Avaleht » Filmiliigid

Kaka, kevad ja teised (2023)

Andrus Kivirähki lühijuttudel põhinev animakogumik

Animafilmid | Koguperefilm Kestus: 70:54

Huviinfo

Arvustusi

Veiko Märka: „Kaka, kevad ja teised“ pole lihtne animafilm ega isegi mitte eriline animafilm. See on lakkamatu animatsiooni, nukufilmi ning elusate kaadrite karneval, kus värvid ja erisugused trajektoorid segunevad nagu vana-aastaõhtu ilutulestikus.

Suurim ime on viie süžee ja viie omanäolise režissööri töö viimine just sellisesse kooskõlla, et õnnestus esile tuua nii igaühe individuaalsus kui ka ühtne läbiv kogumulje. Muidugi seob filmi tervikuks ka alusmaterjali autori Andrus Kivirähki ja tema koera ilmumine klippide vahele ning episoodiliselt ka klippidesse – nii elusalt kui ka animeerituna. („Palun joonistage mulle sinna üks külmkapp.“) Aga see on siiski sekundaarne ühenduslüli. Kuna harmooniline kogumulje on selle multika suurim võlu, pole põhjust viit tööd – „Frikadellid ja pelmeenid“, Sitikas Peeter“, „Pilt, mis öösel liigutas“, „Kaka ja kevad“ ning „Kadunud sokid“ – eraldi analüüsida või hinnata.

„Kaka, kevade ja teiste“ peamised märksõnad on köitvus ja hoogsus. Aga ka ohjeldamatu mängulust nii visuaalses kui ka ideelises plaanis. Miks on frikadellide külmkapis toodetel just nii jaburad pealkirjad, nagu neil on? („Pizza – tunne end nagu Ita“, „1.5 L puhast rõõmu“.) Miks ennast kasukast lahtikooriv pelmeen nii väga liputajat meenutab? Miks on rohutirts siivsalt roheline, aga tema lapsed sinine ja punane ning karu hoopis lilla? Miks on vanaisal pildil peas just Inglise armee sõdurikiiver? Miks kannab kaka enda ja võilille pulmas just sinimustvalget kikilipsu? Miks on sokke peitev voodialune ja seda läbiv harjavars just nii pikad? Miks meenutab Pille isa nii silmatorkavalt geriaater-poliitik Viktor Vassiljevit? Selliseid küsimusi võib esitada palju ja vastus on ikka üks: mängulusti pärast! Selle krooniks sobib anima-Kivirähki retooriline tõdemus: „Ega see ei ole lihtne – olla joonistatud.“

Ühtne kogumulje ei jäta varju autorite erisuguseid stiile. /---/

Arvustuse täistekst:
https://epl.delfi.ee/artikkel/120143870/arvustus-uks-viie-viis-uhe-eest-filmis-kaka-kevad-ja-teised-on-onne-kurvastust-ja-huumorit-rohkem-kui-mone-seriaali-sajas-osas-kokku
Märka, V. (2023). Üks viie, viis ühe eest. Eesti Päevaleht, 16. veebr, lk 14–15.

Loe ka:
https://sirp.ee/s1-artiklid/film/viis-kevadist-hetke/
Priimägi, T. (2023). Viis kevadist hetke. Sirp, 17. märts, lk 27.


Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm