Avaleht » Filmiliigid

Kaks paari ja üksindus (1984)

O. Henry jutustuste ainetel

Telemängufilmid | Draama Kestus: 71:50

Huviinfo

Tallinnfilmi sünopsis

O. Henry novellide tegevus toimub 20.sajandi alguse New Yorgis. Novelle ühendavad filmi peategelased, kasuahne ja julma ühiskonna heidikud, suudavad siiski säilitada oma inimväärikuse ning puhta tundeilma.
Orav, Õ. (2004). Tallinnfilm II. Mängufilmid 1977-1991. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk 328.

Filmistsenaariumi aluseks on ameerika kirjaniku O. Henry viis lühijuttu: "Ulyss ja koerataltsutaja", "Viimane puuleht", "Pööningutuba", "Möbleeritud tuba" ja "Vene sooblid". Ühte peategelast mängib noor Urmas Ott.

William Sydney Porter (11.09.1862 –05.06.1910) oli ameerika kirjanik, kes kasutas kirjanikunime O. Henry. Tema lugude üllatavatest lõpplahendustest on tekkinud mõiste O.Henry lõpplahendus. Porteri teine eesnimi oli tegelikult Sidney, ta muutis nime kirjaviisi alles 1880ndatel ajakirjanikuks hakates.

William Sidney Porter sündis Worth Place nimelises farmis Greensboros, Põhja-Carolina osariigis. Tema isa Algernon Sidney Porter oli arst. Porter oli kolmeaastane, kui tema ema suri tuberkuloosi ja William kolis koos isaga isapoolse vanaema juurde. Ta lõpetas 1876. aastal põhikooli, mida pidas tema tädi ja astus Linsey Streeti keskkooli. 1879. aastal asus ta raamatupidajana tööle oma onu apteegis ja 1881. aastal, kui ta oli 19-aastane, anti talle luba töötada apteekrina. 1882. aastal kolis Porter Texasesse, kus ta töötas alguses La Salle piirkonnas asuvas farmis lambakarjuse ja sulasena. Pärast Austinisse kolimist töötas ta järgnevatel aastatel muuhulgas apteekrina ja ajakirjanikuna. Texases elades õppis Porter ka hispaania keelt.

1887. aastal põgenes Porter 17-aastase, varakast perest pärit Athol Estesiga. Tüdruku perekond oli suhte vastu, kuna nii Athol kui ka Porter põdesid tuberkuloosi. Athol sünnitas 1888. aastal poja, kes varsti suri. 1889. aastal sündis tütar Margaret. 1894. aastal asutas Porter humoristliku nädalalehe The Rolling Stone. Samal aastal lahkus ta kassaametniku ametikohalt Austini First National Bank´is, kuna teda süüdistati pangapettuses. 1895. aastal lõpetas The Rolling Stone ilmumise, Porter kolis Houstonisse ja hakkas kirjutama ajalehele Houston Post. Varsti pärast seda ta vangistati Austinis sooritatud pettuse pärast. Porter vabastati kautsjoni vastu, aga päev enne seda, kui ta pidi astuma kohtu ette, 7. juulil 1896, põgenes ta kõigepealt New Orleansi ja hiljem Hondurasesse. Kui ta sai 1897. aastal teada, et ta naine on suremas, pöördus ta Ühendriikidesse tagasi ja palus kohtult armu. Athol Estes Porter suri 25. juulil 1897. Porter mõisteti pettuse eest viieks aastaks vangi. Ta asus oma karistust kandma 25. aprillil 1898 Ohio osariigi vanglas. Ta vabastati hea käitumise eest kolme aasta pärast, 24. juulil 1901. Vanglas olles kirjutas Porter oma tütre ülalpidamiseks vähemalt kaksteist jutustust. Ta ei tahtnud, et lugejad saavad teada, et ta on vanglas ja sellepärast hakkas ta kasutama pseudonüümi "O. Henry". Üks arvamus on, et  Porter laenas nime Orrin Henry nimeliselt valvurilt. Teise allika järgi oli nimi pärit perekonna  Henry-nimelise kassi hüüdnimest "Oh Henry!" Guy Davenport on pakkunud, et nimi on lühendatud vorm vangla Ohio Penitentiary nimest. Täiendavat hämmingut nime asjus tekitab see, et ühes novellis kasutas Porter ”täisnime” Olivier Henry.
http://fi.wikipedia.org/wiki/William_Sydney_Porter   (29.11.2012).   

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm