Avaleht » Filmiliigid

Dollarid (1929)

Tummfilm, pole säilinud

Mängufilmid | Draama

Huviinfo

Filmi saamisloost

1928. aasta suvel Berliinist naasnud Konstantin Märska, varustatud tõhusa filmitöökogemusega, asub Tallinnas energiliselt tegutsema. Siinmail ennenägemata tempoga laseb ta ühe aasta jooksul (aprill 1929 - märts 1930) välja koguni neli uut mängufilmi.
Paas, 1980, lk 145.

Esimene neist oli "Dollarid" (1929), melodraamatiliste sugemetega salongifarss, mis algse idee järgi üritas välja naerda väikekodanlikku mentaliteeti ja alpust. Märskal see siiski ei õnnestunud, satiiriline ainekäsitlus asendus ekraanile jõudes sentimentaalsega. Film võeti üles peamiselt sisevõtetena, mis ajakirjanduse andmeil tehti Estonia-Filmi vastvalminud ateljees Tallinnas, kuid üks teose lõpustseene - peoõhtu (ball) - filmiti Estonia teatri punases saalis.
Filmileht, 1929, nr 19, lk 7, 10.

Linateose valmimisprotsessist Estonia-Filmi ateljees annab aimu 1929. aasta Filmilehes nr 19 avaldatud huvitav reportaaž, kus kirjeldatakse ühte võttepäeva järgmiselt: ""Dollarid" on esimene film, mis valmib selles ateljees. K. Märska on lasknud endale ehitada kontoriruumi, kus tulevane dollarite-pärijanna Evi (Sisy Pinna) teenib. Kontor on tõesti "perfekt" vähimagi üksikasjani. /.../ Ülal riietetoas käib samuti kiire ettevalmistus. Seal jumestab hr. Toffer tegelasi enne aparaadi ette astumist, teeb nende huuled punaseks, silmad tumedaks ja näo valgeks. /.../ Alata, hüüab lavastaja ja kohe kostab aparaadi tume surin." Järgneb kirjeldus stseenist: "Masinakirjutajad istuvad igavledes pultide taga, suitsetavad, loevad romaane, flirdivad meesametnikkudega... on ju "vana" väljas ja seepärast tööpaus. /.../ Pärast mitmekordset kordamist õnnestub võte. Nüüd operaatoril tuleb teha lugematul arvul võtteid igast asendist. /.../ Siis lastakse tegelased väikesele pausile ja hakatakse filmima Sisy Pinnat eraldi."

Filmi vastuvõtust

"Dollarid" esilinastus Tartus kinos Apollo 23. aprillil 1929, joostes seal kuni 27. aprillini. Tallinna kinos Rekord oli film ekraanil 9 päeva - 7. kuni 15. maini. Kriitika filmi ei hellitanud. Hoolimata mitmete tunnustatud  teatrinäitlejate (Paul Pinna, Betty Kuuskemaa) osalemisest filmis tabas seda kriitikute üksmeelne halvakspanu. Uudisteosele heideti ette sisutühjust ja välismaiste salongilugude jäljendamist. Etteheited tabasid nii filmi käsikirja kui lavastust, Mihkel Lepperi lavastajatöö tunnistavad kõik arvustajad asjatundmatuks. Richard Janno pahandab Postimehes, "miks see salongivärk on lavastatud täielikult Ameerika elust, Ameerika miljöö, kommete ja tüüpidega." Tegelaste nimed on küll eestikeelsed, kuid me "ei leia sealt ühtki joonekest meie elust ja olust. Kõik on nii võõras ja võlts, et nuta."
Paas, 1980, lk 147-148.

Samas kiidetakse filmi tehnilist teostust ja Märska operaatoritööd - "ateljeevõtted on esmakordsetena vägagi hästi õnnestunud," märgib anonüümne arvustaja 1929. aasta 22. aprilli Päevalehes oma esmamuljetes pärast filmi tutvumisläbivaatust. Näitlejatest tõstab sama arvustaja esile prl Sisy Pinnat, kes näitavat "tõelikult elustunud mängu", samal ajal kui hr Mihkel Lepper "noore armastajana oli elutu ja kuiv."

Allikad:
Paas, V. (1980). Olnud ajad. Tallinn: Eesti Raamat, lk 145- 148.
Eesti film "Dollarid". Tehniliselt samm edasi (1929). Päevaleht, nr 107, 22. apr, lk 1.
"Dollarite" lühike sisukokkuvõte
(1929). Filmileht, nr 19, lk 6-7.
Visiit kulisside taha. Kuidas sündis uus Eesti kinoteos "Dollarid" (1929). Filmileht, nr 19, lk 10.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm