Avaleht » Filmiliigid

Maja (2007)

Dokumentaalfilmid Kestus: 26:06

Huviinfo

Autorid oma filmist

Režissöör Mart Arjukese: „Kuigi teema, mida „Maja” käsitleb, on paljude jaoks väga isiklik ja dramaatiline, on film üldiselt pigem kerges võtmes. See võiks olla umbes nagu briti huumor – asi on tõsine, aga me võime selle peale ikka elutervelt muiata. Filmitegelasi näeme koosolekukeskkonnas ja tavasituatsioonis. Inimene võib olla oma kodus täiesti tasakaalukas inimene, aga ühistukoosolekul tärkavad temas mingid ürgsed karjainstinktid. Koosolekud muutuvad kohati parajaks tsirkuseks. Jüri on siduvaks tegelaseks, kes samas spetsialistina jagab ka kommentaare. Filmil on kaks põhiideed – hoolimatus ühisomandi vastu ja kooselamise võimalikkus. Peale jääb siiski see viimane. See on ennekõike film erinevate inimeste ühisest elust sama katuse all ja sellest kui raske on neil isegi lihsates küsimustes ühist keelt leida.“

Produtsent Kätlin Jensen: „„Maja” teema puudutab enamikku Eesti elanikkonnast – kortermajas elamine ja sellega kaasnevad probleemid. Tundub, et eestlastel on suur probleem ühisomandi haldamisega. Sõna „enda oma” on meil erilise kõlaga. Võib-olla on sajanditepikkune võõra võimu all elamine jätnud sügava jälje, kus kõik mitteisiklkik oli võõra valitseja oma. Igatahes tundub, et hoolt kantakse ainult selle eest, mis on täielikult oma, muu ei lähe väga korda. Kui korteriuks sulgub, siis väljapoole jääv ei ole meie oma – vähemasti tundub nii. Selge, et pika ajaga juurdunud arusaamu mõne aastaga ei muuda, aga korteriühistute asjaajamistes esineb ka lausrumalust. Isegi pealtnäha lihtsa küsimuse lahendamisest võib koosolekul kujuneda suurekaliibriline tsirkus, kus ägedamad showmehed-naised oma retoorikaanded käiku lasevad.“
Allikas: EFSA andmekogu

Filmist meedias

Sulev Teinemaa: „Teadagi, et mitmekorruseline kortermaja kutsub esile hulga probleeme. Käesoleval juhul on vaatluse all Tallinna Erika tänava kahe kortermaja elanike eluolu ja mured. Küll armastavat koridore külastada narkomaanid, küll olevat naabrid joodikud, kanalisatsioon haiseb ja keegi ei korista koridori; laes ei vahetata läbipõlenud pirne ja turvalukud haihtuvat alalõpmata. Kõige sellega peab tegelema elukutseline koosolekute läbiviija ja nõustaja Jüri. Tragikoomilises loos sõimavad naabrid üksteist rõvedalt ja muidugi saab oma jao Jüri, kes jalutavat ainult portfelliga ringi ja võtvat raha vastu. Kui nõustaja ametit polevat olnud, olevat asjalood iseenesest paika loksunud. Jüri elab koos mitme koeraga, käib aeg-ajalt jõutrennis, joob õhtuti punast veini ja püüab päeval tulutult käratsevate pensionäridega üht meelt leida. Üsna igapäevane lugu.

Balti Filmi- ja Meediakooli lõpetanud Mart Arjukese(1980) on teinud mitu päris head lühimängufilmi ning „Maja”on samuti küllalt värvikate karakteritega nüüdisolme jäädvustus.“

Teinemaa, S. (2011). Kaheksa vaadet eesti ellu [Teater. Muusika. Kino 2011. aasta märtsinumbri vahel ilmunud DVDst, mis pakub vaatamiseks kaheksat dokumentaalfilmi sarjast "Eesti lood"]. Teater. Muusika. Kino, nr 3, lk 118-123.

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm