Avaleht » Filmiliigid

Huviinfo

ETV 50. juubelit tähistava telefilmi "Kohtumine tundmatuga" võtetega alustati 4. novembril 2004. aastal.

ETVs 1. jaanuaril esilinastunud telefilm „Kohtumine tundmatuga“ jõudis Tallinna kinno Sõprus 19. jaanuaril ning alates 27. jaanuarist maakonnakinodesse. 
Kinno jõudis filmi kinoversioon, mis erineb paljuski 1. jaanuaril televisioonis nähtust. Režissöör Jaak Kilmi on toonud sisse uusi tegelasi ja stseene, mis olid filmitud spetsiaalselt kinofilmi jaoks. „Film nõuab suurt ekraani“, see on režissööri põhjendus, miks valmis filmist kaks erinevat versiooni. „Kohtumine tundmatuga“ on ajalooline fiktsioon, ehk nagu autorid ise väidavad – alternatiivajalugu.

21. - 28. aprillini 2006 Moskvas toimunud rahvusvahelise filmifestivali Forum avafilmiks valiti Eesti Televisioonis valminud Jaak Kilmi mängufilm "Kohtumine tundmatuga".

"Kohtumine tundmatuga" pälvis 2005. aastal ka Eesti filmikriitikute tunnustuse: Aasta Filmi tiitli koos auhinnaga kaasneva Neitsi Maali pronkskujuga.
Film „Kohtumine tundmatuga“ oli üks kahest 2005. aastal ekraanile jõudvast teleainelisest mängufilmist. Ainult 700 000 krooni maksma läinud mängufilmi võtted toimusid novembris 2004.
Allikad:
ERR, http://etv.err.ee/index.php?033141 (29.10.2012);
ERR,
http://etv.err.ee/index.php?1536354 (10.12.2012);
Kulli, J. (2006). Aasta filmiks sai Kilmi «Kohtumine tundmatuga». Õhtuleht, 6. jaan.

Raimo Jõerand filmiaasta 2005 ülevaates: „Loo fookus on algusest peale ühel tegelasel. Kõik kõrvaltegelased, -liinid, kogu keskkond ja sündmused on hierarhiliselt suhestatud põhilooga ega oma iseseisvana mingit terviklikku väärtust. Muinasjutulembese stsenaristi Vadi puhul pole üllatav, et filmis esitatava loo arhetüübiks on valitud kõigile tuntud muinasjutt Loll-Ivanist — alati huvipakkuv, lõbus ja turvaline. Tegijatele tuleb au anda: õigesti valitud farsivormist on suudetud lõpuni kinni pidada, näitlejatel on mängujoonis ees ja üsna vabad käed särada.
/---/
Kilmi puhul aga märgib see töö režissööri küpsust. Stiihilise ja žanritest väljaspool seisva „Sigade revolutsiooni“ järel näitas ta, et on vaba ja võimeline looma vajadusel ka laiu masse ühendava lihtsa ja ausa žanrikomöödia. Küll kiiresti ja odavalt, aga hästi. Võetagu seda komplimendina, aga minu jaoks tundub Jaak Kilmis olevat midagi truffaut’likku.“
Jõerand, R. (2006). Eesti filmist 2005. Möönduseta I. Teater. Muusika. Kino, nr 2, lk 100-107.


Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm