Avaleht

Edmund Martin

1910–2003

Edmund J(ohannes) Martin sündis 13. jaanuaril 1910 Pärnus. Lõpetanud Pärnu Poeglaste Gümnaasiumi, astus ta Viini ülikooli majandusteaduskonda. Õpingud jätkusid Austria Filmiliidu "Filmbund" filmikoolis, seejärel töötas ta Berliinis ja Viinis. Edmund Martin oli ainuke erialase kõrgharidusega mees Eesti 1930. aastate kinematograafias. 1935–38 oli ta tihedalt seotud filmitööga sünnimaal, tegutsedes Eesti Kultuurfilmis peamiselt ärijuhina (produktsioonijuhatajana) ja helikroonika tootjana. Martin asutas oma kunstsarvetööstuse "Estosarv Ed. Martin & Ko", mis natsionaliseeriti 1940. Tal õnnestus Eestist lahkuda, jõuda Austriasse ja asuda tööle kompanii Wien Film juures. Edmund Martin oli Viini Eesti Seltsi asjaajaja, kes abistas eestlastest sõjapõgenikke. 1945 astus ta USA sõjaväe meelelahutusüksuse "Special Service" teenistusse, filmides muuhulgas ka eesti sõjapagulaste laagreid. Martin moodustas näitetrupi Estonian Ballet and Musical Show ning abiellus Vanemuise endise tantsija Valli Ruubeliga. 1952 siirdusid nad USAsse, kus Edmund Martin õppis disaineriks ja avas New Yorgis mustrikujundusettevõtte Scandic Disainers. Martin on kujundanud raamatuid ja kirjutanud lauludele sõnu.

1956 asus Edmund Martin New Yorgi Eesti Haridusseltsi tiiva all looma Eesti Filmikeskust (tehtu on talletatud Eesti Arhiivis Lakewoodis). Poolteist aastat väntas ta "Seitset vihta" (esilinastus 1958, koopia sellest asub Eesti Filmiarhiivis Tallinnas), jantfilmi naljakatest juhtumitest pagulaseestlaste elus. 1961. aastal kavatsetud komöödia "Pähkel päikeses" jäi mitmel põhjusel ainult paberile. 1964 kolisid Martinid Lakewoodi (New Jersey osariigis) ning muutsid oma kodu filmiateljeeks. Neli aastat tegi Martin koos tenor Heinz Riivaldiga (08.03.1915–06.05.1986) August Kitzbergi "Libahundi" ainetel mängufilmi "Tiina" (rahvusromantiline melodraama esilinastus Baltimore'is ESTO '76 ajal ja Eestis 1979). Tiinat mängis Valli Martin.

Selle sajandi algul oli Edmund Martin seotud Pärnuga, talle tagastati Rüütli tänav 29 krundil asuvad ärihooned. Martin suri 18. septembril 2003 Nassaus, New Yorgi osariigis. Tema isikuarhiiv on hoiul Minnesota Ülikooli immigratsiooniajaloo keskuses.

[Seisuga 15.09.2012]

Filmograafia

1976 Tiina (mängufilm), Tiina Studios (New York), stsenarist, režissöör, operaator, kunstnik, helikujundaja, valgusmeister, monteerija, produtsent

1958 7 vihta (Seitse vihta) (mängufilm), EFS, stsenarist, režissöör, produtsent

1937 La culture physique en Estonia (dokumentaalfilm, vaatefilm), Eesti Kultuurfilm, monteerija [E. I. Martin]

1932 Päikese lapsed/ Auringon lapset (mängufilm), Th. Lutsu Filmiproduktsioon/ Suomi-Filmi, näitleja (suvitaja episoodiline roll); režissöör Theodor Luts

[Seisuga 15.09.2012]

"Lakewoodil on oluline koht meie filmiloos – seal valmis mängufilm "Tiina", mille produtseeris ja lavastas Edmund Martin. Pärnust pärit E. Martin oli Austrias omandanud filmirezissööri kutse ja töötanud 1930. aastatel Eesti Kultuurfilmi juures. Pagulasena Saksamaal oli ta USA armee teenistuses meelelahutuse korraldaja ning tantsutrupi Estonian Ballet tegevuse koordineerija. Asunud USA-sse, kujundas ta New Yorgi Eesti Haridusseltsi tiiva all Eesti Filmikeskuse, kus eestlaste tegemisi filmilindile jäädvustati. Nendel kaadritel on väliseestlaste loos oluline tähendus. 1958. a tõi ta ekraanile mängufilmi "Seitse vihta". See oli küll julge etevõtmine, kuid piiratud võimalustest, nõrgast stsenaariumist jm olenevalt jäi see kesiseks katsetuseks.

1964. aastal asusid Martinid elama Lakewoodi. Abikaasa Valli oli oma teatritegevust alustanud tantsijana Vanemuises ja tantsutrupis Estonian Ballet ning näitlejana NYET-is. Lakewoodis asusid Martinid realiseerima nende jaoks hulljulget ideed – teha mängufilm A. Kitzbergi "Libahundi" põhjal. Lakewoodi, New Yorgi ja koguni Toronto eestlastest teatritegelasi rakendades suudeti nelja aastaga nädalalõppudel valmis teha mängufilm "Tiina", mille esilinastus toimus Baltimore'is ESTO'76 ajal.

A. Kitzbergi "Libahundile" toetuv "Tiina" on entusiastlikult tehtud amatöörfilm. E. Martini käsitluses on filmis ühiskondlik kriitika silmatorkavalt esile tõstetud. Margus (Tarvo Kass) on "Tiinas" peaaegu et isepäine mässaja, kes kutsub mõisat põletama. Ootamatu on filmi finaal, kus jutustajahääl kuulutab, et tänu Tiinale toodi valgus pimedasse orjaöösse ja tema priiuseotsingute kaudu on eestlased tõusnud kultuurrahvaste hulka.

Professionaalse ja kunstinõudliku osatäitmisega paistis silma Valli Martin Tiina rollis. Huvitava rollikäsitluse andis veel vaid Heinz Riivald (Tammaru peremees). Kahvatuks ja verevaeseks jäi Mari (Oudi Kalm) ning ebamääraseks vanaema (Alma Ambre) ilmselt lavastaja vähesest nõudlikkusest tingitult.

Eramu kitsastes piirides tehtud filmis on aga leidlikult esitatud loodusvõtteid, mõjuvalt lahendatud stseene (Tiina ja Margus sõnajalgades, Tiina marjadest punased käed jm). Sobivalt kõlas Taavo Virkhausi muusika, kuigi üldiselt nõrk oli filmi sünkroonsus.

Filmi "Tiina" on esitatud paljudes eestlaste keskustes üle maailma, korduvalt ka Eesti TV-s, ja selle kaudu on pagulaseestlastest teatriharrastajate mängumaneer, rollikäsitlused jm laialdasemalt tuntuks saanud. Tehtud töö väärib igati tunnustust, pidades seejuures silmas ka M. Valgemäe kokkuvõtlikku hinnangut: "Olgu aga sellega kuidas tahes, Edmund Martini "Tiina" kõigi konaruste ja komistustega on siiski meie esimene võõrsil vändat mängufilm, mida võib hakata kaaluma filmikunsti margapuuga."

1980. aastatel oli E. Martin hakanud ette valmistama videomängufilmi Lydia Koidulast, mille käsikirja oli koostanud kirjandusteadlane Mall Jürma. See plaan ei realiseerunud. Ootamatult oli surnud ka Valli Martin, kes oleks pidanud kehastama Koidulat."

[väljavõte Ants Järve monograafiast "Väliseesti teater" (2009), lk 441-442]

Valikbibliograafia

Raamatud, monograafiad

Järv, A. (2009). Väliseesti teater, lk 441-442. Tartu: Vanemuise Seltsi Kirjastus.

Pärnumaa kõverpeegel 1933. Pärnumaa tegelaste biograafiline leksikon sõnas ja pildis (1933). [biograafiad: Maurus-Jauram; sharssid ja karikatuurid: Gori, Owe, Ero; kaas: Edmund Martin]. Pärnu: Vaba Maa.

Artiklid

Saare, A. (2000). Väliseestlane süüdistab Pärnu ärimeest usalduse kuritarvitamises. Eesti Päevaleht, 12. apr.

Oja, H. (1995). Filmimees Edmund J. Martin 85. Vaba Eestlane, 30. märts.

Martin, E. J. (1990). Mälestusi filmitööst [Eesti kultuurfilmi omaaegne produktsioonijuht endast ja tööst Harju tänava stuudios]. Teater. Muusika. Kino, nr 7, lk 50-60, ill.

Valgemäe, M. (1988). "Tiina". Teater. Muusika. Kino, nr 8, lk 66-69, ill.

Valgemäe, M. (1976). "Tiina". Mana, nr 43, lk 8- 83, ill.

Eesti saab helifilmi aparaadi (1936) [sõnum]. Postimees, 23. mai.

[Seisuga 15.09.2012]

In January 1937 the newspaper Esmaspäev (Monday) mentioned that the extensively travelled caricaturist Elmar Jaanimägi was planning a new trick film, Shrewd-Ants and the Old Devil; even the pictures of the two protagonists were published.

Edmund Martin, the one-time commercial head of Estonian Culture Film, remembers that, in 1937, the studio was also making a puppet film called Nukitsamees (Bumpy). The film veteran repeated this in his telephone conversation with Chris J. Robinson; there is a reference to it in the book Between Genius & Utter Illiteracy: A Story of Estonian Animation. (2)

But what really happened? The film group of Estonian Culture Film indeed recorded a scene of the puppet production Nukitsamees at the Tallinn Drama Studio Theatre (named the Estonian Drama Theatre the same year). Edmund Martin kept a photograph taken at the scene where the film was shot, in which the wires used for moving the puppets are clearly visible. The Estonian Film Archive has a short newsreel by Estonian Culture Film showing the motion and the movers of the puppets. However, this is no more a puppet film than the short feature Bear Hunt in 1914, where a bear stuck his nose out of a cave.

The suggested beginning of Estonian animation is 25 November 1957, when the Tallinn Film Studio started making Elbert Tuganov's puppet film The Dream of Little Peter (based on the Danish writer Jens Sigsgaard's children's book Palle Alone in the World). Or maybe the real beginning was the day the film was premièred, i.e. actually shown - 2 June 1958.

 

 

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm