Avaleht » Filmikollektsioonid

Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad audiovisuaalse kunsti valdkonnas (1995-2017)

2017

Peapreemia - aasta mängufilm: "November", Katrin Kissa, Rainer Sarnet
Elutöö preemia: Mark Soosaar– Eesti filmiajaloo omanäolisemaid ja isepäisemaid dokumentaliste, kes on alati kohal, lavastades reaalsust nii kaadri taga kui otse kaadris

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aastapreemiad:

Sulev Keedus: aasta režissöör mängufilmi “Mehetapja / Süütu / Vari” ja dokfilmi “Sõda” eest
Sandra Jõgeva: aasta dokumentaalfilm –"Armastus…"
Chintis Lundgren: aasta animafilm – "Manivald"
Mart Taniel: aasta operaator filmi “November” unikaalse pildikeele eest
Liina Murd: missioonipreemia töö eest erinevate filmiprojektide ja vaatajagruppidega kinos Artis
Salme-Riine Uibo: taustajõu preemia hinnalise töö eest filmidel “Mehetapja / Süütu / Vari” ja “November”
Jörgen Liik:  aasta filminäitleja filmidega “November”, “Mehetapja / Süütu / Vari” ja “Keti lõpp” tõusmise eest Eesti kinolinale
Rea Lest: aasta filminäitleja filmidega “Mehetapja / Süütu / Vari” ja “November” tõusmise eest Eesti kinolinale
Endel Koplimets: – taustajõu preemia tootjasõbraliku suhtumise eest filmiprojektide rahastamisel
Eeva Mägi: noore filmitegija preemia julge visiooni teostamise eest lühidokumentaalfilmis “Lembri Uudu”
Matis Mäesalu: parim kunstnikutöö filmi “November” eest
Jaagup Roomet: parim kunstnikutöö filmi “November” eest
Kaur Kallas: eripreemia tehnoloogilise panuse eest maailma filmikunsti
Kaspar Kallas: eripreemia tehnoloogilise panuse eest maailma filmikunsti

2016

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia audiovisuaalse kunsti valdkonnas –Triin Ruumet, Sten-Johan Lill, Matis Rei, Maie Rosmann-Lill – aasta film 2016 - mängufilm „Päevad, mis ajasid segadusse“.
Elutööpreemia: Halja Klaar – mitmekülgse ja pikaajalise loomingu eest filmikunstnikuna – rohkem kui 30 anima- ja mängufilmi.
Aasta mängufilm: Vallo Toomla ja Erik Põllumaa – „Teesklejad“.
Aasta dokumentaalfilm: Liivo Niglas ja Kaie-Ene Rääk – „Armastuse maa“.
Aasta animafilm: Mattias Mälk ja Martinus Daane Klemet – „Fatcula“.
Aasta produtsent: Riho Västrik – pühendunud töö dokumentaalfilmidega „Tule tagasi vabana“, „Habras maailm“ ja „Bonus track“.
Eripreemia: Elen Lotman – filmihariduse jõulise ja süsteemse edendamise eest.
Missioonipreemia: Mare Raidma – filmikunsti pärandi säilitamise ja filmikostüümide näituste korraldamise eest.
Missioonipreemia: Marko Raat – Eesti Rahva Muuseumi uute püsinäituste audiovisuaalsete objektide kureerimise ja loomise eest.
Taustajõu preemia: Roland Adamson – Eesti filmioperaatorite kindlakäeline esimene assistent aastast 1991.
Noore filmitegija preemia: Helen Unt – animafilmi „Siseilmadest väljas“ eest. Tigude tegudest, välissilmadest ja sisekõrvadest rääkiv joonisfilm annab lootust, et noort autorit ootavad ees suured teod.
Noore filmitegija preemia: Ants Tammik – lummava kaameratöö eest loodusdokumentaalfilmis „Habras maailm“.

2015

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia audiovisuaalse kunsti valdkonnas: Riho Unt aasta film –  nukufilm "Isand"

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aastapreemiad:

