Avaleht » Filmikollektsioonid

10 olulisemat Eesti filmi aastatest 1991-2011

Postimehe korraldatud küsitlus: 21 filmiga seotud inimesel, ajakirjanikel ja ametnikel, levitajatel ja tegijatel paluti nimetada 10 olulisemat Eesti filmi aastaist 1991-2011 nii filmiliigiti kui kõigi kolme liigi – mängufilm, dokumentaalfilm, animafilm – peale kokku. Olulisuse kriteerium ei olnud täpselt fikseeritud, lisaks (ja ainult) kunstiküpsusele võis arvestada teisigi faktoreid: kuidas mõjutas üks või teine teos filmisituatsiooni, kajas vastu ühiskonnas, ületas keelepiire... Soovituslik, kuid mitte kohustuslik oli filmid järjestada.  Lõplik järjestus vormus nimetamise sageduse järgi. Küsitlusel osalesid:

Tiina Lokk, Jaan Ruus, Peep Puks, Ülo Pikkov, Jan Kaus, Arko Okk, Jaak Lõhmus, Peeter Urbla, Margit Tõnson, Marje Jurtšenko, Raimo Jõerand, Karlo Funk, Riho Västrik, Kristiina Davidjants, Ivo Felt, Jaak Kilmi, Mikk Rand, Sulev Teinemaa, Meelis Muhu, Kiur Aarma ja Tiit Tuumalu.

Küsitluse põhjalikum ülevaade on kättesadav siit 

Olulisemad filmid 

1. Sügisball (2007, Veiko Õunpuu)
2.-3. 1895 (1995, Priit Pärn ja Janno Põldma)
2.-3. Georgica (1998, Sulev Keedus)
4. Somnambuul (2003, Sulev Keedus)
5.-7. Hotell E (1992, Priit Pärn)
5.-7. In Paradisum (1993, Sulev Keedus)
5.-7. Jonathan Austraaliast (2007, Sulev Keedus)
8.-9. Disko ja tuumasõda (2009, Jaak Kilmi ja Kiur Aarma)
8.-9. Leiutajateküla Lotte/Lotte-sari (2000/2006/2011, Janno Põldma ja Heiki Ernits)
10.-11. Vali kord! (Esto TV 2004, Andres Maimik)
10.-11. Taevalaul (2010, Mati Kütt)

Olulisemad mängufilmid

1. Sügisball (2007, Veiko Õunpuu)
2. Georgica (1998, Sulev Keedus)
3.-4. Need vanad armastuskirjad (1992, Mati Põldre)
3.-4. Klass (2007, Ilmar Raag)
5.-6. Agent Sinikael (2002, Marko Raat)
5.-6. Tühirand» (2006, Veiko Õunpuu)
7.-10. Minu Leninid (1997, Hardi Volmer)
7.-10. Nimed marmortahvlil (2002, Elmo Nüganen)
7.-10. Somnambuul (2003, Sulev Keedus)
7.-10. Magnus (2007, Kadri Kõusaar)

Olulisemad dokumentaalfilmid

1. In Paradisum (1993, Sulev Keedus)
2. Disko ja tuumasõda (2009, Jaak Kilmi ja Kiur Aarma)
3. Jonathan Austraaliast» (2007, Sulev Keedus)
4. Vali kord!» / Esto TV (2004, Andres Maimik)
5.-6. Isa, poeg ja püha Toorum» (1997, Mark Soosaar)
5.-6. Autoportree emaga» (2000, Edvard Oja)
7.-9. Palju õnne» (2004, Urmas E. Liiv)
7.-9. Müümise kunst (2006, Jaak Kilmi ja Andres Maimik)
7.-9. Vanamees ja põder (2009, Joosep Matjus)
10.-14. Esteetilistel põhjustel (1999, Marko Raat)
10.-14. 24 prelüüdi ühele fuugale (2002, Dorian Supin)
10.-14. Elav jõud (2003, Andres Maimik ja Jaak Kilmi)
10.-14. Mees animatsoonist (2005, Hardi Volmer)
10.-14. Aja meistrid (2008, Mait Laas)

Olulisemad animafilmid

1. 1895» (1995, Priit Pärn ja Janno Põldma)
2. Kapsapea / Kapsapea-sari (1993-2000, Riho Unt)
3. Hotell E (1992, Priit Pärn)
4. Leiutajateküla Lotte / Lotte-sari (2000/2006/2011, Janno Põldma ja Heiki Ernits)
5.-6. Krokodill (2009, Kaspar Jancis)
5.-6. Taevalaul (2010, Mati Kütt)
7.-11. Porgandite öö (1998, Priit Pärn)
7.-11. Teekond Nirvaanasse (2000, Mait Laas)
7.-11. Frank ja Wendy (2003, Kaspar Jancis, Ülo Pikkov ja Priit Tender)
7.-11. Une instituut (2006, Mati Kütt)
7.-11. Tuukrid vihmas (2010, Olga ja Priit Pärn)

 

Meie koostööpartnerid

  • Kultuuriministeerium
  • EFI
  • Eesti Kultuurkapital
  • ERR
  • Rahvusarhiiv
  • BFM
  • Kinoliit
  • Eesti Filmiajakirjanike ühing
  • Tallinnfilm