Avaleht » Filmiliigid

Buratino (2009)

Aleksei Tolstoi lasteraamatu "Kuldvõtmeke ja Buratino seiklused" ainetel

Mängufilm | Komöödiafilm Kestus: 80:00

Huviinfo

Sünopsiseid

Lugu saab alguse ühel sügisööl, mil üksik naisterahvas Maria Carlo soovib endale last. Tema soovi kuulda võttes lendab kosmosest tuppa võluseeme ja naine jääbki rasedaks. Ilmavalgust näeb imelik puust poiss, kelle ema suurest rõõmust Buratinoks nimetab. Buratinost kasvab tüüpiline teismeline lontrus, kes ema esialgsetele ootustele sugugi ei vasta. Tema kahtlased sõbrad Artemon, Pierrot ja Toivo teevad koos Buratinoga bändi ning käivad rikaste linnaosas Mamma Carlo saiu müümas, külvates segadust, mõnitades politseid ja otsides inspiratsiooni oma bändi lugude tarvis. Muretult ringi trallitades ei pane noored huligaanid tähelegi, et keset linna on kerkinud hiiglaslik pilvelõhkuja, kus pesitsev kuri miljardär Carabas Barabas on üles seadnud lõksu, et leida üles poiss-pomm – poiss, kes on pooleldi puu, pooleldi inimene ning kelle sees valmivad miljonid võluseemned. Kui Carabas Barabasi maailmavallutusplaanid ristuvad Buratino ja tema sõprade viguritega, tekib kaos, mille sarnast linn varem näinud pole. Ohus on terve maailm ja võita on Carabas Barabasi kaunitarist tütre Malvina süda ning Buratino võtab selle väljakutse vastu.
EFSA, http://www.efsa.ee/index.php?page=54&product_id=316&action=show_product_details (22.03.2012).

Filmi kirjanduslik aines

Buratino on peategelane vene-nõukogude kirjaniku Aleksei Tolstoi 1936. aastal ilmunud lasteraamatus "Kuldvõtmeke ja Buratino seiklused". Tolstoi omakorda tugines Buratino tegelaskuju luues itaalia kirjaniku Carlo Collodi loodud lastejutustusele "Pinocchio seiklused", mis ilmus raamatuna 1883. aastal. Pinocchio/Buratino on pikaninaline puunukk, kes ellu ärkab.  

Aleksei Tolstoi „Kuldvõtmekese“ ainetel loodud varasemad filmid:
Zolotoi kljutš (1939);
Prikljutšenija Buratino (1959, animafilm);
Prikljutšenija Buratino (1975, telemängufilm).

"Pinocchio seikluste" põhjal on tehtud palju filme, tuntuim neist Walt Disney 1940. aastal valminud täispikk animafilm "Pinocchio".
Buratino, http://en.wikipedia.org/wiki/Buratino (7.10.2012);
Pinocchio, http://et.wikipedia.org/wiki/Pinocchio (22.03.2012).

Stsenarist ja režissöör Rasmus Merivoo „Buratinost”

Jah, ma sain rääkida selle loo, mida soovisin. Olime teinud ettevalmistuse Eestis ja ma sain suurte mööndustega jutustada seda lugu, mida soovisin. /---/ Üritasin stsenaariumi algvarianti palju selle raamatu elemente tuua: kes on Carabas Barabas, milline on tema nukkude teater jne. ”Buratino seiklused” on rohkem muinasjutt, üritasin seda lugu jutustada teadusliku fantastika abiga, üritasin leida loogikat kuldvõtmele ja puust poisile. Ma ei võtnud seda ülesannet muidugi liiga tõsiselt, film on ikka kohati absurdne. Tahtsin muinasjutu üle kanda tänapäeva maailma, et see oleks tõsieluline, huvitav ja usutav. 
Teder, T. (2009). Mängufilm „Buratino” teostati raskuste kiuste [intervjuu Rasmus Merivooga]. Sirp, 13. märts, lk 18.

Filmi tootmine

17,2 miljoni krooni suuruse eelarvega linateos on valminud Eesti ja Vene koostöös (Venemaa stuudioga Planet Kino).

juuni 2007 – mai 2008 filmi ettevalmistusperiood
juuli – august 2008 võtteperiood (võtted Peterburis ja Kroonlinnas)
sept 2008 – veebr 2009 montaažiperiood Tallinnas

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm