Avaleht » Kontakt, abi

Uudised

  • EFTA nominendid 2024

    14.03.2024

    Professionaalne žürii valis filmivaldkonna EFTA nominendid 2024. Enim nominatsioone – kokku 11 kategoorias – kogus Rainer Sarneti film "Nähtamatu võitlus", lisaks on nomineeritud ka filmi valmimist jälgiv dokfilm "Rainer Sarneti nähtamatu võitlus". Seitsmes kategoorias on nomineeritud "Tume paradiis", neljas kategooras "Savvusanna sõsarad". EFTA gala toimub 12.aprillil.

  • Neitsi Maali auhinnad 2023

    03.01.2024

    Neitsi Maali auhinna 2023. aasta eest sai dokumentaalfilm "Savvusauna sõsarad", režissöör Anna Hints . "Anna Hints ja teised osalised väärivad tunnustust turvalise tunderuumi loomise eest filmis, mis ühendab inimesi ning on viinud Eesti kultuuri kinoekraanidele üle maailma,” ütles Eesti Filmiajakirjanike Ühingu esimees Andrei Liimets.
    Aasta filmiajakirjaniku tunnustuse pälvis Johannes Lõhmus põhjaliku ja süvitsi mineva filmikriitika viljelemise, sealhulgas filmipärandi mõtestamise ja esile tõstmise eest. Lõhmus on kirjutanud aktiivselt väljaannetele nagu Eesti Ekspress, Sirp, Teater. Muusika. Kino ja Estonian Film.

  • Kaks Eesti filmi pääses Oscaritel järgmisse vooru

    23.12.2023

    Oscari nominentide eelvalikusse lühianimafilmi kategoorias pääsesid Priit Tenderi "Koerkorter" ning Morten Tšinakovi ja Lucija Mrzljaki "Eeva" . Anna Hintsi "Savvusauna sõsarad" dokumentaalfilmi ega ka rahvusvahelise filmi kategoorias edasi ei pääsenud.

  • Selgusid Neitsi Maali auhinna nominendid

    22.12.2023

    Eesti Filmiajakirjanike Ühing kuulutas välja viis filmi, mis kandideerivad jaanuari alguses Eesti vanimale, 31. korda välja antavale Neitsi Maali auhinnale.

    "Kadunud sokid", lavastaja Oskar Lehemaa
    "Nähtamatu võitlus", lavastaja Rainer Sarnet
    "Põrgu katlakütja", lavastajad Kullar Viimne, Erik Norkroos
    "Päikeseaeg", lavastaja Liis Nimik
    "Savvusauna sõsarad", lavastaja Anna Hints

    Täpsemalt:
    Kultuur.ERR, 22.12.2023, https://kultuur.err.ee/1609202632/selgusid-neitsi-maali-auhinna-tanavused-kandidaadid

  • „Savvusanna sõsarad“ pälvis Euroopa parima dokfilmi auhinna

    10.12.2023

    9. detsembril kuulutati Berliinis Euroopa filmiauhindade tseremoonial välja ka parima dokfilmi preemia laureaat. Auhinna võitis Anna Hintsi dokumentaalfilm "Savvusauna sõsarad"".
    „Savvusanna sõsarate“ kõrval oli Euroopa parima dokfilmi auhinnale nomineeritud ka Tartuffi raames Eesti vaatajate ette jõudnud Lea Globi dokfilm „Apolonia, Apolonia“, Kaouther Ben Hania „Neli tütart“, tänavu PÖFF-il linastunud Hanna Badziaka ja Alexander Mihalkovich „Isamaa“ ja sel aastal Berliini filmifestivali Kuldkaru pälvinud „Adamantil“.
    Nominendid ja võitjad valis välja Euroopa filmiakadeemia, kuhu kuulub 4600 liiget üle Euroopa. Euroopa Filmiakadeemia on 1988. aastal asutatud Euroopa filmitegijate ühendus, mis annab välja Euroopa Filmiauhindu 24 kategoorias. Tegemist on Euroopa filmidele antava kõrgeima tunnustusega.
    „Savvusanna sõsarad“ on ka Eesti kandidaatfilm parima rahvusvahelise filmi kategoorias eesootavatel Oscaritel ning pretendeerib ka parima dokfilmi kategoorias.

  • EFTA 2023 filmiauhinnad jagatud.

    14.04.2023

    EFTA 2023 filmiauhindade võitjad selgusid 14.aprillil juba 7. korda toimunud EFTA galal.

  • EFTA nominendid 2023

    15.03.2023

    Professionaalne filmizürii valis filmivaldkonna EFTA nominendid 2023. Esimest korda hakkavad filmitegijad koos hääletama võitjaid. EFTA gala toimub 14.aprillil.


  • Uus veebikeskkond Eesti kroonikafilmidega tutvumiseks - kinokroonika.ee

    01.03.2023

    1. märtsil tutvustati TLÜ CUDAN OPEN LABis valminud uut kinokroonika veebikeskkonda kinokroonika.ee. Keskkond loodi “Kinokroonika uurimisprojekt. Arvutuslik andmete rikastamine ja Eesti ringvaadete kaugvaatamine (1922-1997)” raames eesmärgiga rikastada Eesti kinokroonika ringvaadete metaandmeid ja muuta need avalikuks, et igaüks saaks Eesti kinokroonika ajalooga tutvuda. Veebileht võimaldab kasutajal interaktiivsete jooniste abil ringvaadete metaandemid uurida. Uuringu andmed põhinevad Rahvusarhiivi filmiarhiivi ja Eesti Filmi Andmebaasist pärinevatel digiteeritud kinokroonika ringvaadete videotel ja nende metaandmetel.

    Projekt käsitleb ringvaateid kultuuriandmete analüüsi kontekstis, mis on multidistsiplinaarne lähenemine kultuuri uurimisele. Kuigi kinokroonika ringvaateid on võimalik vaadata Rahvusarhiivi filmiarhiivi ja Eesti Filmi Andmebaasi veebilehtedelt, siis Kinokroonika veebiliides võimaldab analüüsida ringvaateid kui suurandmeid ja visualiseerida andmete erinevaid elemente, et mõista nende filmimise mitmekülgseid aspekte – ringvaadete teemasid, nende ajalisi muutusi, aga ka järjepidevust. Meie eesmärk on visualiseerida andmeid viisil, mis võimaldab igaühel teha kultuuri suurandmete analüüsi.

  • Anna Hintsi suur edu

    29.01.2023

    Anna Hints võitis oma täispika dokumentaalfilmiga "Savvusanna sõsarad" USA-s Sundance'i filmifestivalil maailmakino dokfilmide võistlusprogrammi parima režissööri preemia. See on esimene Eesti režissööri ja Eesti peatootmises valminud dokumentaalfilm, mis jõudis ühele maailma viiest olulisimast filmifestivalist.

  • Neitsi Maali auhinnad

    06.01.2023

    Neitsi Maali auhinna 2022. aasta eest sai dokumentaalfilm "Machina Faust", lavastaja Kaupo Kruusiauk. Aasta filmiajakirjanikuks valiti ERR-i kultuuriportaali vastutav toimetaja Kaspar Viilup.

  • Neitsi Maali nominendid 2022

    22.12.2022

    Eesti Filmiajakijanike Ühingu kuulutas nominentideks:
    mängufilmi "Kalev", lavastaja Ove Musting,
    dokumentaalfilmi "Machina Faust", lavastaja Kaupo Kruusiauk,
    animafilmi "Sierra", lavastaja Sander Joon,
    mängufilmi “Tagurpidi torn”, lavastaja Jaak Kilmi,
    dokumentaalfilmi “Vaino Vahingu päevaraamat”, lavastaja Rainer Sarnet.

    Neitsi Maali auhind aasta parimale filmile antakse seekord välja 30ndat korda.

  • Täna avati eesti filmipärandi digitaalne kodu Arkaader

    13.12.2022

    Täna avasid Rahvusarhiiv ja Eesti Filmi Instituut veebiplatvormi Arkaader.ee, mis toob vaataja jaoks ühte kohta kokku eesti filmipärandi – nii mängu-, dokumentaal ja animafilmid kui ka kinokroonikad. Arkaadri eesmärk on teha meie ühise visuaalse mälu avastamine hõlpsaks ja huvitavaks. Arkaader.ee annab filmisõbrale võimaluse vaadata uuesti vanu lemmikuid, avastada teenimatult unustusse jäänud filme ning uuemat eesti kino. Avamishetkel on Arkaadris saadaval üle 400 Tallinnfilmi filmi, kaardilt on leitav enam kui 1200 kroonikapala ning filmihuvilisi ootab 33 valikkogu, uut sisu lisandub pidevalt.
    Vaata pressiteadet siit.

  • 12.12.2022 konverentsi veebiülekande link

    09.12.2022

    Andmebaasi 10. aastapäeva konverentsi "Kultuuriandmed - kellele ja milleks?" 12.12.2022 algusega kell 9.45 saab veebis jälgida siit.

  • Ilmus "Filmistatistika vihik 1912-2022"

    05.12.2022

    Hagi Šeini ja Reet Sokmanni koostatud “Filmistatistika vihik. Eesti film 110” ilmus Eesti filmi andmebaasi 10. sünnipäevaks. Trükis on põhjaliku andmeanalüüsi põhjal koostatud statistikakogu, milles 46 tabeli, 34 joonise ja 24 sõnapilve abil esitatakse esmakordselt koondandmestik filmitootmise kohta Eestis 1912-2022. Kogumikku levitatakse andmebaasi sünnipäevakonverentsil, edaspidi saavad huvilised selle omandada Eesti FIlmi Instituudist. Suur osa kogumiku andmetest publitseeritakse ka andmebaasi veebis.

  • Eesti filmitegijate biograafiline leksikon on valmis

    05.12.2022

    Maikuus alustatud töö Eesti filmitegijate biograafilise leksikoni uuendamiseks on valmis ja sisaldab nüüd ligi 1500 filmilooja nime.

  • Andmebaasi avalehe suur ekraan veel töös

    28.11.2022

    Suurendame veebilehe avaekraani. Mõnda aega võib fotode kuvamine sellel olla proportsioonist väljas. Vabandame ebamugavuste pärast, püüame selle vea kiiresti parandada.

  • Eesti filmi andmebaasi 10. aastapäeva tähistav konverents 12.12.2022

    18.11.2022

    Eesti filmi andmebaasi 10. sünnipäeva tähistav konverents „Kultuuriandmed – kellele ja milleks?“ toimub esmaspäeval, 12. detsembril 2022 kell 9.45-15 Tallinna Ülikooli BFM kinosaalis Narva mnt 27.

    MTÜ Eesti Filmi Andmebaas alustas tegevust detsembris 2007 ja Eesti rahvusfilmograafia veebis www.efis.ee avati 12.12.2012. Niisiis on põhjust tähistada nii 15ndat kui 10ndat aastapäeva. Tänaseks sisaldab andmebaas kirjeid üle 19 000 filmiteose ja üle 31 000 filmitegija kohta, lisaks ulatuslikku andmestikku meie filmikultuurist. Andmebaasi veebilehte külastab keskmiselt 400 000 inimest aastas 185 riigist. Andmestik on saanud ka teadusliku uurimise objektiks. Tähistame seda digiajastu perioodi konverentsiga, et mõtestada kultuuriandmete rolli ja olulisust. Kõnelevad minister Tõnis Lukas, teadlased Indrek Ibrus, Maarja Ojamaa, Mila Oiva ja Elen Lotman, eksperdid Sten-Kristjan Saluveer, Eva Näripea ja Mikk Rand. Konverentsiks ilmub „Filmistatistika vihik 1912-2022“.

    Konverentsi korraldavad MTÜ Eesti Filmi Andmebaas, Eesti Filmi Instituut, TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituut ja TLÜ Meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskus MEDIT.

    Konverentsi kava leiate siit. Huvilised on teretulnud!

  • Veebi kujunduse uuendamine

    25.10.2022

    Anname teada, et alustasime täna meie veebilehe kujunduse ja linkidesüsteemi mõningast muutmist ja parendamist. Lähimate nädalate jooksul võib seetõttu esineda häireid bänneritele klikkimisel. Vabandame ebamugavuste pärast, püüame selle perioodi kiiresti läbida.

  • Biograafilise leksikoni uuendamine

    24.05.2022

    Alustasime andmebaasi biograafilise leksikoni uuendamist. Tegemist on mahuka tööga, mis kestab nähtavasti kogu järgmise poolaasta. Tööprotsessi jooksul näeb leksikoni lehekülg mõnda aega "poolik" välja, ent iga päevaga lisandub uut informatsiooni. Vabandame ajutise ebamugavuse pärast.

  • Andmebaasi esilehekülje korrastamine

    28.03.2022

    Anname teada, et aprillikuus toimub andmebaasi esilehekülje lingistruktuuri korrastamine.. Sel perioodil võib esineda lühiajalisi probleeme mõnede otsingutega. Püüame võimalikud ebamugavused kiiresti kõrvaldada.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm