Avaleht » Filmiliigid

Huviinfo

Filmi saamisloost

1930. aasta mais teatab Rahvaleht, et kaitsemimisteerium on teinud Theodor Lutsule ülesandeks teha suurem propagandafilm sõdurite elust 4-5 osas. Samal aastal valmibki tal tellimuslik õppefilm "Noorsõduri esimene päev", mis on ühtlasi tema teise mängufilmi "Vahva sõdur Joosep Toots" aluseks. Lutsu valimine sõjaväeteemalise filmi autoriks oli igati õigustatud, oli ju tal juba lavastatud "Noored kotkad (1927) ning mis peamine - Theodor Luts endise kutselise sõjaväelasena (lõpetanud sõjakooli) ja Vabadussõjast osavõtjana oli hästi kursis sõjaväe-eluga.

Mängufilmis "Vahva sõdur Joosep Toots", mis valmib 1930. aasta sügisel, on Theodor Luts lisanud õppefilmis jäädvustatud kroonikakaadritele lavastatud episoode oma venna kirjanik Oskar Lutsu kangelastest Tootsist-Teelest. See Theodor Lutsu filmiloomele omane tahk - ühendada dokumentaalset materjali mängulisega (mida ta muide kasutab ka oma järgmisel aastal ülesvõetud vaatefilmis "Kas tunned maad...") ning tema eksperimendid selles vallas pole Theodor Lutsu loomingu retseptsioonis paraku seni piisavalt tähelepanu pälvinud, leiab Karol Ansip (Ansip, K., 2007, lk 115).  

 “Vahva sõdur Joosep Toots” on komöödiafilm sõdurite igapäevaelust, mis tehtud sõjaväe propageerimiseks. Filmi lavastaja ja operaator on Theodor Luts, teiseks lavastajaks üks peaosatäitjatest Arnold Vaino, käsikiri Alfred Rüütlilt. Filmi reklaamkuulutuse (6.11.1030) kinnitamata andmeil on käsikirja redigeerinud ja täiendanud tema vend Oskar Luts. Esimest korda eesti mängufilmis on siin ulatuslikult kasutatud kroonikakaadreid meie kaitseväest, filmis on Luts esmakordselt kohati kasutanud (lahingumüra edasiandmisel) ka heli (Paas, 1980, lk 140). Tegelastena astuvad linaloos üles Vanemuise näitlejad Arnold ja Linda Vaino (peaosades), Vambola Kurg ja filminäitleja Alfred Rüütli. Kaasa löövad kõik Eesti sõjaväeosad ja Vanemuise lavakoor.  

Filmi vastuvõtust

Film esilinastus edukalt Tartu kinodes Central ja Apollo 6. novembril 1930. Tallinnas jooksis film Grand- Marinas alates 14. novembrist. Esietendusel jagas publik ohtralt "aplodismente", mis meil on üsna tavatu - märgib Postimehe (8. nov 1930) arvustuses Richard Janno.

Ka kriitika oli linateose suhtes üldiselt kiitev ja heasoovlik. Sama Postimehe arvustaja peab filmi meie oludes väga õnnestunud filmisaavutuseks, lisades, et film on tehiliselt samal tasemel välismaa filmitoodanguga. Kokkuvõttes kirjutab Richard Janno: ""Joosep Toots" on sisuliselt tuumakas, tehniliselt laitmatu, kindlajooneliselt teostatud motiivistikuga ja lopsaka huumoriga varustatud film, mille jälgimine pakub täielist rahuldust nõudlikumale kinosõbrale." Kui filmi tehnilise külje ja operaatoritööga on rahul kõik teisedki arvustajad, siis Karl August Hindrey oma Päevalehe (15. nov 1930) arvustuses  heidab filmile ette naiivset käsikirja ja liigselt venitatud Tootsi süžeeliini, leides, et filmi lavastatud episoodid jäävad alla selle dokumentaalosadele meie sõdurite elust. 

Kinnitamata andmetel olevat Theodor Lutsul õnnestunud "Joosep Toots" ka välismaale müüa (Eesti filmi 20 aastat).

Filmi reklaamkuulutus Postimehes 6. novembril 1930:

Central - Apollo. Täna, 6. nov. alates ja edasi kahes paremas kinos korraga! Näitame Th. Lutsu filmiproduktsiooni poolt valmistatud esimest Eesti suurfilmi VAHVA SÕDUR JOOSEP TOOTS 10 osas. Filmi peaosades esinevad Vanemuise näitlejad: A. Vaino, L. Vaino, V. Kurg ja filminäitleja A. Rüütli.

Filmis on kaastegevad Eesti kaitsevägi, mere- ja õhulaevastik ning Vanemuise lavakoor. Filmi käsikirja on kokku seadnud hr. A. Rüütli, redigeerinud ja täiendanud kirjanik O. Luts. Operaator Th. Luts. Ehitused kunstnikelt K. Bergmann´ilt ja J. Ilus´alt. Film jookseb laulukoori, muusikakoori ja lõõtspilli koori saatel. Muusikajuht hra M. Blioch ja laulukoori juht hra P. Rachmanin.

Allikad:
Ansip, K. (2007). Sissevaateid eesti dokumentaalfilmi I. Teater. Muusika. Kino, nr 6, lk 111-117.
Eesti filmi 20 aastat (1934). Postimees
, 28. juuni, lk 7.
Hindrey, K. A. (1930). Vahva sõdur Joosep Toots. Eesti kinolint. Päevaleht
, nr 312, 15. nov, lk 7.
Janno, R. (1930). "Vahva sõdur Joosep Toots". Th. Lutsu uuem filmitoode "Centralis" ja "Apollos". Postimees
, nr 304, 8. nov, lk 6.
Paas, V. (1980). Olnud ajad. Tallinn: Eesti Raamat, lk 138-140, 185.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm