Avaleht » Filmiliigid

Pahupidi (1989)

Filmi originaalpealkiri Наизнанку

Mihhail Velleri jutustuse "Säh sulle trääsa" ainetel

Mängufilmid | Draama Kestus: 29:13

Huviinfo

Tallinnfilmi annotatsioon

"Pahupidi" on farssdraama stiilis kammerlik film, kus peategelasest kangelase Peetri saatust vaadeldakse kindlal ajajärgul ühiskonna poliitilise olukorra taustal.
Orav, Õ. (2004). Tallinnfilm II. Mängufilmid 1977-1991. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk 524.

Lühimängufilm "Pahupidi" on seni operaatorina tuntud Valeri Blinovi lavastajadebüüt. Tegelikult on see autorifilm, sest Blinov tegi ise ära ka operaatoritöö ja osales stsenaariumi kirjutamisel koos Mihhail Velleriga. Film sai teoks tänu Tallinnfilmi koostööle  Mosfilmi Eksperimentaalse Noorte Loomingulise Ühendusega, kelle eesmärk oli toetada noori andeid. Moskva nõue oli vaid, et film oleks kaasajateemaline, Eesti dramaturgilt ja lavastatud kammerlikus laadis.

Valeri Blinov meenutab linaloo saamislugu:

"Minu valik langes vene keeles kirjutavale Eesti kirjanikule Mihhail Vellerile, konkreetselt tema jutustusele "Säh sulle trääsa", mis vastas minu kavatsusele, samas ka Tallinnfilmi tootmisvõimalustele. Film kavandati 1988/89 aasta üleminekufilmiks ja märtsis 1989 lõpetasimegi tootmise. Olukord stuudios oli sel ajal küllaltki problemaatiline (puudus peainsener) ja mitte vähem ei avaldanud mõju kiiresti muutuv poliitiline situatsioon kogu vabariigis. Filmi kangelase Peetri (Heino Mandri) saatuseliin transformeerus töö protsessis, võttis teise kuju, võrreldes sellega, mis algselt oli kavandatud."
Valeri Blinovi kirjeldusest filmi "Pahupidi" arhiivitoimikust (Orav, Õ. 2004, lk 524).

Filmiloolast Õie Oravat köidavad selles kammerlikus lühiloos just tugevad näitlejatööd: "Heino Mandri ja Kaljo Kiisk filmi peaosalistena on täiesti erinevad oma näitlejanatuurilt, nii nagu on erinevad ka nende kehastatud tegelased Peeter ja Tamm. Nende mäng on nüansirikas ja tõeliselt nauditav. Tungides süvitsi oma tegelaste hingeellu, kiskudes sellelt viimsegi kaitsva kattekihi, avaneb vaataja ees üks traagiline lehekülg meie lähiminevikust, tabavalt antuna poliitilise olukorra taustal. Ando Keskküla kunstniku-lavastajana ja Helve Halla kostüümikunstnikuna on andnud omalt poolt suhteliselt nappide vahenditega meeleolu loova visuaalse keskkonna."
Orav. Õ (2004). Tallinnfilm II. Mängufilmid 1977-1991. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk 524.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm