Autode ja mootorrataste murdmaa võistlus (1937)

Eesti Kultuurfilmi ringvaade nr 117, 5/5

Huviinfo

Toonastest ajalehtedest

21 mootorsportlast murdmaal

O. Veldeman võitis raske sõidu

Eile korraldati Tallinna mootorspordiklubide poolt hooaja lõpetamise tähistamiseks ühine väljasõit ja murdmaavõistlus. Võistlusest võttis osa 21 mootorsportlast mootorratastel ja autodel. Võistlusdistantsiks oli 23 km pikkune tee Pirita-Viimsi kandis, eeskujulikult murdmaastikuline mootorsõidukitele. Pealegi sadas võistluse ajal vihma. Rasketes võistlustingimustes tuli võitjaks ikkagi O. Veldeman, kes sel võistlusel kasutas harilikku 350 ccm mootorratast Triumphi. 21 startinust sõitis lõpuni 16.

Sel võistlusel 8 võistlejat saavutas kullatud märgi (tingimuseks oli sõita tee läbi alla 45 minuti). Need olid järjekorras: 1) O. Veldeman, Triumph mootorratas, aeg 37 min., 2) S. Kletski, Morris auto, 39 min., 3) A. Vilbert, HD mootorratas, 40 min., 4) Saltsman, Skoda auto, 41 min., 5) S. Markovitš, Aero auto, 42 min., 6) R. Triik, Velocette mootorratas, 43 min., 7) H. Lattik, Renault auto, 44 min., 8) Ilves, Ford auto, 45 min. Hõbemedali (sõita alla 50 min.) pidi peaaegu saama Naerimaa, Austin autol, kuid tema polnud läbistanud ühte kontrollpunkti. Pronksmärgi (alla 55 min.) saavutas Seerman, Villiers 125 ccm mootorrattal 51 minutiga ja Suidt, Rudge mootorrattal 54 minutiga.

Peale sõiduaja järgi määratavate märkide oli mängus kaks rändauhinda, millised välja pandud kella- ja kullasepaäri L. Markovitši poolt. Mootorratturitest võitis esmakordselt rändauhinna O. Veldeman ja autosõitjatest S. Kletski. Võistluse start oli Viimsi poe juures, sealt sõideti Rohuneeme, Leppneeme, “kuradi koobaste”, Lubja kaudu läbi metsa Lükati silla juure, kus oli finiš.

21 mootorsportlast murdmaal (1937). Vaba Maa, 11. okt., lk 10.

Oskar Veldemann
Sündinud 8. detsembril 1912 Viljandis.
Töötas karikaturistina, autorinimi Ove.
Eesti meister suusahüpetes neli korda (1933, 1936, 1937, 1940).
1938. aasta Lahti MMil suusahüpetes eriauhind.
Kuuel korral parandas Eesti suusahüpperekordit (17,5 – 38,5 m).
Eesti meister hipodroomisõidus 1934 ja 1935.
Kahekordne Eesti Suursõidu võitja ringrajal (1934 ja 1938).
Osales  1936. aastal Berliini tähesõidul.
Esimese eestlasena saavutas ringrajal keskmiseks kiiruseks enam kui 100 km/h (1938).