Avaleht » Filmiliigid

Jumalaga (2004)

Dokumentaalfilmid | Teekonnafilm Kestus: 28:00

Huviinfo

Tekstid filmilindilt

12. september 2002, Tallinn

18. september, Taize/Prantsusmaa

4. november, Ota küla/Portugal

13. november, Tarragona/Hispaania

20. november, La Vallette/Prantsusmaa

1. detsember, Zürich/Shveits

11. detsember, Pariis/Prantsusmaa

Keit Viimne 1993-1995

Filmi saamisloost

Kümneminutine „Kuhu lähed?” („Quo vadis?”, 2003) pälvis ülemaailmse UNICA festivali pronksi ning pärjati parimaks Põhjamaade ja Eesti amatöörfilmiks. Kullar oli siis kahekümne kolme aastane ja saavutanud filmiamatööride seas peaaegu kõik, mis võimalik. Aeg oli edasi liikuda. Koos Meelis Veeremetsaga, kellega Kullar oli Kullos sõbraks saanud, otsustati minna Tallinna Pedagoogikaülikooli filmi eriala katsetele. Jüri Sillart võttis tookord vastu oma esimest kursust. Kullar oli üsna enesekindel, Meelis tohutult närvis. Mõlemad jõudsid viimasesse vooru — Meelis sai sisse, Kullar mitte. See oli auhinnatud tulevikulootusele päris kõrgelt kukkumine. Ta oli kogu hingest tahtnud sinna kooli saada.

„Kui ma peaksin praegu katsetele minema, ega ma siis ka kõrgeid punkte ei koguks. Ma olen loominguliselt ergas või hell, kui on väga soodne olukord. Kui lihtsalt öeldakse, et ole loov ja tee, siis ma ei ole millekski suuteline.“

Asja muutis traagiliseks veel see, et just filmikooli katsete ajal oli Kullar saanud Theodor Lutsu filmipäevadelt Eesti Filmi Sihtasutuse välja pandud Noore Filmilooja stipendiumi — 10 000 krooni. Kullar otsustas võtta selle raha ja minna oma kõikehõlmava pettumusega Euroopasse rändama. Ta hääletas neli kuud, käis läbi kristlikud ja hipikommuunid ning istus isegi paar päeva Šveitsis vangis. Kullarile, kes polnud varem nädalatki Eestist ära olnud, oli see suur kogemus. Ta oli üksi, lihtsalt „inimene kaameraga”, kes jäädvustas endaga toimuvat. Selle materjali põhjal valmis pooletunnine dokumentaalfilm „Jumalaga” (2004). Reisipäeviku vormis, isikliku kirjana filmi pühendas Kullar oma väikevennale, kes sai noorelt surma.

„Tegelikult oli selleks ajaks venna surmast juba seitse aastat möödas, aga elasin ikka veel leina läbi. Meil peres läks kuidagi niiviisi, et sellest ei räägitud ja tegeldi leinaga vaikuses. See jättis mulle kui kasvavale puberteetikule tugeva jälje. „

Filmi „Jumalaga” montaaž viis Kullari kokku operaatori-produtsendi Erik Norkroosiga, kes oli noorena samuti Kullo filmiringis käinud ja selleks ajaks asutanud oma tootmisfirma Rühm Pluss Null. Selle märgi all teeb Kullar tänaseni oma autorifilme.

Pikkov, H. (2011). Persona grata: Kullar Viimne. Teater. Muusika. Kino, nr 4, lk 125-128.

Filmist meedias

Sulev Teinemaa: „Tallinna ülikoolis filmi ja video erialal õppiv Viimne on oma viimaste filmidega "Kuhu lähed?" ja "Jumalaga" suurt tähelepanu äratanud ning juba hulga auhindu pälvinud. "Jumalaga" on tõsieluline road-movie, mis viib mitmetesse maadesse noorte usklike kokkusaamistele, nende laagritesse ja kommuunidesse. Erinevast rahvusest noorte mõtte- ja väärtushinnangute paabel on vormistatud põnevasse raami, peategelast ennast ei näidata, kogu lugu esitatakse tema jutustusena väikevennale.“
Teinemaa, S. (2005). Maardus peeti viiendat korda filmifestivali. Sirp, 17. juuni.

Olev Remsu: „...asi oli üpris rahuldavalt üles võetud, sõnum jäi lahjaks, ehkki surm peaks sisaldama midagi tõsist ja sügavat, muidu pole mõtet selle teema kallale asuda. Surm ei tohi olla odav.“
Remsu, O. (2004). See asi pluss midagi muud. Sirp, 12. nov, lk 17.

Tõnu Aru: „Festivali peaauhinna võitis Tallinna ülikooli (TLÜ) filmi ja video õppetooli tudeng Kullar Viimne tõsielufilmiga "Jumalaga", mida võib vaadelda kui autori kirja oma vennale pärast pikka teekonda läbi Euroopa ja kohtumisi kristlaste kokkutulekutel. Ühtlasi tunnistati see linateos parimaks üliõpilasfilmiks. Lisaks sai "Jumalaga" ka Max Reikteri (eestiaegne filmiamatöör, kes filmis 1944. aasta 9. III Tallinna põlemist) rändauhinna kui parim tõsielufilm.“
Aru, T. (2005). Amatöörid pidasid 40. festivali. Sirp, 29. apr, lk 17.



Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm