm