Avaleht » Filmiliigid

Valge Daami päevad Haapsalus (1997)

Eesti Kroonika nr 8, 4/6

Alternatiivpealkiri Filmiarhiivis: Valge Daami päevad Haapsalus

Filmikroonika

Huviinfo

Valge Daam
Valgeks Daamiks nimetatakase naisterahva kuju, kes ilmub augusti täiskuuöödel Haapsalu toomkiriku lõunaseina külge ehitatud ümmarguse ristimiskabeli aknale. Teada olevalt ilmutab see naine ennast juba sajandeid kabeliaknal, et tõestada armastuse surematust. Legendi järgi teame, et Keskajal, kui Haapsalus valitses Saare-Lääne piiskop, pidid kõik toomhärrad kasinalt elama ning naisterahvale oli linnusesse tulek surmaähvardusel ära keelatud. Kuid ometigi juhtus, et ühe toomhärra ja eestlasest tütarlapse vahel puhkes kirglik armastus, aga kuna toomhärra elas piiskopilinnuses, ning noored üksteise läheduses ihkasid olla, riietas härra neiu poisirõivastes kirikukoori lauljaks. Kauaks oli see saladus, kuid ühel päeval tuli see avalikuks. Sellele järgnes ränk kohtuotsus, kus toomhärra heideti linnuse vangikongi nälga surema ja tütarlaps müüriti elusalt pooleli oleva ristimiskabeli seina. Sellest ajast peale ei ole naise hing rahu saanud ning ta käib meest ristiskabeli aknal leinamas.

Valge Daami päevad
Alates 1987. aastast on hakatud korraldama Valge Daami päevi. Idee korraldada selline üritus, tuli sellest, et Haapsalu on tuntud oma Valge Daamiga augusti öödel ning "Haapsalu legendi" etendus on teada üle Eesti. Ja nii korraldatigi 1987.aasta augustis täiskuu ilumise paiku esimesed Valge Daami päevad, mille idee on sarnane Tallinna Vanalinna päevadega.

Valge Daami festival
Festivalid on igal aastal augusti täiskuu ajal. Ürituse ajal on melu üle terve linna, lisaks sellele, mis toimub lossihoovis on hõivatud ka tänavad laatadega, kultuurimaja näituse ja kontserditega ning muusemides näitused, lisaks ei ole puudunud ka Valge Daami ralli. Valge Daami päevad kestavad kolm päeva, alustavad reedel ning lõpetavad pühapäeva keskpäeval. Programm on tihe, on sadu kontserdeid,etendusi, millest ligi pooled on alati tasuta.
http://www.annaabi.com/referaat-valge-daam-m49885.html

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm