Avaleht » Filmiliigid

Mälestused

Asko Kase

Noorele režissöörile Asko Kasele, kes tollal õppis alles Balti Filmi- ja Meediakoolis, oli see esimene täispikk mängufilm. Allpool mõned väljavõtted tema pärast linaloo valmimist antud usutlusest Eesti Ekspressile:
“Ma lugesin “Detsembrikuumuse” esialgset  treatment’i poolteist aastat tagasi ja ma võtsin selle vastu kohe ning täiesti kindla südamega. Just olid toimunud nn aprillisündmused Tallinnas, minu akna all oli kõik sodiks pekstud ja tahes-tahtmata tekkis seos 1924. aasta sündmustega,” meenutab ta.

Õpingute katkestamist filmi nimel ta ei kahetse, sest saadud kogemused väärisid mängu. “Kahe pooliku asemel valisin täieliku pühendumise filmile ja arvan, et see tasus ära. Õppisin palju alates loo ümberkirjutamisest stsenaristidega (Lauri Vahtre ja Mihkel Ulman), proovidest ja võtetest kuni filmi helindamiseni Hollywoodis.”

Filmi valmimise vaevadest: “Füüsiliselt oli kõige kurnvam võtteperiood, mis kestis peaaegu kaks ja pool kuud. Mitmesaja-aastase tolmuga kopitavatest keldritest miinus kahekümne kraadise pakaseni vaksali võtetel. Nende äärmiselt ebamugavate tingimuste juures pidi nupp igal hetkel sadat tera nokkima. Aga igal asjal elus on vähemalt kaks külge. Tänu meeskonnaliikmeid murdnud külmale auravad näitlejate suud ekraanil peaaegu igas kaadris ja see on väga ehe.”

Meenutades juubelifilmi helindamist USAs tõstab Kase esile sealset töökultuuri ja erilist optimismi. “Optimism on Hollywoodis ja Ameerikas üldse üks peamisi tunnusjooni. Tagasihoidlikul ja skeptilisel eestlasel võib see esialgu jalad alt lüüa. Minuga läks äärepealt samamoodi. Awesome! Huge! Great! Positiivseid hüüdeid kuuleb igal sammul./…/ Tegelikult on see ülevoolav optimism Hollywoodis liikumapanev mootor. /…/ Need inimesed tegid meile pooltasuta tööd ja nad olid filmi nimel valmis surema. Meie helikujundaja Solange Schwalbe, hüüdnimega Solange of  Hollywood, võitis päev enne minu saabumist LAsse “John Adamsi” eest Emmy. Ta oleks võinud sülitada mingi suvalise Eesti filmi peale. Aga talle läks see korda ja kõike, mis neile Ameerikas korda läheb, teevad nad suure innuga.”  

Tõnson, M. (2008). “Detsembrikuumus” – kuidas Hollywoodis elu ja surma peale Eesti Filmi heaks tööd tehti. Eesti Ekspress: Areen, 9. okt.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm