Avaleht » Filmiliigid

Karikakramäng: Promenaad (1977)

Esimene film kassetist Karikakramäng

Kurt Vonneguti jutustuse "Pikk jalutuskäik igavikku" ainetel

Mängufilmid | Armastusfilm Kestus: 26:00

Huviinfo

Film kuulub noorte filmialmanahhi "Karikakramäng" (1977). Tegemist on Peeter Urbla diplomitööga NSVL Kinokomitee kaheaastaste kõrgemate stsenaristide ja režissööride kursuste lõpetamisel. Filmi kunstiline juhendaja on Andrei Tarkovski, kes viibis kolm päeva ka võtteplatsil.

“Promenaad” kavandati algul luua Kurt Vonneguti novelli “Pikk jalutuskäik igavikku” (1960) ainetel, kuid Andrei Tarkovski soovitusel on käsikirjas tehtud nii palju parandusi ja muudatusi, et lõppkokkuvõttes on filminovell loodud Peeter Urbla originaalstsenaariumi järgi.

Tootmine: 03.09.1976-01.09.1977

Filmi valmimisprotsessist:

Peeter Urbla: "Alguses oli mõte teha „Promenaad“ Urmas Kibuspuu ja Rita Raavega, aga Tarkovski ei usaldanud neid hästi ja ütles, et kindla peale tuleb võtta sellised näitlejad, kes ikka vastu peavad ja kes ikka teevad. Ma arvan, et see ei olnud õige otsus. Kuskil kümme aastat peale proovivõtteid ma nägin seda näitlejaproovi /---/ ja suu jäi lahti, kui hea see oli.“

Esialgses lavastusprojektis oli palju objekte. Lõpuks toimus kõik ühes majas. Miks?

Burmani majad Tallinnas olid kõik nagu teada ja läbi käidud ja arutatud. Praegu on see üles vuntsitud ja suhteliselt iseloomutu oma klubilises vormis, aga tollel hetkel elas seal üks TPI õppejõud, arhitekt. See maja oli nagu aardeait. Suur maja, seal oli igasuguseid käike, treppe, uksi, mis andsid niisuguse võimaluse, et seal võis seda teekonda ette võtta. Ta oli tol hetkel sellises kummituslikus seisukorras.

Stsenaariumi kirjutasin ise. Selle kirjutamisel olid nagu mingid etapid. Alguses sai see päris hästi valmis kirjutatud, aga siis tuli sügis kätte ja tollal, veel väga erga kunstiajaloolase haridusega, ei leidnud ma sellele pildi ekvivalenti, ning siis järsku plahvatas - selle võiks teha hoopis ühes majas. Ja jalutuskäik oleks mingil määral sümboolne ning rohkem nö sisene. Kõige veidram oli see, et kirjutamine toimus isegi peale seda, kui meil oli mingisugune osa filmitud.

Kui me filmi põhiosa olime ära filminud, tuli Tarkovski ja hakkas juhendama. Nagu me juhendamist ette kujutame – et ta tuleb ja analüüsib ja räägib sinuga. Ta ei teinud seda. Ta esitas mingeid küsimusi, ja ütles, et mõtle selle peale. Meenutades tundub mulle tema taktika selline, et ta taotles sinu ummikusse ajamist, et sa hakkasid intensiivselt välja mõtlema isegi veidraid ja hullumeelseid ideid. Et tekitada loosse mingisugune närv. Siis oligi niimoodi, et filmi paar päeva lõpuvõtteid tegime sellise jonksu sinna sisse. Ma ei tea, kas ta sellisena paremini töötab, tõenäoliselt töötab."

Priit Vaher, kunstnik-lavastaja: "Tol ajal tehti põhiliselt dekoratsioonidega – siseruumid olid dekoratsioonidega, aga meie ei ehitanud ühtegi dekoratsiooni, vaid kohandasime valmis ruume. Need olid väga erinevates paikades. “Promenaadi” lavastusprojektis oli kavandatud hästi palju erinevaid objekte, aga lõpuks tegime ikka seal ühes samas majas (Burmani maja Kadaka teel - toim), mis oli metsikult räämas. Kui me sinna läksime, siis esimesel korrusel oli kohti, kus lae toestuseks olid prussid alla pandud. Erinevaid väikseid tube oli seal, ja suur köök, kus oli kuus-seitse gaasipliiti. Tähendab, nii palju peresid oli seal majas elanud – igal oli oma pliit.

Kõikjal oli metsikult palju ämblikuvõrke, sodi. Seda sai sinna veel juurde pandud. Nii et ma tegin seal niisugust asja, et vana sukkpüksi laba sisse sai pandud natuke tsemenditolmu ja seda siis igale poole raputatud. Sellega saavutasime mahajäetuse tunnet."
Käsikirjalistest intervjuudest Jaak Lõhmusele (2011) saate "Kaader" jaoks.
Kaadris: Karikakramäng. ETV eetris 27. jaanuaril 2012, http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=124809 (4.08.2012).

Filmi venekeelne dublaaž on tehtud stuudios Tallinnfilm 1978. aastal. Elle Kulli rolli seadis vene keelde Jelena Solovei.
Dubleerijate täisnimekiri: http://www.kino-teatr.ru/kino/movie/sov/1321/titr/ (07.12.2011).

Eesti filmikunsti uus laine

1970ndate lõpupoole ja järgmise kümnendi alguses räägiti Eesti filmikunsti uuest lainest. Filmindusse tuli korraga mitu noort lootustandvat režissööri ja operaatorit, keda kohe märgati. Need olid Peeter Simm, Peeter Urbla, Toomas Tahvel, Valentin Kuik, Helle Karis, Olav Neuland, Arvo Iho, Ago Ruus, Raul Tammet, Elo Tust, Mark Soosaar.

Uue laine esimene värske tuulepuhang tekkis noorte filmialmanahhiga "Karikakramäng" (1977). Kolmest novellist koosnevas almanahhis, millest kahe novelli kunstiline juhendaja oli Andrei Tarkovski, näitasid oma lavastajaoskusi debütandid Peeter Urbla, Toomas Tahvel ja Peeter Simm. Kõiki neid filmis andekas operaator Arvo Iho.
Orav, Õ. (2003). Tallinnfilm I. Mängufilmid 1977-1991. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk 54.

Noored olid ka kunstnik Priit Vaher, näitlejatest Külliki Tool ja Arvo Kukumägi.

Filmikriitikuna debüteeris tollal veel VGIKi üliõpilane Lauri Kärk, kes oma esimeses filmiretsensioonis „Aastavahetuse filmimõtisklus“ (Sirp ja Vasar, 6.01.1978) mõtiskleb seoses värske filmikassetiga „Karikakramäng“ sellest, kas eesti filmikunstis on toimumas põlvkondade vahetus ja kas selleks on ka soodne pinnas.
Orav, Õ. (2004). Tallinnfilm II. Mängufilmid 1977-1991. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk 11.

Filmi kunstiline juhendaja oli Andrei Tarkovski, kes oli Tallinnfilmi palgal aasta aega (1.09.1976-31.08.1977) palgaga 350 rbl kuus.
R-1707, sü 1604.

Filmialmanahh "Karikakramäng"

Noorte lavastajate filmialmanahhi kavandati Tallinnfilmis juba 1960. aastatel, aga kavatsus sai teoks kümmekond aastat hiljem (1977), kui stuudio uueks peatoimetajaks sai Lembit Remmelga järel Enn Rekkor. Uue noortekasseti lubas Tallinnfilm ekraanile tuua juba aasta pärast. Paraku läks rohkem kui 20 aastat enne, kui kinno jõudis Peeter Urbla toodetud almanahh “Kass kukub käppadele”.

Filmialmanahh “Karikakramäng” jooksis kinodes nädalapäevad, see-eest jäi pikemaks ajaks ringlema filmiklubides. Uute tegijate tulek tekitas poleemikat. Näiteks noor filmikriitik Lauri Kärk oli oma märkustes üsna salvav, teatrilavastaja Ingo Normet kaitses debütante. Samuti toetas kolleege oma mängufilmist unistav Mark Soosaar.
Telesaade „Kaadris: Karikakramäng“ (2011), ERR, http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=124809 (4.08.2012).

Huvitavat vaatamist lisaks:

Telesaade „Kaadris: Karikakramäng“ (2011), ERR, http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=124809

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm