Avaleht » Filmiliigid

Polaarrütmid (2005)

Dokumentaalfilmid Kestus: 26:44

Huviinfo

Filmist kriitiku pilguga

Krista Maajärv iseloomustab filmi ajakirjas Teater. Muusika Kino (nr 12, 2005) ilmunud artikli alaosas „Rütmikad jääväljad ja „hull” naine“. Ta leiab, et "lugu "Polaarrütmid" köidab vaatajat ootamatu vormilahendusega. Fred Jüssi pealeloetud vaimukas tekst põhjamaade salsatantsijatest kui eriskummalisest linnuliigist, lumi ja jää kombineerituna higiste tantsijate ja kuumade salsarütmidega loovad filmist huvitava kogumulje. Samas aga jääb vajaka sisust, sellest, et vaataja tunneks, et lugu jookseb, ning suhestuks sellega. Autor Katharina Grepp lahkab teemat, kuid lugu ja karaktereid, kelle kaudu saaks sellele teemale kaasa elada, täielikult ei teki ning seetõttu jääb salsamaailm sinna mitte kuuluvale inimesele võõraks ja kaugeks.
Õnneks vaadeldakse filmis lisaks salsale ka fenomeni, et mehi ei ole Eestis tavaliselt kunagi piisavalt, kui tantsuks või muuks isetegevuseks läheb, samal ajal kui Soomes leidub neid päris parajalt, ning selle teemaga tekib eesti naistel kohe kindlasti side.“
Maajärv, K. (2005). Eestluse kütkes. Teater. Muusika. Kino, nr 12, lk 118.

Jürgen Rooste: „Katharina Grepi “Polaarrütmid” matkib koomiliselt loodusfilmide malli, kuni selleni, et Fred Jüssi on sisse lugenud saatetekstid, loodusfilmi kommentaariumi erilisese liigi Salsaria Estonica kohta. Selline iroonilisele võttele rajatud film Eesti “salsatajate”, tantsuhuviliste kogukonnast, grupist. Sotsiaalne läbilõige, mall tuleb välja siitki: filmi üks juhtmotiiv on see, et vaid neljandik salsatajatest on mehed. Filmi teine võimalik pealkiri võinukski ehk olla “Kuidas oleks teise tüdrukuga tantsida?”. Aga abi tuleb miljoni sauna maalt Soomest, täpsemini Tampere salsakogukonnast, kellega korra aastas ühine tantsuüritus korraldatakse. Kaunis, nii kaunisti on üles filmitud soomlaste iga-aastane avanto-salsa saunaesisel, kümnekraadises pakases.
Grepp on teinud täiesti korraliku “väikeste asjade” filmi, muheda pehme huumoriga, salsatantsu kuumade iluhetkedega. See pole muidugi mingi suur valufilm, aga küsib oma küsimised sellises vormis, et tõepoolest, paneb järele mõtlema: miks eesti mehed siis kaunite tütarlastega salsat tantsima ei lähe?“
Rooste, J. (2005). Millised on eesti mehed ja naised? Sirp, 23. sept, lk 16.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm