Film title |
Participation/award |
Year |
Comments |
Gardens Of The Morning Calm |
Prize |
2024 |
Liis Nimik, Edina Csüllög – Documentary of the Year 2023 |
Gori The Caricaturist |
Prize |
2023 |
Special Prize: Raimo Jõerand, Meelis Arulepp |
Mo Mamma |
Prize |
2023 |
Best Debut of the Year: Eeva Mägi;
Actress of The Year: Eva Koldits, Helena Lotman |
Smoke Sauna Sisterhood |
Prize |
2024 |
Ants Tammik - Best Cinematographer 2023 |
The Invisible Fight |
Prize |
2023 |
Rainer Sarnet - Feature Film of the Year;
Ursel Tilk - Actor of the Year;
Jaagup Roomet - Artist of the Year |
2 Hours to Happiness |
Prize |
2022 |
Rein Kotov - for cinematography |
Dog Apartment |
Prize |
2022 |
Best Animated Film of the Year 2022: Priit Tender |
Eeva |
Prize |
2023 |
Best Animation of the Year |
Kadunud isa |
Prize |
2022 |
Maria Avdjuško - for creating the sensitive cultural-historical portrait films " Kadunud isa", "Koma" and "Unditund"
|
Kalev |
Prize |
2022 |
Ove Musting - debut of the year;
Mait Malmsten – for the role of Jaak Salumets;
Rein Kotov - for cinematography and editing |
Machina Faust |
Prize |
2022 |
Kaupo Kruusiauk, Maria Faust - for instant screen chemistry in the documentary "Machina Faust" |
The Sleeping Beast |
Prize |
2022 |
Aidi Vallik - Best Screenplay |
A Most Exquisite Man |
Prize |
2021 |
Best Animation of the Year |
Compartment No. 6 |
Prize |
2021 |
Mission Prize: Riina Sildos - for successful international cooperation |
Davai igrajem |
Award |
2021 |
Taavi Arus |
DeStudio. Pohmelus |
Prize |
2021 |
Marianne Kõrver – for documentaries on art history |
Lil Estonia |
Award |
2021 |
Taavi Arus
Ivar Murd |
Olev Subbi. Elu kuues peatükis |
Award |
2021 |
Marianne Kõrver – for documentaries on art history |
The Best of Salieri |
Award |
2021 |
Best Actor - Manfred Vainokivi |
The Diary of Vaino Vahing |
Prize |
2022 |
Rainer Sarnet |
U.q. |
Award |
2021 |
Ivar Murd – for the tasteful experimental portrait "u.Q." |
A Loss of Something Ever Felt |
Award |
2021 |
Documentary of the Year: Liis Nimik, Carlos Eduardo Lesmes Lopéz |
Kunst on ainuke pääsetee |
Award |
2021 |
Marianne Kõrver – for documentaries on art history |
My Dear Corpses |
Prize |
2021 |
Short Film of the Year |
On The Water |
Award |
2021 |
Oeeter Simm; Olavi Ruitlane |
Rain |
Prize |
2021 |
Janno Jürgens - Best Debut; Indrek Ojari - Best Actor; Mihhail Panfilov - Best Composer |
Scandinavian Silence |
Award |
2020 |
Best Cinematographer (Erik Põllumaa; Sten-Johan Lill) |
Koma |
Prize |
2022 |
Maria Avdjuško - for creating the sensitive cultural-historical portrait films " Kadunud isa", "Koma" and "Unditund" |
Phantom Owl Forest |
Prize |
2019 |
Anu Aun - Special Prize for warm and heartful film;
Paula Rits - Best Female Actor;
Sten Šeripov - Best Composer (for music in "Take It or Leave It" and "Phantom Owl Forest") |
The Riddle of Jaan Niemand |
Prize |
2019 |
Mart Taniel - Best Cinematographer (for "The Riddle Of Jaan Niemand" and "The Man Who Surprised Everyone") |
End of Chain |
Award |
2018 |
Actor of the Year: Jürgen Liik (in "November", "Man Slayer/Virgin/Shadow", "End of Chain") |
Lembri Uudu |
Prize |
2018 |
Eeva Mägi - Young Film Maker Award |
Love... |
Award |
2018 |
Documentary of the Year - to Sandra Jõgeva |
The Manslayer/The Virgin/The Shadow |
Prize |
2018 |
Director of the Year - Sulev Keedus (for "Manslayer/The Virgin/The Shadow" and "War"); Jörgen Liik and Rea Lest - Actors of the Year; Salme-Riine Uibo - Support Personnel Award |
War |
Award |
2018 |
Director of the Year - Sulev Keedus (for "Manslayer/The Virgin/The Shadow" and "War") |
A Fragile World |
Prize |
2016 |
Young Filmmakers' Prize: Ants Tammik - for enchanting cinematography; Producer of the Year: Riho Västrik - for dedicated work in documentaries "Come Back Free", "A Fragile World", "Bonus Track" |
Bonus track |
Prize |
2016 |
Producer of the Year: Riho Västrik - for dedicated work in documentaries "Come Back Free", "A Fragile World", "Bonus Track" |
Come Back Free |
Prize |
2016 |
Producer of the Year: Riho Västrik - for dedicated work in documentaries "Come Back Free", "A Fragile World", "Bonus Track" |
Fatcula |
Prize |
2016 |
Animated Film of the Year |
Out of Internal Worlds |
Prize |
2016 |
Best Young Filmmaker: Helen Unt |
Pretenders |
Prize |
2016 |
Feature Film of the Year: Vallo Toomla, Erik Põllumaa |
The Land of Love |
Prize |
2016 |
Documentary of the Year |
Anthill |
Prize |
2015 |
Best Young Filmmaker: Maksim Golomidov - for cinematography in documentaries "Rough Stage" and "Anthill" |
Piano |
Prize |
2015 |
Animation of the Year |
Rough Stage |
Prize |
2015 |
Best Young Filmmaker: Toomas Järvet - for "Rough Stage"; Best Young Filmmaker: Maksim Golomidov - for cinematography in documentaries "Rough Stage" and "Anthill" |
Roukli |
Prize |
2015 |
Prize for the Bold Experiment |
Swan Lake |
Prize |
2015 |
Short Film of the Year |
Tick-Tack |
Prize |
2014 |
Animated Film of the Year |
To Light |
Prize |
2015 |
Documentary of the year |
Unt´s hour |
Prize |
2022 |
Maria Avdjuško - for creating the sensitive cultural-historical portrait films " Kadunud isa", "Koma" and "Unditund" |
In the Crosswind |
Award |
2014 |
Feature Film of the Year: Martti Helde, Erik Põllumaa, Janne Laine, Reet Brandt |
The Gull Theorem |
Prize |
2014 |
Documentary Film of the Year - to Joosep Matjus |
Zero Point |
Prize |
2015 |
Debut of the Year |
Flowers from the Mount of Olives |
Prize |
2013 |
Documentary of the Year |
Free Range. Ballad on Approving of the World |
Prize |
2013 |
The Most Beautiful Film of the Year - to Veiko Õunpuu, Mart Taniel |
Heino Eller - Quinta Essentia |
Prize |
2013 |
Mission Prize: Dorian Supin - for sensitive preservation of Estonian cultural history |
Love Is Blind |
Prize |
2013 |
Producer of the Year: Riina Sildos - for dedicated work in films Love Is Blind; Viru. Embassy of Freedom; A Lady in Paris |
Olga |
Prize |
2014 |
Short Feature Film of the Year |
Tangerines |
Prize |
2013 |
Actor of the Year: Lembit Ulfsak |
Viru. Embassy of Freedom |
Prize |
2013 |
Producer of the Year - Riina Sildos - for dedicated work on films "Kertu", "Viru. Embassy of Freedom", "A Lady in Paris" |
A Lady in Paris |
Prize |
2012 |
Feature Film of the Year - to Ilmar Raag, Laine Mägi, Riina Sildos |
Baskin |
Prize |
2012 |
Documentary Filmmaker of the Year: Manfred Vainokivi - for "Baskin", "Beggar Writer's House" |
Mushrooming |
Award |
2012 |
The Most Successful Film of the Year - to Toomas Hussar, Piret Tibbo-Hudgins |
The Maggot Feeder |
Prize |
2012 |
Animation Film of the Year: Priit Tender |
Underwater Flights |
Prize |
2012 |
Special Awards: Kiur Aarma, Jaak Kilmi, Erik Moora, Tõnis Leht |
Body Memory |
Prize |
2011 |
Best Animation of the Year |
Letters to Angel |
Prize |
2011 |
Special Prize - Actress of The Year: Katariina Unt |
Lotte and the Moonstone Secret |
Prize |
2011 |
The Most Successful Film of the Year |
The Idiot |
Prize |
2011 |
Special Prize - Actress of The Year: Katariina Unt |
The New World |
Prize |
2011 |
Documentary of the Year -
to Jaan Tootsen, Jaak Kilmi |
Pit No. 8 |
Prize |
2010 |
Documentary of the Year |
Trendy Dog |
Prize |
2010 |
Surprise of the Year: Moonika Siimets |
In the Air |
Prize |
2009 |
Best Animation of the Year |
Old Man and the Moose |
Prize |
2009 |
Best Documentary |
The Temptation of St. Tony |
Prize |
2009 |
Best Film of the Year |
World Champion |
Prize |
2010 |
Surprise of the Year: Moonika Siimets |
I Was Here |
Award |
2008 |
Best Feature Film of the Year |
Life Without Gabriella Ferri |
Prize |
2008 |
Best Animation |
Taarka |
Prize |
2008 |
Best Debut Award: Ain Mäeots |
The Kings of the Time |
Award |
2008 |
Best Documentary |
A Vegetated Director |
Prize |
2007 |
Best Animation of the Year - collection Black Ceiling |
Autumn Elegy |
Prize |
2007 |
Best Animation of the Year - collection Black Ceiling |
Black Ceiling |
Prize |
2007 |
Best Animation of the Year |
I Feel a Lifelong Bullet in the Back of My Head |
Prize |
2007 |
Best Animation of the Year - collection Black Ceiling |
Jonathan from Australia |
Prize |
2007 |
Best Documentary |
Knife |
Prize |
2007 |
Best Feature Film of the Year |
Lights in The Night |
Prize |
2007 |
Best Animation of the Year - collection Black Ceiling |
Substantia Stellaris |
Prize |
2007 |
Best Animation of the Year |
Tablemat of Baltic Sea |
Prize |
2007 |
Best Animation of the Year - collection Black Ceiling |
The Very Last Cigarette |
Prize |
2007 |
Best Animation of the Year - collection Black Ceiling |
Empty |
Prize |
2006 |
Best Feature Film |
The Institute of The Dream |
Prize |
2006 |
Animation of the Year |
Brothers Bearhearts |
Prize |
2005 |
Animation of The Year |
Paradise for Old Men |
Prize |
2005 |
Feature Film of the Year - to Ove Musting |
Wounds of Afghanistan |
Prize |
2005 |
Mission Prize |
A Family |
Prize |
2004 |
Best Documentary of The Year |
Revolution of Pigs |
Prize |
2004 |
Best Feature Film |
A Living Force |
Prize |
2003 |
Documentary Award -
to Andres Maimik, Jaak Kilmi |
Family Business |
Prize |
2003 |
Debut Prize: Andrus Tuisk |
Karl and Marilyn |
Prize |
2003 |
Animated Film Award: Priit Pärn |
Suite for Two |
Prize |
2003 |
Marko Raat |
The Carrot |
Prize |
2003 |
Debut Prize: Pärtel Tall |
Agent Wild Duck |
Prize |
2002 |
Andres Maimik - Filmmaker of the Year |
Arnold, I Give You a Camera |
Prize |
2002 |
to Urmas E. Liiv - for social alertness in "Arnold, I Give You a Camera" |
Arvo Pärt. 24 Preludes for a Fugue |
Prize |
2002 |
Documentary Film of the Year: Dorian Supin - for "Arvo Pärt. 24 Preludes for a Fugue" |
Button´s Odyssey |
Prize |
2002 |
Best Animation of the Year: Mati Kütt - for "Button´s Odyssey" |
Names in Marble |
Prize |
2002 |
Debut Award: Elmo Nüganen |
The Last Soldiers |
Prize |
2002 |
Mission Award: Enn Säde |
Weitzenberg street |
Prize |
2002 |
Best Debut Award: Kaspar Jancisele |
Welcome to Estonia |
Prize |
2002 |
The Most Active Filmmaker of the Year - Andres Maimik |
Konrad Mägi |
Prize |
2001 |
Mission Prize - to Andres Sööt for consistent activity in Estonian documentary chronicle film |
Not Flammable |
Prize |
2001 |
Young Filmmaker Prize - to Raimo Jõerand for courage and innovation in documentary cinema |
The Headless Horseman |
Prize |
2001 |
Animated Film Award: Ülo Pikkov |
Pictures from the XXth Century Estonia |
Prize |
2001 |
Mission Prize - to Andres Sööt for consistent activity in Estonian documentary chronicle film |
Samuel's Internet |
Prize |
2000 |
Riho Unt |
Self-Portrait with Mother |
Prize |
2000 |
Special Prize - for straightforward approach in documentary film |
Suur õde |
Prize |
2000 |
Young Filmmaker Prize -
to Jaak Kilmile |
The Statue |
Prize |
2000 |
Valentin Kuik |
Night of the Carrots |
Prize |
1998 |
Priit Pärn |
All My Lenins |
Prize |
1997 |
Toomas Kall, Hardi Volmer, Viktor Suhhorukov |
Underground |
Prize |
1998 |
Mati Kütt |
1895 |
Prize |
1995 |
Estonian Cultural Endowment's Johannes Pääsuke Award: 1895 - to Janno Põldma and Priit Pärn |
Too Tired to Hate |
Prize |
1995 |
Debut Award: Renita and Hannes Lintrop |