Elutööpreemia: Evald Aavik – näitleja, kelle ainulaadsed ja jõulised tegelaskujud on läbi eri aegade rikastanud eesti filmikunsti oma inimliku sügavusega
Aasta dokumentaalfilm: Nora Särak „Valguseks/Valguseni/Valgusena“
Aasta animafilm: Kaspar Jancis „Piano“
Aasta lühifilm: Manfred Vainokivi„Luikedeta järv ehk Piknik raudteejaamas“
Aasta debüütfilm: Mihkel Ulk „Nullpunkt"
Julge eksperimendi preemia: Veiko Õunpuu – filmi „Roukli“ eest
Missioonipreemia: Tiit Mesila – Matsalu Loodusfilmide Festivali algatamise ja arendamise eest
Taustajõu preemia: Marju Juhkum – läbi aastakümnete oma elukutsele pühendunud isiksus. Nõutud ja hinnatud monteerija
Noore filmitegija preemia: Toomas Järvet – läbi liikumise ja tantsu hingestatud dokumentaalfilm „Karmil pinnal“
Noore filmitegija preemia: Maksim Golomidov – režissööri visiooni toetav ja täiendav operaatoritöö dokumentaalfilmides „Karmil pinnal” ja ”Sipelgapesa“

2014

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia audiovisuaalse kunsti valdkonnas: Olga Pärn ja Priit Pärn – aasta film “Lendurid koduteel"

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aastapreemiad:

Elutööpreemia: Arvo NuutEesti nukufilmitraditsiooni alustala
Aasta mängufilm: Martti Helde, Erik Põllumaa, Janne Laine, Reet Brandt - “Risttuules”
Aasta dokumentaalfilm: Joosep Matjus - “Kajaka teoreem”
Aasta animafilm: Ülo Pikkov - “Tik-tak”
Aasta lühimängufilm: Kaur Kokk - “Olga”
Missioonipreemia: Reet Sokmann - Eesti Filmi Andmebaasi loomise ja järjekindla arendamise eest
Missioonipreemia: Hagi Šein - Eesti Filmi Andmebaasi loomise ja järjekindla arendamise eest
Asendamatu taustajõud: Tarmo Vaarmets - enamiku Eesti joonisfilmide animaator

2013

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia audiovisuaalse kunsti valdkonnas – Zaza Urushadze, Ivo Felt, Rein Kotov –  aasta mängufilm „Mandariinid“

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali aastapreemiad:

Elutööpreemia: Hans Roosipuu –  Eesti spordi suurkujude ja -sündmuste talletaja;
Aasta dokumentaalfilm: Silmviburlane OÜ„Õlimäe õied";
Aasta ilusaim film: Veiko Õunpuu, Mart Taniel - „Free Range.  Ballaad maailma heakskiitmisest";
Aasta produtsent:  Riina Sildos – pühendunud töö eest filmidega „Kertu“, „Viru – vabaduse saatkond“, „Eestlanna Pariisis“;
Aasta animatsioonipreemia: Nukufilmi loomingulisele meeskonnale – Mait Laas, Ragnar Neljandi, Märt Kivi, Ivika Luisk, Triin Sarapik-Kivi;
Aasta filminäitleja: Lembit Ulfsak – Ivo rolli eest aasta filmis „Mandariinid“;
Missioonipreemia: Dorian Supin – Eesti kultuuriloo tundliku jäädvustamise eest dokumentaalfilmis „Quinta Essentia. Heino Eller“;
Vankumatu taustajõud: Kristina  Märtin – alati olemas ja abiks;
Noore filmitegija preemia: Mihkel Soe – julge ja mitmekülgne kaameratöö lühimängufilmikassetis „Karikakramäng II” ja dokumentaalfilmis „Veregrupp“.
Noore filmitegija preemia: Aljona Surzikova – ühiskonna kultuuridevaheliste piiride empaatilise avamise eest filmis „Suur-Sõjamäe”.


2012

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia: Sulev Keedus – dokumentaalfilmi "Varesesaare venelased" eest

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali preemiad:
Elutööpreemia: Arvo Iho – viljaka töö eest loojana ja õppejõuna
Parim taustajõud: Helen Valkna – võtteplatsil režissööri asendamatu parem käsi
Missioonipreemia: Eesti Film 100 meeskond – Eesti film nähtavam kui kunagi varem
Aasta dokumentalist: Manfred Vainokivi – filmide "Baskin" ja "Vaeste kirjanike maja" looja
Aasta mängufilm: Ilmar Raag, Laine Mägi, Riina Sildos "Eestlanna Pariisis"
Aasta menufilm: Toomas Hussar, Piret Tibbo-Hudgins "Seenelkäik"
Aasta animafilm: Priit Tender "Ussinuumaja”
Eripreemia: Kiur Aarma, Jaak Kilmi, Erik Moora, Tõnis Leht – lühifilmisari "Allveelennud"

2011

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia: Rainer Sarnet ja Mart Taniel – mängufilmi „Idioot“ eest 

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali preemiad:
Elutööpreeemia: Jaak Elling kui tipptasemel helirežissöör ja muusikaline kujundaja Eesti filmides läbi aastakümnete
Parim taustajõud: Ave Kuik oma vaiksel ja tagasihoidlikul moel alatise hoolimise ja hoolitsuse eest
Missioonipreemia: Marje Jurtshenko Eesti dokumentalistika, sealhulgas "Eesti lugude" süstemaatilise arendamise ja levitamise eest
Näitlejapreemia: Katariina Unt rollide eest filmides "Idioot" ja "Kirjad Inglile"
Aasta menufilm: Heiki Ernits ja Janno Põldma"Lotte ja kuukivi saladus"
Aasta animafilm: Ülo Pikkov –  "Keha mälu"
Aasta dokumentaalfilm: Jaan Tootsen ja Jaak Kilmi "Uus maailm"

2010

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia: Mati Kütt – filmi "Taevalaul" eest

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali preemiad:
Elutööpreemia: Rein Karemäe panuse eest Eesti telepublitsistika ja dokumentaalfilmi mängulisemaks muutmisel
Parim taustajõud: Kersti Miilen pikaajalise töö eest mängu-, dokumentaal- ja animafilmide monteerijana ning Raivo Metsniit pühendumise ja ennastsalgava töö eest filmide linastamisel
Missioonipreemia: Jaak Järvine Eesti amatöörfilmitegijate juhendamise eest läbi nelja aastakümne
Aasta üllataja:  Moonika Siimets dokumentaalfilmide "Maailmameister" ja "Moekoer" eest
Eripreemia: Tiina Lokk Pöffi vankri vedamise eest
Aasta dokumentaalfilm: Marianna Kaat "Auk nr. 8"

2009

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia: Kiur Aarma ja Jaak Kilmi – dokumentaalfilmi "Disko ja tuumasõda" eest 

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali preemiad:
Elutööpreemia: Heino Pars
Parim taustajõud: Ants Andreas
Missioonipreemia: Kinobussi eestvedaja Mikk Rand
Aasta üllataja: Manfred Vainokivi
Parim mängufilm:  Veiko Õunpuu, Mart Taniel, Katrin Kissa ja Taavi Eelmaa "Püha Tõnu kiusamine"
Parim dokumentaalfilm: Joosep Matjus   "Vanamees ja põder"
Parim animafilm: Matinus Daane Klemet "Õhus"

2008

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia: Asko Kase –  mängufilmi "Detsembrikuumus" eest

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali preemiad:
Elutööpreemia: Peep Puks
Parim taustajõud: Armin Altorf
Missioonipreemia:  Ly Pulk
Debüüdipreemia: Ain Mäeots – mängufilm „Taarka“
Parim mängufilm: Rene Vilbre – „Mina olin siin“
Parim animafilm: Priit Pärn ja Olga Pärn „Elu ilma Gabriella Ferrita“
Parim dokumentaalfilm: Mait Laas –  „Aja meistrid“
Metseenipreemia: Armin Karu – isikliku panuse eest Eesti filmikunsti

Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad audiovisuaalse kunsti valdkonnas 1995-2007:


2007   Veiko Õunpuu
, Mart Taniel, Ülo Krigul, Katrin Kissa – aasta film "Sügisball"

2006   Raimo Jõerand – aasta film „Sinimäed“

2005   Hardi Volmer, Arko Okk, Toomas Kall – aasta film „Pärnograafia“ ("Mees animatsioonist")

2004   Priit Pärn, Kaspar Jancis, Ülo Pikkov, Priit Tender – aasta parim animafilm "Frank ja Wendy"

2003   Sulev Keedus, Rein Kotov, Katariina Lauk – mänufilm „Somnambuul“

2002   Marko Raat, Arko Okk, Mait Malmsten – mängufilm "Agent Sinikael"

2001   Jüri Sillart, Peeter Tooming – dokumentaalfilm "Peeter"

2000   Heiki Ernits, Janno Põldma, Andrus Kivirähk, Regina Lukk-Toompere ja Olav Ehala – südamliku huumoriga joonisfilmi "Lotte" loojad

1999   Peep Puks – tõsielufilmide "Partituur neuroni genotüübile" ja "Eha fenomen" looja

1998   Sulev Keedus, Rein Kotov, Evald Aavik – mängufilm „Georgica“

1997   Mark Soosaar – film "Isa, poeg ja püha Toorum"

1995   Mark Soosaar – Eesti filmikunsti arendamine ja propageerimine

 

 

 

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFSA
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm