Avaleht » Filmiliigid

Valimiseelne ringkonnanõupidamine Tartus (1940)

Ringvaade "Nõukogude Eesti" nr 11 (1940)

3/4

Filmikroonikad Kestus: 00:54

Huviinfo

Valimised

NSV Liidu Ülemnõukogu valimised toimusid 12.01.1941.
Valimisteni on jäänud ainult 12 päeva [plakat] (1940). Noorte Hääl, 31. dets, lk 1.

Isikuid - väljavõte toonasest ajakirjandusest

Viktor Kihno

Eesti töötav rahvas seadis sms. Viktor Kihno Tartumaa valimisringkonnas nr. 708 saadikukandidaadiks Rahvuste Nõukogusse.

Sms. Viktor Kihno sündis 19. nov. 1920. aastal kingsepa perekonnas. /---/
Sms. Kihno astus 1927. aastal õppima algkooli, mille lõpetas 1934. aastal. 1935. aastast alates õppis ta kaubanduskoolis, mille lõpetas 1939. aastal raamatupidaja kutsega. Et töölislaste õppimine oli äärmiselt raske ja õppemaks koormav, tuli sms. Kihnol töötada oma õpingute kestel kaubanduskoolis iga aasta koolivaheaegadel «Laferme» tubakavabrikus lihttöölisena. Teenitud veeringutest tuli õppemaks tasuda, elatuda ja abistada vanemaid.

1939. aastal sms. V. Kihno astub sõjaväeteenistusse, õppides Eesti sõjakoolis. 1940. a. suvel lõpetab sõjakooli. Kuigi kodanliku korra ajal oli raske omandada marksistlikku maailmavaadet, tundis sms. Kihno ometi suurt huvi poliitilise kirjanduse vastu, mida ainult salamahti võis lugeda.

21. juuni revolutsioon avab Eesti töötavale noorsoole avara ja vaba tuleviku. Sms. Kihno on üks esimesi noori, kes kõhklemata kaasa lööb töörahva võidukale revolutsioonile ja kogu oma jõu annab Nõukogude Eesti kindlustamisele ja tema jõu tugevdamisele. Sms. Kihno astub Leninliku Kommunistliku Noorsoo Ühingu ridadesse ja asub vaibumatu energiaga Eesti kodanlikku sõjaväge ümber korraldama sotsialistlikuks Punaarmeeks.

Sms. Kihno, töötades kommunistlike noorte organisatsiooni sekretärina, tõstis eeskujulikule kõrgusele kogu kommunistlike noorte ja kultuurmassilise töö. Ta on aktiivseid agitaatoreid, kes kogu aja veedab poliitilises tegevuses punaarmeelastega.

Oma noorusele vaatamata on sms. Kihno täielikult klassiteadlik ja arenenud seltsimees. Selle on ta saavutanud pingelise tööga oma poliitilise maailmavaate tõstmise alal, õppides järjekindlalt tundma marksistlik-leninlikku kirjandust, eeskätt üleliidulise Kommunistliku (bolševikkude) Partei ajalugu. Sms. Kihno on Eesti töötava rahva ustavaim poeg ja tema esitamine saadikukandidaadiks NSV Liidu Ülemnõukogusse väljendab töötava rahva usaldust oma parimate poegade ja tütarde vastu.
Punaarmeelane nooremseersant Viktor Kihno Rahvuste Nõukogu saadikukandidaadiks (1940). Nõukogude Kaitsel, nr 24, 14. dets.

Täpsemalt: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=5554 (2.01.2020).

Kaitseliidu maja valmis enne vallutajate tulekut

Hoone Riia 12 Tartus on väheseid maju linnas, kus on kahe sajandi jooksul elatud niivõrd erinevat elu. Selle aja sees on ta jõudnud kolm korda põleda, õnneks mitte maani maha nagu paljud teised hooned.
Loe lähemalt: https://tartu.postimees.ee/1092242/kaitseliidu-maja-valmis-enne-vallutajate-tulekut

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm