Avaleht » Kontakt, abi

Täna avati eesti filmipärandi digitaalne kodu Arkaader

13.12.2022

Pressiteade
13.12.2022

Täna avati eesti filmipärandi digitaalne kodu Arkaader

Täna avasid Rahvusarhiiv ja Eesti Filmi Instituut veebiplatvormi Arkaader.ee, mis toob vaataja jaoks ühte kohta kokku eesti filmipärandi – nii mängu-, dokumentaal ja animafilmid kui ka kinokroonikad.  Arkaadri eesmärk on teha meie ühise visuaalse mälu avastamine hõlpsaks ja huvitavaks.

Arkaader.ee annab filmisõbrale võimaluse vaadata uuesti vanu lemmikuid, avastada teenimatult unustusse jäänud filme ning uuemat eesti kino. Avamishetkel on Arkaadris saadaval üle 400 Tallinnfilmi filmi, kaardilt on leitav enam kui 1200 kroonikapala ning filmihuvilisi ootab 33 valikkogu, uut sisu lisandub pidevalt.

„Igal kultuurriigil on tarvis hoolitseda oma filmide kättesaadavuse eest. Nii on filmipärandi kureerimine voogedastusplatvormidel olnud juba mõnda aega pigem reegel kui erand – näiteks Rootsis, Taanis ja Suurbritannias on sarnased filmipärandi keskkonnad olnud avatud juba üle viie aasta. Need näited on olnud ka meile Arkaadrit luues eeskujuks,” sõnas Rahvusarhiivi filmiarhiivi direktor Eva Näripea.

„Arkaader lahendab filmihuvilisi ikka ja jälle vaevanud küsimuse: kust ma küll seda või teist eesti filmi näen? On oluline pikendada meile kultuuriliselt oluliste filmide elukaart – levitsükli lõpp ei tähenda enam filmi lõppu, vaid selle jõudmist eesti filmi koju, Arkaadrisse. Eesti vaatajatele on nüüd asukohast olenemata tagatud lihtne ja mugav ligipääs filmipärandile,” märkis Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp.

Kasutaja saab Arkaadris filme avastada kolmel viisil: filmiriiuli, kureeritud kogude ja filmikaardi abil. Filmiriiulilt saab valida vaatamiseks üksikult lühi- või täispikki mängu-, anima- ja dokfilme, mida saadavad lisamaterjalid nagu näiteks reklaamrull, plakatid ja fotod. Kõigile, kes ei tea täpselt, mida tahaks vaadata, pakub Arkaader kureeritud kogusid, mille eriliste valikutega saab endale korraldada mõnusa koduse filmiseansi. Temaatilised kollektsioonid pakuvad lisaks mängu-, anima- ja dokfilmidele näha ka ringvaateid, reklaame, harrastusfilme, muusikavideosid ja kontsertsalvestusi. Ajaloo- ja koduloohuviline võib filmikaardi abil otsida kodukandis üles võetud kinokroonikaid ja tunnistada aja kulgu liikuva pildi vahendusel.

Töö Arkaadriga jätkub: 2023. aastall avaneb platvormil haridust toetav virtuaalne klassiruum koos filmihariduslike õppematerjalidega, mida saab kasutada koolitundide läbiviimisel eri vanuseastmes, samuti lisandub Arkaadrile ka ingliskeelne vaade.

Lisainfo:
Maarja Savan
Rahvusarhiivi kommunikatsiooni- ja turundusjuht
maarja.savan@ra.ee
554 7412

Teate edastas: Teele Tammeorg, konsultant

Meta Advisory Group
Mob: +372 5650 2568
Estonia pst 9, Solaris, Tallinn
www.metaadvisory.ee

 

Tagasi nimekirja

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm