Avaleht » Filmiliigid

Huviinfo

Tallinnfilmi sünopsis

"Ohtlikud kurvid" on Tallinna Kinostuudio ja "Mosfilmi" koostöös valminud filmi"Vallatud kurvid" mõningate sisuliste muudatustega panoraamvariant, ühtlasi Nõukogude Liidus ja ka kogu maailmas esimene panoraamfilm.
Orav, Õ. (2003). Tallinnfilm I. Mängufilmid 1947-1976. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk 232.

Filmi saamisloost

NSV Liidu kultuuriministri käskkirjaga tehti kinostuudiole Tallinnfilm 1960. aasta algul ülesandeks valmistada Nõukogude Liidu esimene kunstiline panoraam-värvifilm. Selleks kujunes laiekraanfilm „Vallatud kurvid“, mille stuudio eelmisel aastal oli ekraanile saatnud ja mis nüüd tuli panoraamfilmiks ümber teha.
/---/
Filmi tegemisel kasutati originaalse konstruktsiooniga panoraamfilmikaamerat PSO-1, mille ehitasid Moskva Kino-Foto Teadusliku Uurimise Instituudi töötajad. Esmakordselt tehti ülesvõtteid uut tüüpi värvifilmile DS-5. Uudne oli ka helikirjutuse aparatuur.
/---/
Võrreldes laiekraanfilmiga on panoraamfilmis hoopis suurem rõhk võistlustel. Nii on filmi ülesehituses tehtud mõningaid parandusi. Muu hulgas on ka Eve Kivist, kes eelmises filmis „Vallatud kurvid” mängis meditsiiniõde, saanud nüüd võistleja ja ta on üheks konkurendiks oma sõbratarile, keda mängib peaosatäitja Terje Luik.
Täpsemalt:
Orav, Õ. (2004). Tallinnfilm I. Mängufilmid 1947-1976. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk  232.

Erinevus „Vallatutest kurvidest“

Millega siis erineb panoraamfilm  kahe aasta eest nähtud laiekraanfilmist? Väliselt juba nime poolest: „Vallatutest kurvidest on saanud „Ohtlikud kurvid”/---/ Kaksikõdedest Vaikest ja Maretist on saanud vastavalt Marika ja Ellen, Raivost – Raul, Heinost Peeter. Väiksemaid muudatusi on tehtud ka süžees. Õigustatud on Evi muutumine meditsiiniõest mootorisportlaseks, kuna see aitab paremini avada Rauli moraalset palet. /---/ Ants, kes varem oli ka mootorisportlane, on nüüd ainult „algaja baleriini mees”.
Mis aga puutub uue filmi optilis-helilis-kujunduslikku teostusse, siis on see panoraamimenetluse, stereofoonilise heli ja värvi tõttu muidugi märksa efektsem „Vallatute kurvide” omast. Operaatorite E. Štõrtskoberi, P. Russanovi ja V. Vorontsovi, helioperaatorite A. Matvejenko ja H. Läänemetsa, samuti ka kunstnik H. Klaari töö väärib igati kiitust. Ennekõike pääsevad panoraamfilmi eelised maksvusele muidugi maastikuvaadetes (küll Pühajärv on ikka ilus!). /---/ Palju annavad „Kurvidele” juurde ilusad värvid."
Raid, K. (1961). Muljeid panoraamfilmist „Ohtlikud kurvid”. Sirp ja Vasar, 3. nov, lk 7.

Motosportlaste panus filmitegemisse

Kuna film käsitleb mootorisportlaste elu ja võistlusi, on mõistetav ka osavõtvate sportlaste suur arv. /---/ Panoraamfilmi konsultant on Vabariikliku Auto- ja Mootorrattaspordi Föderatsiooni presiidiumi esimees Karl Dubas. Pidevalt on filmimeestele nõu ja jõuga abiks V. ja R. Laur, Õ. Kaseorg, vennad Kärnerid, S. Plekk, S. Liinev, vennad Listakud. Seejuures on nendel ka oma tööjaotus. Näitlejate sõitmaõpetamisega tegelevad Õ. Kaseorg ja A. Helm (soolomasinad) ning R. Laur ja vennad Listakud (külgvankritega masinad). Kõik need õppegrupid on A. Helmi kinnituse kohaselt saavutanud päris märkimisväärset edu. Nii on Terje Luik, Eve Kivi, Inga Piirits, Peeter Šmakov ja Rein Aren võimelised käsitsema võistlusmasinaid täiesti iseseisvalt. Seega väiksemal sõidukiirusel enamik näitlejaid dublante ei vaja. Küll aga peavad reas episoodides, kus kiirus on suur, appi tulema dublandid. Ka siin on iga mootorisportlane omal kindlal kohal. Nii sõidavad Areni-Rootsi asemel Kanniste-Viirpalu, Šmakovi-Vargi asemel Suurkuusk-Vahur, Orgulase-Abeli asemel Kritt-Mikker. Terje Luike asendab kiirel sõidul Virve Laur. Peale nimetatud sportlaste võtavad filmimisest osa veel H. Sarapuu, H. Aas, K. Maas ja teised.
Oja, U. (1960). Panoraamfilm mootorisportlastest. Spordileht, 1. juuli.

Filmi vastuvõtt

Et tegemist oli maailma esimese panoraamfilmiga, läks ta ka laia maailma, äratades nii spetsialistide kui ka vaatajaskonna hulgas suurt huvi. Hakati ehitama juurde panoraamkinosid, muu hulgas Tallinnas Tõnismäel asuvat kino Kosmos, mille valmimise järel (1964) oli kogu eesti publikul võimalus „Ohtlikke kurve“ näha.

Kirjandus- ja kunstialases nädalalehes „Les Lettres Francaises“ (8. märtsil) tõstab filmikriitik Marcel Martin esile, et Eesti NSVs valmistatud „Ohtlikud kurvid“ on maailma esimene panoraammenetluses tehtud mängufilm, millele nüüd on järgnemas Ameerika cinerama-meetodil tehtud mängufilmid „Vendade Grimmide imepärane maailm“ ja „Lääne vallutamine“.

Võrreldes ameeriklaste cinerama-menetlusel tehtud filmide ja Nõukogude panoraamfilmidetehnilist külge, leiab M. Martin, et ameeriklastel on õnnestunud peaaegu täielikult kaotada kolme pildi vahelised vertikaalsed „õmblused“. „Seevastu,“ jätkab kriitik, „venelased näivad olevat saavutanud paremaid tulemusi heli osas: filmi „Ohtlikud kurvid“ helikirjutus on teostatud üheksa kanali meetodil ja selle tõetruudus on täielik.“
(Pariisi ajalehed meie filmist. Refereering ajalehest Sirp ja Vasar 23. märts 1962.)
Refereeringuid välisajakirjandusest vt:
Orav, Õ. (2004). Tallinnfilm I. Mängufilmid 1947-1976. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk  234-235.


Filmi seisukorrast praegu

1999. aastal taastati filmi üheteistkümnest originaalrullist kaks ja neid on näidatud USAs ning Inglismaal Bradford Widescreen Festivalil 19. märtsil 2008. Plaanid ülejäänud filmi taastamiseks katkestati 2001. aastal liiga suure maksumuse tõttu.
Opasniye Povoroty, http://en.wikipedia.org/wiki/Opasniye_Povoroty (7.06.2012).

Ohtlikud kurvid on filmi Vallatud kurvid mõningate süžee- ja tegelastemuudatustega 108-minutiline üksnes venekeelsena tehtud värviline panoraamvariant, mis valmis 1961. aasta suvel. Filmis mängivad Terje Luik, Eve Kivi, Rein Aren, Jaanus Orgulas, Peeter Šmakov (Kard) jt. Ohtlikud kurvid võeti üles Nõukogude filmistüsteemi Kinopanorama abil kolme kaameraga ning demonstreeriti kinodes kolme sünkroonis töötava projektori abil nii, et kolmest kõrvutiasetsevast valgusvihust moodustus üks suur panoraamne ekraankujutis. Ohtlikud kurvid oli esimene panoraamfilm Nõukogude Liidus. Kinopanorama keeruka tehnoloogia kasutamine lõpetati 1960. aastate keskpaiku.

Gosfilmofond digiteeris ja restaureeris Ohtlikud kurvid 2010. aastal. Restaureerimist juhtis Nikolai Majorov, kes on erinevate Nõukogude Liidus katsetatud filmiformaatide ekspert.

Gosfilmofond on maailma suurim filmiarhiiv, kus on hoiul üle 70 000 filminimetuse. Eesti Filmi Instituut omandas tänavu nii Laenatud naese kui Ohtlike kurvide digitaalsed esituskoopiad, selleks oli suureks abiks Eesti Suursaatkond Moskvas ja kultuurinõunik Dimitri Mironov. Filmi originaalnegatiive ja muid materjale säilitab Gosfilmofond.

Laenatud naene ja Ohtlikud kurvid linastuvad Coca-Cola Plazas 14. novembril seansil „Eesti aarded Gosfilmofondi laekast“, kus osalevad Pjotr Bagrov, Lauri Kärk ning filmi Ohtlikud kurvid naispeosalised ja võttegrupi liikmed.

14. novembril linastuvad Tallinnas "Laenatud naene" ja "Ohtlikud kurvid" (2015). [Laupäeval, 14. novembril linastuvad Coca-Cola Plaza saalis Scape Venemaa riikliku filmiarhiivi Gosfilmofond kogudest pärit eesti filmid Laenatud naene (1913) ja Ohtlikud kurvid (lavastajad Julius Kun ja Kaljo Kiisk, Tallinna Kinostuudio 1961)]. Eesti Filmi Instituut: Uudised, 10. nov.

Huvitavat vaatamist:

Telesaade "Kaadris: Vallatud kurvid" (2012), http://arhiiv.err.ee/vaata/kaadris-vallatud-kurvid

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm