Avaleht » Filmiliigid

Huviinfo

Tallinnfilmi annotatsioon

Ballettfilm (telekontsertfilm) RAT Vanemuine noorest ballettmeistrist ja tantsijast (solistist), ENSV teenelisest kunstnikust, ELKNÜ preemia laureaadist (1970) Ülo Vilimaast.
Orav, Õ. (2004). Tallinnfilm I. Mängufilmid 1947-1976. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk 528.

Filmi ideest ja valmimisest

„Inspiratsioon“ on Kesktelevisiooni tellimusfilm.

Režissöör Valdur Himbek oma filmist: „Kogu maailma tantsukunstis esinevad tavaliselt kaks eraldi isikut: tantsu looja (ballettmeister) ja tantsu esitaja (taantsija). Filmi „Inspiratsioon“ ülesandeks on aga tutvustada nähtust, kus tantsu looja on ühtlasi tantsu esitaja. /---/ Filmi peategelast kehastav "Vanemuise " noor ballettmeister ja solist Ülo Vilimaa on töötanud teatris kaheksa aastat, selle aja jooksul tantsinud peaosi kõikides balletilavastustes, lavastanud 12 balletti ja üle 60 kontsertnumbri. Esinenud kontsertidega nii N. Liidus kui ka välismaal. /---/ Kuna tegemist ei ole portreefilmiga, vaid suurema üldistusega, siis filmi dramaturgia tekib tantsude koreograafilise dramaturgia läbi. Vormilt erinevaid tantse ja lavastusi seob ühe ja sama inimese looming. Paralleelselt näitame sama kunstniku loominguprotsessi ühel etapil, uue tantsu loomisel.“
Orav, samas, lk 528.


Tootmine: 23.03. - 6.12.1971
Võtteperiood: 7.07 - 20.08.1971
Filmi eelarve 84 762 rubla, tegelik maksumus 84 483 rubla
Riigiarhiiv. Põhidokumentatsioon ERA.R-1707.1.1197.

Tallinnfilmi kunstinõukogu oli filmi suhtes positiivselt häälestatud. Diskussioon tekkis filmi teksti üle. Jüri Müür pidas tädilikult selgitavat teksti solvavaks, Villem Gross tunnistas, et oli olnud tantsust nii haaratud, et ei pannud tähelegi, et filmil on tekst. Elbert Tuganovi arvates peaks stuudiol olema õigus esitada filmi tellijale tingimusi, et mitte täita kõiki rumalaid soove, nagu nt see pealeloetav tekst. Nikolai Danilovitš selgitab, et stsenaariumis polnud teksti ette nähtud ja see oli filmitegemise käigus lisandunud tellija (Kesktelevisiooni) soov: „Siis, kui filmi hakati vastu võtma, hakkasid pretensioone esitama. Nad ei võta filmi vastu, kui pole tehtud nii, nagu tahavad. Kui meil oleks vabu vahendeid, oleks müünud ja lasknud ise ekraanile. Kaks kuud hilinesime teksti pärast. Üks tants tuli välja visata, kõige parem tants, „Romeo, Julia ja pimedus“, kuna oli tekkinud arvamine, et...“

Filmistuudio Tallinnfilm kunstinõukogu otsustas anda lühifilmile "Inspiratsioon" I kategooria. Salajasel hääletusel oli I kategooria poolt 11 häält, II kategooria poolt 1 hääl.
Orav, samas, lk 529-530.

Koreograaf Ülo Vilimaa

Ülo Vilimaa (sünd 1941) sai tuntuks just 1960-ndatel peamiselt Vanemuise teatri novaatorliku balletiartisti ja koreograafina. Tema hiilgeajad saabusid 1960-ndate lõpul, kui ta lavastas ning mängis Eesti moodsale tantsule aluse pannud modernistlikes lavastustes. Ka sai temast omamoodi popkultuurifenomen, kes osales mitmete muusikafilmide teostamisel ja tantsis ka ise nendes, samas lavastas ning mängis Eesti moodsale tantsule aluse pannud modernistlikes lavastustes. Tartus töötas Ülo Vilimaa 2001. aasta lõpuni, peale seda asus ta elama-töötama Tallinnasse.
Lään, I. (2004). Koreograaf Ülo Vilimaa teeb maalidebüüdi TÜ kunstigaleriis [pressiteade].
http://www.ut.ee/28518 (12.11.2011).

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm